Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieluń rezygnuje z Mieszkania Plus. W województwie łódzkim rządowy program Mieszkanie Plus wypalił dotąd jedynie w Łowiczu

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Wieluń rezygnuje z Mieszkania Plus
Wieluń rezygnuje z Mieszkania Plus Sylwia Penc / Polskapresse
- Rezygnujemy z projektu Mieszkanie plus - ogłosił nieoczekiwanie burmistrz Wielunia. Państwowa spółka PFR Nieruchomości oficjalnie nic o tym nie wie. W woj. łódzkim rządowy program budowy czynszówek na razie zdał egzamin jedynie w Łowiczu. Chęć budowy bloków z pomocą państwa zgłosiły ostatnio władze Sieradza.

U zbiegu ulic Sadowej i Agrestowej w Wieluniu planowano budowę 200 czynszówek w ramach rządowego programu. Wszystko już było przygotowane do inwestycji. Kilka tygodni temu państwowa spółka PFR Nieruchomości, podmiot finansujący projekty Mieszkanie plus, przekazała do ratusza komplet dokumentów. Po ich analizie, a także po kolejnych spotkaniach w Warszawie, burmistrz podjął jednak decyzję o wycofaniu się z przedsięwzięcia. Obawia się, że cena najmu mieszkania byłaby zbyt wysoka.

- Wycofujemy się z tego, bo musimy dbać o nasz interes. Wartość inwestycji mogłaby się okazać na tyle duża, że nie byłoby możliwości, aby mieszkańcy skorzystali z tej oferty - twierdzi burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Wkładem samorządu do spółki zawiązanej z PFR Nieruchomości miały być działki warte około 4,5 mln zł. Państwowy partner nie komentuje decyzji burmistrza, bo...

- Nie otrzymaliśmy oficjalnej informacji w sprawie rezygnacji samorządu Wielunia z realizacji projektu przy ul. Sadowej - informuje Katarzyna Fiuk, rzeczniczka PFR Nieruchomości.

Burmistrz zapowiada, że zbuduje mieszkania w inny sposób. Odbył w tej sprawie spotkanie w Banku Gospodarstwa Krajowego. Na konkrety trzeba jednak poczekać.

Wieluń jest jednym z miast, w których przygotowania do realizacji Mieszkania plus były najbardziej zaawansowane. Do tej pory w Łódzkiem rządowy program wypalił jedynie w Łowiczu, gdzie podpisano umowę z generalnym wykonawcą na wybudowanie 96 mieszkań przy ul. Krudowskiego.

- Prowadzimy też rozmowy z miastem Łódź na temat projektu na 160 mieszkań przy ul. Pabianickiej - dodaje Katarzyna Fiuk z PFR Nieruchomości.

Planowanym terminem zakończenia prac budowlanych w Łowiczu jest listopad 2021 r. Na niespełna hektarowej działce w północnej części miasta po-wstaną trzy 3- piętrowe budynki, które pomieszczą 96 lokali o powierzchni średnio 52 mkw. Rekrutacja, której zasady określono w uchwale rady miasta, ma się rozpocząć pół roku przez zakończeniem budowy.

W Łódzkiem analizowanych jest kilkanaście lokalizacji, których potencjał inwestycyjny oszacowano na 1,6 tys. mieszkań. W ostatnim czasie chęć przystąpienia do programu zgłosiły władze Sieradza. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w rejonie ul. Sikorskiego. Zainteresowanie mieszkaniami władze miasta sondowały za pomocą ankiety.

Niektóre miasta w Łódzkiem, wstępnie zainteresowane rządowym programem, ostatecznie wybrały inne rozwiązania. Tak jest w Tomaszowie, który przygotował własny program oparty na rządowych założeniach, ale dostosowany do możliwości finansowych tomaszowian. W efekcie program jest podobny do formuły TBS stosowanej przez wiele lat w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki