Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej jedzenia trafi ze sklepów do biednych i potrzebujących. Sklepy będą karane, jeśli nie przekażą

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Za każdy kilogram zmarnowanej żywności duże sklepy zapłacą 10 groszy kary
Za każdy kilogram zmarnowanej żywności duże sklepy zapłacą 10 groszy kary Pixabay
Albo przekażą żywność potrzebującym albo zapłacą karę. Od marca sklepy mają płacić 10 groszy za każdy kilogram wyrzuconego jedzenia. Mogą tego uniknąć, jeśli artykuły spożywcze zamiast do koszy na śmieci, trafią do banków żywności lub innych instytucji. Własnie trwają negocjacje między dużymi sieciami sklepów a organizacjami w naszym województwie.

Ma to związek z ustawą o przeciwdziałaniu marnowania żywności, którą prezydent podpisał we wrześniu ubiegłego roku. 18 lutego upłynął natomiast termin podpisywania umów między sieciami sklepów a organizacjami charytatywnymi, którym handlowcy przekażą artykuły spożywcze. Od marca można karać sklepy za marnowanie jedzenia.

W Łodzi i województwie jedzenie trafia najczęściej do Banku Żywności w Łodzi, który - za pośrednictwem fundacji i stowarzyszeń - wspiera ok. 50 tys. najuboższych mieszkańców regionu.

- Z tygodnia na tydzień zmienia się liczba sklepów, które przekazują nam artykuły spożywcze - mówi Paweł Drobnik z Banku Żywności w Łodzi. - Współpracuje z nami już 150 sklepów w Łodzi i regionie. Najczęściej dostajemy owoce, warzywa, nabiał wędliny, zdarzają się także mięso, ryby, ciasta, słodycze. Miesięcznie dostajemy ok. stu ton jedzenia.

Artykuły o bardzo krótkiej dacie ważności trafiają do fundacji, które prowadzą jadłodajnie i stają się podstawą gotowych dań, które otrzymują podopieczni.

Nie wszystkie sieci wybrały współpracę z Bankiem Żywności. Carrefour poinformował o nawiązaniu współpracy z Caritas Polska. Jest to w zasadzie rozszerzenie współpracy, która trwa od kilku lat.

- Została podpisana umowa między Carrefour Polska i Caritas Polska, która obejmuje 44 diecezje - mówi Krzysztof Szkudlarek z łódzkiej Caritas. - Lokalnie natomiast prowadzimy rozmowy z kierownikami poszczególnych sklepów, by zorganizować odbiór żywności. Chodzi o sklepy w Łodzi, Piotrkowie, Tomaszowie, Bełchatowie, Radomsku i Pabianicach.

Łódzka Caritas miesięcznie przekazuje 100 paczek najbiedniejszym. Kolejnych 70 łodzian zgłasza się do Caritas po odbiór pieczywa i to właśnie te osoby otrzymają artykuły przekazane przez Carrefour. Jedzenie może przekazać zresztą każdy, w Punkcie Pomocy Charytatywnej Caritas znajduje się lodówka. O jej zawartość mogą zadbać wszyscy chętni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki