Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Piotr Cieplucha: Skuteczna pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

redakcja
Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha.
Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. Twitter / Piotr Cieplucha
Województwo łódzkie staje się wzorem dla innych regionów w zakresie wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Sprawnie realizowana jest nie tylko realna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ale także projekty edukacyjne i prewencyjne. Wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha podkreśla, że to właśnie takie działania przynoszą realne korzyści dla lokalnych społeczności.

Województwo łódzkie jest świetnym przykładem skuteczności działań Funduszu. W regionie działa 18 miejsc, w których świadczona jest bezpłatna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom i osobom im najbliższym. O tym, że jest to pomoc potrzebna i efektywna świadczą statystyki – tylko od 2022 roku wsparcie otrzymało ponad 2000 osób, którym udzielono m. in. ponad 6 000 godzin pomocy prawnej, niemal 10 000 godzin pomocy psychologicznej i ponad milion złotych udzielonej pomocy materialnej.

Pieniądze, jakimi dysponuje Fundusz Sprawiedliwości, przekładają się wprost na pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują – mówi wiceminister Piotr Cieplucha. – Województwo łódzkie jest mi bardzo bliskie, przez ostatnie lata byłem świadkiem tego, jak w tym regionie działa Fundusz Sprawiedliwości i jakie to ma znaczenie dla osób pokrzywdzonych, ich otoczenia oraz organizacji, które takie osoby wspierają.

Piotr Cieplucha jako wiceminister sprawiedliwości odpowiada m.in. za działania Funduszu Sprawiedliwości w zakresie współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Jeszcze jako wicewojewoda szczególnie dbał o wsparcie dla strażaków w podległym sobie regionie.

- Współpraca z OSP jest dla mnie priorytetem. To oni są na pierwszej linii w sytuacjach kryzysowych, a wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości pozwala im działać jeszcze skuteczniej – podkreśla. - Tu trzeba pamiętać, że wiele zdarzeń – w tym głównie wypadki samochodowe – są efektem łamania prawa, jak prowadzenie pod wpływem alkoholu czy nadmierna prędkość, a celem Funduszu Sprawiedliwości jest m.in. pomaganie ofiarom również takich przestępstw.

OSP w województwie łódzkim otrzymało w ciągu ostatnich 5 lat wsparcie o wartości ponad 20 milionów złotych, co istotnie wpłynęło na skuteczność działań strażaków w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu. Ponad 2 miliony złotych otrzymały z Funduszu Sprawiedliwości także szpitale w regionie.

Jednym z najnowszych działań Funduszu Sprawiedliwości jest akcja rozpowszechniania wiedzy na temat możliwości uzyskania pomocy w małych, wiejskich społecznościach.

- Szukamy każdej drogi, by dotrzeć to osób potrzebujących wsparcia – zapewnia wiceminister. – Tam, gdzie życie toczy się na innych zasadach niż w dużych miastach znaczenie mają głównie stosunki sąsiedzkie i bardzo lokalne inicjatywy. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Kołami Gospodyń Wiejskich, które są właściwie wszędzie i które mają wyjątkowe możliwości rozpowszechniania wiedzy o działaniach Funduszu w swojej okolicy. W samym województwie łódzkim KGW otrzymały do tej pory ponad pół miliona złotych, które pomagają im w realizacji tego celu.

Przeciwdziałanie przestępczości

Fundusz Sprawiedliwości został formalnie utworzony w 1997 roku. Jednak dopiero pod rządami Zjednoczonej Prawicy zaczął skutecznie i aktywnie działać na rzecz wsparcia ofiar przestępstw na dużą skalę. Dzięki Funduszowi realizowane są także różnorodne inicjatywy, mające na celu m.in. eliminowanie przyczyn przestępczości czy wsparcie dla rodzin w trudnej sytuacji (zwłaszcza w zakresie prewencji i terapii uzależnień oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów rodzinnych).

Z Funduszu pochodzą również środki na kampanie edukacyjne i informacyjne dotyczące przyczyn przestępczości, sposobów jej zapobiegania oraz promowania wiedzy o prawach ofiar przestępstw.

- Środki, którymi dysponuje Fundusz Sprawiedliwości pochodzą z pieniędzy, jakie sądy zasądzają od sprawców przestępstw. Jest to więc rozwiązanie jedyne w swoim rodzaju, dzięki któremu sprawcy płacą za pomaganie ofiarom – dodaje wiceminister Cieplucha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki