Wilki w lasach województwa łódzkiego. Kto straszy wilkami? Co robić jak spotkasz wilka? Leśnicy: nie trzeba bać się wilków! 13.05.2021

Marcin Darda
Marcin Darda

Wideo

Zobacz galerię (19 zdjęć)
Wilki w lasach województwa łódzkiego. Centralna Polska i lasy będące w jurysdykcji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, dotychczas były określane mianem "wilczej białej plany". To już przeszłość, bo teraz wilki widywane są już o godzinę drogi samochodem z Łodzi na południe i wschód województwa.

WILKI W LASACH WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Populacja wilka w Polsce powoli się odbudowuje. Już teraz dzięki rosnącej liczbie osobników, samotne wilki lub watahy możemy spotkać w lasach na obszarze całego kraju. Tam gdzie działalność człowieka, związana z hodowlą lub eksploatacją lasów koliduje z życiem tych drapieżników, coraz częściej dochodzi do spotkań z wilkami. Czy należy się bać wilków? Jak się zachować gdy dojdzie do spotkania z wilkiem "oko w oko"? Na początku 2021 roku pojawiło się dużo doniesień o atakach wilków. Kto straszy wilkami?

Liczebność wilków w lasach oceniana była przez specjalistów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na około 30 osobników, czyli trzy, a nawet cztery stałe watahy. To stan na rok 2019. Dwie z nich prawdopodobnie już będąc zadomowionymi w łódzkich lasach, doczekały się młodych. To sensacyjna informacja biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze kilkanaście lat lat temu spotykano je niemal wyłącznie we wschodnich Beskidach, Bieszczadach i Puszczy Białowieskiej, potem także w Puszczy Augustowskiej, na Roztoczu i w Puszczy Noteckiej. Jeszcze trzy lata temu, według GUS, było ich w Polsce 2 tys. A teraz? Teraz są już wszędzie, także w województwie łódzkim, a dokładnie na jego południu i wschodzie, a populacja wilków w całym kraju sięga już 2,4 tys. osobników.

GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ WILKA W WOJEWÓDZTWIE ŁÓDZKIM?

RDPL Łódź uspokaja, że nie spotkamy wilków w lasach podmiejskich, a także nie w małych, oderwanych kompleksach leśnych, choć zdarzyć się może, że akurat tam może przechadzać się pojedynczy, migrujący osobnik. Wilki w województwie łódzkim zadomowiły się w obszarach zaliczanych do korytarzy ekologicznych, czyli w ciągach lasów wzdłuż dolin rzecznych, konkretnie Pilicy, Warty czy Rawki, czyli o godzinę jazdy z Łodzi.

WILKI W LASACH WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Według łódzkich leśników pierwsze informacje o wilkach na terenie województwa łódzkiego pojawiły się przed kilku laty, jednak dotyczyły tylko pojedynczych osobników, a informacje nie zawsze były wiarygodne, bo nie każdy informujący potrafi rozpoznać wilka i nie pomylić go z wałęsającym się dużym psem. Cztery lata temu widziano wilka nawet w centrum Łodzi, a informacje uznano za wiarygodne, bo świadkami było dwóch myśliwych. Potem w lasach zauważono już parę wilków, widywano zagryzione zwierzęta leśne, w końcu uwolniono wilka z sideł, co było już bezspornym dowodem ich obecności w Łódzkiem.

Wilk uratowany w lesie koło Opoczna. Wilczyca wpadła we wnyk...

Maciej Siembor z RDPL Łódź tłumaczy, że jeśli spotkamy w lesie wilki przede wszystkim należy zachować spokój, bo unikają ludzi i nie prowokowane nigdy nie podejdą do człowieka.

Wilki można obserwować – mówi Maciej Siembor - Wilki oddalą się, prawdopodobnie szybko uciekną, jeśli tylko nas zauważą. W przypadku kiedy widzimy wilka, on jeszcze nas nie spostrzegł, a czujemy niepokój czy lęk, można klasnąć w ręce, krzyknąć, gwizdnąć, złamać gałąź, wtedy na pewno ucieknie. Nie można niczym w wilka rzucać ani gonić go, nawet jeśli ktoś się czuje bardzo odważny. Spotkanie z wilkiem jest na pewno bezpieczniejsze niż spotkanie z włóczącym się czy zdziczałym psem, a tych jest w naszych lasach ciągle jeszcze więcej niż wilków.

Jeśli zaś natkniemy się na nory, pod żadnym pozorem nie należy do nich podchodzić i zaglądać. Nie wolno podchodzić do miejsc, z których dobiega skomlenie szczeniąt, nie potrzebują one pomocy ludzi.

JAK SPOTKAMY W LESIE WILKA

Wilki to są dzikie zwierzęta. Możemy je podziwiać, możemy też się ich bać, ale przede wszystkim powinniśmy szanować je i ich niezależność.

Spokojnie odchodzimy, najlepiej udając, że niczego nie zauważyliśmy - mówi Maciej Siembor. - Nawet jeśli dorosłe wilki obserwują nas z daleka to przede wszystkim chodzi im o to, żeby zostawić ich dom w spokoju. Instynktownie będą unikały kontaktu, nie będą ryzykowały zwarcia w pobliżu nory, zależy im, żeby ich dzieci miały spokój. W żadnym wypadku nie wolno wilków dokarmiać, podrzucać im jedzenia. Bo jeśli zauważą, że w sposób prosty, bez wysiłku dostają smaczne kąski, kiedyś mogą zacząć się o nie upominać.

TO CZŁOWIEK JEST ZAGROŻENIEM NIE WILKI

Maciej Siembor mówi, z nigdy nie należy zbliżać się do jedzących wilków, licząc, że skoro jedzą to może nie zauważą i uda się zrobić fajne zdjęcie, bo to może się źle skończyć. Nie wolno próbować wilków oswajać. Próby podchodzenia „coraz bliżej”, zaprzyjaźniania się z nimi, są skrajnie nieodpowiedzialne. Jeśli wilki przestaną czuć respekt przed człowiekiem, może to być początek ich końca. To są dzikie zwierzęta. Możemy je podziwiać, możemy też się ich bać, ale przede wszystkim powinniśmy szanować je i ich niezależność.

Informację o znalezieniu wilczej nory najlepiej zgłosić do miejscowego nadleśnictwa, bo może być to nowe, nie znane wcześniej stanowisko.

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zapraszamy do łodzi

Bardzo dobrze ,może wreszcie wytną te stada wałęsających się psów które są niebezpieczniejsze od wilków .

G
Gość

Wilki przemieszczają się za pożywieniem powinno dać to do myślenia zaraz będzie odstrzał wilków bo za dużo

P
Polak

Według mnie to wilki, a dla znawców to zdziczałe psy. Pajace

G
Gość

Saren i dzików coraz mniej? A skąd takie wiadomości? Wystarczy się przejść po lasach i polach w rejonach Rawki i Pilicy - całe stada i całe pola zaorane przez dziki, baa nawet łosie i jelenie są w ilościach ogromnych

g
gajowy

Tola, to pamiętaj, żeby między tymi retkińskimi blokami nie chodzić w czerwonym kapturku...

F
Fabian

Wilk to panie jak biegnie to tak pytyko pytyko pytyko. No.

M
Mario

Do Gość: nie wiesz to nie pisz. Saren u nas pod dostatkiem i dzików też . Wystarczy ruszyć się w teren i bez problemu spotkasz . Ale jak już tylko siedzisz przed kompem czy tel.to sprawdź sobie statystyki dzikich zwierząt

G
Gość

Nie jestem czarnowidzem, ale saren co raz mniej, dzikow już prawie nie ma, wiec zaraz powstanie problem z głodnymi wilkami w wielkim miescie

T
Tola

Wilki są na Retkini... Późnym wieczorem widziałam nie raz pojedyńcze sztuki między blokami.

G
Gość

jemmmm

G
Glodekldz

Codziennie wilki są przy trasie Górna w okolicy Urzędu Celnego.i tam nie ma kasy a łąki!
Nie raz też widziałem wilka na Rudzie Pabianickiej.

P
Peter

Wyslac Prezesa .Wszystkie uciekną.

J
Jarek

Łapy precz od naszych Wilków

G
Gość

Leon jesteś inteligentny inaczej

L
Leon

To psy musimy sterylizować. A wilki nam będą bydło spieprzać!!! Dobrze się rozmnażać !!!!

Dodaj ogłoszenie