Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne przesądy, wróżby i zwyczaje. Zobacz, czego nie wolno robić w Święta Wielkanocne?

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Przesądy, zwyczaje i wróżby wielkanocne stanowiły dawniej integralną część Świąt Wielkanocnych w Polsce. Rytuały i wierzenia towarzyszyły ludziom przez cały okres Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia.
Przesądy, zwyczaje i wróżby wielkanocne stanowiły dawniej integralną część Świąt Wielkanocnych w Polsce. Rytuały i wierzenia towarzyszyły ludziom przez cały okres Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Pixabay
Święta Wielkanocne w 2024 roku przypadają wyjątkowo wcześnie, bo już w ostatni weekend marca. Wielkanocny czas dla wielu osób jest bardzo wyjątkowy. Postanowiliśmy przypomnieć przesądy i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Niektóre z nich są już zapomniane, a inne nadal dość popularne.

Zobacz, co w święta muszą zrobić dziewczyny, by szybko znaleźć miłość

Przesądy, zwyczaje i wróżby wielkanocne stanowiły dawniej ważną część Świąt Wielkanocnych. Rytuały i wierzenia towarzyszyły ludziom przez cały okres Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. O wielu z nich słyszeliśmy od naszych dziadków i babć. Inne są dla wielu z nas zupełnie nieznane. Może to dobra okazja, by je przypomnieć?

Przesądy i zwyczaje wielkanocne związane były z wiosną

Wielkanoc przypada na okres równonocy wiosennej, dlatego od wieków uważano się, że to wyjątkowy czas. To także okres odrodzenia, nadziei, miłości i zwycięstwa światła nad ciemnością. Dawne rytuały, przesądy oraz zwyczaje były związane z wiosennymi, wielkanocnymi symbolami, m.in. jajkami, wodą i chlebem. Niektóre z nich przetrwały do dziś. Można je kwestionować lub traktować z przymrużeniem oka, ale warto znać, bo to część naszej tradycji. 

Przesądy wielkanocne pochodzą najczęściej z wierzeń ludowych, a także niektórych mitów celtyckich lub nordyckich. Większość zwyczajów i rytuałów przeprowadzanych na Wielkanoc, miała zapewniać ludziom szczęście, powodzenie w miłości oraz bogate plony. Zwyczaje wielkanocne miały także pomagać odpędzać złe moce.

Przesądy i zwyczaje wielkanocne. Radość z odejścia zimy

Przesądy i zwyczaje wielkanocne pochodzą z czasów, gdy na wiosnę świętowano odrodzenie się przyrody i odejście zimy. Był to często okres zaklinania rzeczywistości, żeby nadchodzące czas przyniósł urodzaj i dobrobyt. Ludzie wyrażali radość z tego, że po długiej i zimie mogą wreszcie wyjść na słońce i spędzać więcej czasu na dworze.

Zobacz, czego nie można robić w święta

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki