Nasza Loteria

Wielki Czwartek 2020: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, obmycie nóg. Jakie sakramenty w Wielki Czwartek? Liturgia w Wielki Czwartek

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Wielki Czwartek 2018. Katedra Wawelska. Obmycie nóg przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
Wielki Czwartek 2018. Katedra Wawelska. Obmycie nóg przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Andrzej Banas / Polska Press
Wielki Czwartek (w 2020 roku przypada 9 kwietnia) rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli trzy najważniejsze dni w chrześcijańskim kalendarzu. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę wierni przeżywają tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek wspominana jest Ostatnia Wieczerza Jezusa Chrystusa z apostołami i następujące po niej wydarzenia, które doprowadziły do pojmania Zbawiciela. W Wieczerniku Jezus ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Dając siebie ludziom pod postacią chleba i wina, Jezus składa z siebie bezkrwawą ofiarę - stąd wieczorna msza święta stanowi początek Triduum Paschalnego.

Wielki Czwartek 2020 liturgia

W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych każdej diecezji, i tylko w nich, odbywa się przed południem msza święta Krzyżma Świętego. Do koncelebry są zapraszani wszyscy księża z danej diecezji, co jest podkreśleniem jedności Kościoła. Dzień ten jest świętem kapłanów, którzy obchodzą je razem z biskupem swojej diecezji. W czasie tej liturgii duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, które składali w dniu swoich święceń.

Podczas tej przedpołudniowej mszy dokonuje się poświęcenia krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem, używanego do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, kapłaństwa oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy. Krzyżmo jest przede wszystkim symbolem mocy Bożej, namaszczenia przez Ducha Świętego, zdrowia, radości. Krzyżmo święci się razem z olejem służącym do namaszczania chorych.

Wielki Czwartek - liturgia

Wymownym obrzędem mszy Krzyżma Świętego jest mandatum, czyli obrzęd umywania nóg wiernych przez głównego celebransa nabożeństwa. Jest on wyrazem pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni cechować się uczniowie Jezusa. Kapłan pochodzi z ludu i jemu ma służyć. Bez kapłaństwa nie ma mszy świętej.

W kościołach parafialnych w Wielki Czwartek odprawiana jest tylko msza święta Wieczerzy Pańskiej. Od momentu „Chwała na wysokości Bogu...” w kościołach cichną wszystkie dzwony i dzwoneczki – zaczynają być używane drewniane kołatki. Jest to wymowna zapowiedź tego, co nastąpi. Po mszy wierni udają się do ciemnicy, by w ciszy i zadumie towarzyszyć Jezusowi, modlącemu się w Ogrodzie Oliwnym.

Po mszy Wieczerzy Pańskiej obnażane są ołtarze – usuwane są obrusy i świeczniki - na znak żałoby związanej z męką Chrystusa.

Wielki Czwartek to dzień, w którym Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i eucharystii. W głównych kościołach każdej diecezji, zazwyczaj przed południem, odprawiana jest msza krzyżma, podczas której biskup święci olej krzyżma i olej chorych. Zbiera się na niej większość księży diecezjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki