Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widzew gościł Powstańców Warszawskich, żołnierzy Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Ostatni domowy mecz Widzewa Łódź w rundzie jesiennej sezonu 2022/23 PKO BP Ekstraklasy był jednocześnie okazją do świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały weekend Klub gościł bohaterów zasłużonych w walce o wolność Rzeczypospolitej Polskiej, a podczas spotkania z Radomiakiem uroczyście uczciliśmy "Niepodległą" - pisze oficjalna strona klubu.

Strona widzew.com pisze: Obchody i towarzyszące im wydarzenia rozpoczęły się już w sobotę przed południem, kiedy na zaproszenie Widzewa, do Łodzi przyjechali wyjątkowi goście - Powstańcy Warszawscy, żołnierze Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, członkowie organizacji Wolność i Niezawisłość, harcerze Szarych Szeregów oraz osoby represjonowane podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.

Tego dnia zaplanowane zostały dwie aktywności. Pierwszą z nich było spotkanie zawodników Akademii Widzewa z kombatantami. W loży klubowej płk. Włodzimierz Pajdowski ps. "Niemen" oraz por. Janusz Maksymowicz ps. "Janosz" zaszczycili wizytą drużynę U-15, która miała okazję posłuchać żywej historii słuchając opowieści z okresu II wojny światowej, a także z okresu bezpośrednio po niej. Z kolei wieczorem została zorganizowana uroczysta kolacja zarządu Widzewa Łódź z wszystkimi zaproszonymi

Główne obchody miały miejsce w niedzielę. W trakcie dnia meczowego pod stadionem został przygotowany piknik militarny. Na placu wokół Serca Łodzi pojawiły się stanowiska promocyjne Wojsk Obrony Terytorialnej oraz klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 1 w Bratoszewicach. Kibice mogli także zakupić w Oficjalnym Sklepie okazjonalne gadżety patriotyczne oraz kotyliony, aby podkreślić swoją obecność podczas wspólnego świętowania.

Najdonioślejszym momentem niedzielnych wydarzeń było wyjście piłkarzy Widzewa Łódź na murawę Serca Łodzi w asyście żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wyprowadzili flagę państwową. Przed pierwszym gwizdkiem na stadionie odegrany został Mazurek Dąbrowskiego, a na trybunach podziwiać mogliśmy biało-czerwoną kartoniadę upamiętniającą jedną z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny - 11 listopada 1918 roku.

Oprócz kombatantów, tego dnia na stadionie gościliśmy reprezentację wojewody łódzkiego i marszałka województwa łódzkiego, a także senatorów, posłów i radnych reprezentujących wszystkie opcje polityczne. Nie zabrało przedstawicieli lokalnych samorządów oraz polskich i amerykańskich sił zbrojnych. Po skończonym meczu w szatni pierwszej drużyny pojawili się bohaterowie walczący o wolność Rzeczypospolitej, którzy podziękowali zawodnikom za grę w niedzielnym spotkaniu i życzyli im powodzenia w kolejnych meczach.

Widzew Łódź pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w tym przede wszystkim 9. Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej oraz wolontariuszom z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kibiców "Tylko Widzew".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki