Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Czwartek 2020: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, obmycie nóg. Jakie sakramenty w Wielki Czwartek? Liturgia w Wielki Czwartek

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Wielki Czwartek 2018. Katedra Wawelska. Obmycie nóg przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego
Wielki Czwartek 2018. Katedra Wawelska. Obmycie nóg przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Andrzej Banas / Polska Press
Wielki Czwartek (w 2020 roku przypada 9 kwietnia) rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli trzy najważniejsze dni w chrześcijańskim kalendarzu. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę wierni przeżywają tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W Wielki Czwartek wspominana jest Ostatnia Wieczerza Jezusa Chrystusa z apostołami i następujące po niej wydarzenia, które doprowadziły do pojmania Zbawiciela. W Wieczerniku Jezus ustanowił Eucharystię i sakrament kapłaństwa. Dając siebie ludziom pod postacią chleba i wina, Jezus składa z siebie bezkrwawą ofiarę - stąd wieczorna msza święta stanowi początek Triduum Paschalnego.

Wielki Czwartek 2020 liturgia

W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych każdej diecezji, i tylko w nich, odbywa się przed południem msza święta Krzyżma Świętego. Do koncelebry są zapraszani wszyscy księża z danej diecezji, co jest podkreśleniem jedności Kościoła. Dzień ten jest świętem kapłanów, którzy obchodzą je razem z biskupem swojej diecezji. W czasie tej liturgii duchowni odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, które składali w dniu swoich święceń.

Podczas tej przedpołudniowej mszy dokonuje się poświęcenia krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem, używanego do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, kapłaństwa oraz przy konsekracji kościołów i ołtarzy. Krzyżmo jest przede wszystkim symbolem mocy Bożej, namaszczenia przez Ducha Świętego, zdrowia, radości. Krzyżmo święci się razem z olejem służącym do namaszczania chorych.

Wielki Czwartek - liturgia

Wymownym obrzędem mszy Krzyżma Świętego jest mandatum, czyli obrzęd umywania nóg wiernych przez głównego celebransa nabożeństwa. Jest on wyrazem pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni cechować się uczniowie Jezusa. Kapłan pochodzi z ludu i jemu ma służyć. Bez kapłaństwa nie ma mszy świętej.

W kościołach parafialnych w Wielki Czwartek odprawiana jest tylko msza święta Wieczerzy Pańskiej. Od momentu „Chwała na wysokości Bogu...” w kościołach cichną wszystkie dzwony i dzwoneczki – zaczynają być używane drewniane kołatki. Jest to wymowna zapowiedź tego, co nastąpi. Po mszy wierni udają się do ciemnicy, by w ciszy i zadumie towarzyszyć Jezusowi, modlącemu się w Ogrodzie Oliwnym.

Po mszy Wieczerzy Pańskiej obnażane są ołtarze – usuwane są obrusy i świeczniki - na znak żałoby związanej z męką Chrystusa.

Wielki Czwartek to dzień, w którym Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i eucharystii. W głównych kościołach każdej diecezji, zazwyczaj przed południem, odprawiana jest msza krzyżma, podczas której biskup święci olej krzyżma i olej chorych. Zbiera się na niej większość księży diecezjalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki