Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węzeł Stryków II można już budować

Marcin Darda
Wojewoda Jolanta Chełmińska podpisała wczoraj pozwolenie na budowę węzła Stryków II.

To oznacza, że strategiczny dla całego układu komunikacyjnego węzeł, na którym spotkają się autostrady A1 i A2 można by zacząć budować choćby dziś. Tyle że nie wybrano jeszcze wykonawcy.

Łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczął właśnie drugą fazę przetargu na tę inwestycję. O kontrakt ubiega się 18 firm i konsorcjów, także z zagranicy, m.in. z Chin. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty najpóźniej w marcu 2010 r. i wtedy też zaczną się roboty. Węzeł Stryków II to trzypoziomowa konstrukcja, która stanie na kilkunastu hektarach. Projektanci wyposażyli go w 13 wiaduktów, a samochody z węzła będą się rozjeżdżać w cztery strony Europy: A2 do Berlina i do Moskwy, a z A1 do Gdańska i na południe do czeskiej autostrady D2.

Strategiczne znaczenie węzła obrazują prognozy ruchu. Przez A2 w okolicach Strykowa w 2020 r. przejeżdżać będzie blisko 85 tys. pojazdów w ciągu doby, a przez A1 50-60 tys. Dziś cały ruch w okolicach Strykowa to 21 tys. pojazdów na dobę. Węzeł Stryków II ma być oddany do użytku w grudniu 2011 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki