Wieluń. Strażak brał udział w proteście. Radny pyta, czy miał prawo? Demonstranci pytają, czy radni wywierają naciski na służby

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
W październiku ubiegłego roku rolnicy protestowali na ulicach Wielunia.
W październiku ubiegłego roku rolnicy protestowali na ulicach Wielunia. Marcin Stadnicki
Udostępnij:
W październiku ubiegłego roku na ulicach Wielunia lokalni rolnicy protestowali przeciwko tzw. "piątce dla zwierząt". Jak poinformował na ostatniej sesji rady miejskiej Radosław Buda, w demonstracji wziąć miał udział mężczyzna, który zawodowo jest strażakiem w wieluńskiej komendzie. Radny sugerował, że ucierpiał przez to wizerunek straży i pytał, czy prawo nie zabrania strażakowi udziału w protestach. Strażak, o którym mowa w proteście uczestniczył jednak prywatnie, w czasie wolnym od pracy i jako rolnik, nie funkcjonariusz KP PSP w Wieluniu, a do tego, jak wyjaśnia rzecznik wieluńskiej straży, ma pełne prawo

Wieluń. Strażak brał udział w proteście. Radny pyta, czy miał prawo?

Ubiegłoroczne demonstracje, jakie odbywały się w całej Polsce nie ominęły Wielunia. W mieście protestowali rolnicy, później mieszkańcy wyszli na ulice w ramach strajku kobiet. Demonstracje wzbudziły różne emocje tak wśród mieszkańców, jak i radnych rady miejskiej. Najgłośniej było o manifestacjach w ramach strajku kobiet, jednak i protesty rolników nie przeszły bez echa, co było widoczne jeszcze na sesji rady miejskiej 24 lutego bieżącego roku, ponad 4 miesiące od protestu w mieście.

Podczas obrad korzystając z obecności na sesji Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu mł. bryg. Tomasza Lewińskiego radny Radosław Buda pytał o udział w demonstracji jednego ze strażaków wieluńskiej komendy. Radny dociekał czy strażak może "angażować się politycznie" poprzez udział w protestach, czy blokowanie ulic.

Doskonale wiemy, że straż jest apolityczna i nie może brać udziału w żadnego rodzaju popieraniu ani organizacji strajków ani blokowaniu ruchu - odpowiadał Lewiński. Komendant przypomniał także, ze strażak nie może być członkiem partii politycznej, jednak do komendy nie wpłynęło żadne zgłoszenie, by któryś z funkcjonariuszy naruszył te zasady.

Po wyjaśnieniach komendanta Buda ponownie zabrał głos informując, że jeden z wieluńskich strażaków w październiku wziął udział w proteście rolników demonstrujących przeciwko tzw. "piątce dla zwierząt".

Miasto jest widać małe i stąd na pewno osoba publiczna, strażak został rozpoznany. Wydaje mi się, że wizerunek straży pożarnej, jak mi tutaj mocno zwracano uwagę, ucierpiał w tej kwestii - mówił Radosław Buda. Radny sugerując, ze strażakowi nie wolno demonstrować powołał się na przepis ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.

Art. 57c. straż. poż.
Członkostwo w partii politycznej, przynależność do organizacji lub stowarzyszeń

  • 1.Strażak nie może być członkiem partii politycznej.
  • 2.Z chwilą przyjęcia do służby ustaje dotychczasowe członkostwo strażaka w partii politycznej.
  • 3.Przynależność do organizacji lub stowarzyszeń zagranicznych albo międzynarodowych wymaga zezwolenia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Radny zaznaczył przy tym, że nie domaga się wyciągnięcia żadnych konsekwencji.

Strażak też człowiek

Konsekwencji wobec funkcjonariusza straży, który brał udział w proteście rzeczywiście nie wyciągnięto. Jak wyjaśnia oficer prasowy KP PSP w Wieluniu kpt. Grzegorz Kasprzyczak, nie ma ku temu żadnych podstaw.

Jeśli chodzi o protestowanie w czasie wolnym, bo ta sytuacja nie miała miejsca w czasie służby, to nie wnikamy w takie protesty. Jeżeli nie zostało w żaden sposób naruszone prawo, a do nas nie wpłynęło żadne pismo z policji na przykład dotyczące naruszenia mienia, nietykalności, czy zakłócania ciszy, to nie mamy żadnych narzędzi, żeby takiego strażaka pouczać, czy wszczynać wobec niego postępowanie. To był jego czas wolny i występował tam jako rolnik, nie jako strażak - wyjaśnia Grzegorz Kasprzyczak.

Radni wywierają naciski na służby mundurowe?

Sytuacja, jaka miała miejsce na ostatniej sesji rady miejskiej w Wieluniu nie była pierwszą, kiedy radni podejmują temat protestów w mieście, co nie jest dobrze odbierane przez demonstrantów i część społeczeństwa, która wspiera manifestacje. W listopadzie ubiegłego roku także w trakcie obrad rady miejskiej temat protestów podnosiła radna Anna Dziuba-Marzec. Wówczas chodziło demonstracje w ramach strajku kobiet.

Radna miała wówczas zastrzeżenia do interwencji policji w związku z protestami i przyznała, że sama dokonała zgłoszenia w jednym z przypadków.

Pan policjant lekko podszedł do tematu twierdząc, ze skoro się gromadzą to muszą mieć zezwolenie – mówiła Anna Dziuba-Marzec.

Radna sugerowała, ze policja "pozwala" na zgromadzenia i zapowiedziała, że będzie wnioskować o udostępnienie jej nagrania z dokonanego zgłoszenia. Wystąpienie Dziuby-Marzec zostało przez demonstrantów odebrano jako wykorzystywanie pozycji radnej do wywierania nacisków na policję, by ta represjonowała osoby mające odmienne poglądy, niż sama radna.

Podobnie odebrane zostało wystąpienie radnego Radosława Budy. Główna organizatorka protestów rolników w Wieluniu Jolanta Mitka podkreśla, że żaden z demonstrantów nie nosił podczas protestów munduru PSP ani nie był na służbie w trakcie manifestacji, dlatego też trudno jej zrozumieć, w jaki sposób miałby ucierpieć wizerunek straży.

Rolnicy tak jak i inne grupy społeczne mają prawo do strajku. Tak też było jesienią, kiedy to dwukrotnie zrobiliśmy zjazd traktorami do Wielunia. Na dzień dzisiejszy akcja protestacyjna jest zawieszona. Jako wieloletniego samorządowca dziwi mnie że radny nie ma większych problemów do rozwiązywania na radzie jak troska o wizerunek strażaków - komentuje Jolanta Mitka.

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z dwóch protestów, które w październiku odbyły się na ulicach Wielunia.

Norymberga – zamkowe miasto

Norymberga - zamkowe miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie