Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie dni Kościoła katolickiego. Co ze święceniem pokarmów?

Anna Gronczewska
Trwa Wieki Tydzień. W katedrze w Wielki Czwartek znów odprawiono Mszę Krzyżma. A w sobotę odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Natomiast w kościołach nie obowiązują już limity wiernych.

W łódzkiej katedrze odprawiono Mszę Krzyżma. Przewodniczył jej abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Wzięli w niej udział księża i zakonnicy z archidiecezji łódzkiej. W Wielki Czwartek ustanowiono sakrament kapłaństwa. Księża odnowili przyrzeczenia składane w dniu swoich święceń. Poświęcono też Olej Krzyżma, Olej Chorych oraz Olej Katechumenów. Olej Krzyżma wykorzystywany jest przy udzielaniu sakramentu chrztu, sakramentu bierzmowania, sakramentu kapłaństwa, a także podczas konsekracji kościoła oraz ołtarza. Olej Chorych służy przy udzielaniu sakramentu namaszczenia chorych, natomiast Olej Katechumenów posłuży w przygotowaniu do chrztu dorosłych. Przez ostatnie dwa lata, ze względu na pandemię, Msza Krzyżma nie odbywała się w Wielki Czwartek. W ubiegłym roku wyznaczono ją na 27 maja. Dwa lata wcześniej odprawiono ją dopiero we wrześniu. Natomiast wieczorem w kościołach odbędzie się Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. W łódzkiej katedrze abp Grzegorz Ryś umyje i ucałuje nogi 12 osobom. To obrzęd Mandatów. Będzie odbywać się też w innych kościołach. Jak choćby w parafii Matki Bożej Dobrej Rady. W niektórych kościołach odbędzie się też uroczystość Pierwszej Komunii.

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne. To szczególny czas Wielkiego Tygodnia.

- Jest to okres mający uwidocznić najbardziej dynamiczny czas w życiu Chrystusa i Kościoła, trwający tylko trzy dni od Ostatniej Wieczerzy do Zmartwychwstania – wyjaśnia ks. dr Andrzej Blewiński, proboszcz parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu. - Wtedy Jezus po nocnej modlitwie w Ogrodzie Oliwnym został zdradzony przez Judasza, pojmany, oskarżony, podstawiony przed Poncjuszem Piłatem i skazany na śmierć przez ukrzyżowanie. Na ten czas przypada też Droga Krzyżowa, śmierć na krzyżu.

Tych klika następujących po sobie dni nacechowany jest ogromną ekspresją i dynamiką wydarzeń. Te trzy dni składające się na Triduum Paschalne to najważniejszy czas w historii Kościoła. W tym okresie jest uobecnianie wszystko co wydarzyło się w Jerozolimie przed dwoma tysiącami lat.

Uroczystość Triduum Paschalnego w łódzkiej bazylice archikatedralnej będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś. Wielki Piątek jest jedynym dniem kiedy nie odprawia się mszy świętej. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godzinie 18:00. Podczas niej będzie miała miejsce adoracja Krzyża. Wierni znów będą mogli go ucałować. Po liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do miejsca adoracji, zwanego Grobem Pańskim. Natomiast Wigilii Paschalna w łódzkiej katedrze rozpocznie się o godzinie 21.00. Podczas niej dorośli przyjmą chrzest.

W Wielką Sobotę znów odbędzie się święcenie pokarmów. Tak jak przed pandemią przyniesiemy do kościołów koszyczki ze święconką. Ustawimy ja specjalnie przygotowanych stołach. Ksiądz odmówi modlitwę i poświęci pokarmy, które postawimy na wielkanocnym śniadaniu. W większości kościołów święcenie zaczyna się o godzinie 8.00 rano, a kończy o godzinie 16.00. Święcenia odbywają się co 10 – 15 minut. Choć na przykład w łódzkiej parafii Przemienienia Pańskiego zaczną się o godz.7.30, a skończą o 17.30.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki