Willa Karola Reisfelda zabytkiem

  Willa Karola Reisfelda zabytkiem

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wille Karola Reisfelda (z lewej) i Zygmunta Krotoszyńskiego z 1925 roku przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 67 i 65 tworzą niepowtarzalną całość.

  Wille Karola Reisfelda (z lewej) i Zygmunta Krotoszyńskiego z 1925 roku przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 67 i 65 tworzą niepowtarzalną całość. ©Jakub Pokora

  W rejestrze zabytków pojawi się zespół przedwojennych rezydencji będących ozdobą dawnej ul. Południowej, czyli obecnej Rewolucji 1905 roku - pisze Wiesław Pierzchała.
  Wille Karola Reisfelda (z lewej) i Zygmunta Krotoszyńskiego z 1925 roku przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 67 i 65 tworzą niepowtarzalną całość.

  Wille Karola Reisfelda (z lewej) i Zygmunta Krotoszyńskiego z 1925 roku przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 67 i 65 tworzą niepowtarzalną całość. ©Jakub Pokora

  Na mapie zabytków znajdzie się okazała, efektownie odnowiona willa Karola Reisfelda przy ul. Rewolucji 1907 roku nr 67 w Łodzi. Jej ozdobą jest ryzalit zwieńczony tarasem z ażurową balustradą, dwie pary pilastrów z głowicami jońskimi oraz dach mansardowy z półokrągłym szczytem i dwiema facjatkami. Właśnie zaczął się proces wpisania tego obiektu do rejestru zabytków.

  - Jest to postępowanie z urzędu na wniosek radnej miejskiej - wyjaśnia Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.
  - Na elewacji budynku wzrok przyciągają elementy baroku (dach mansardowy) i klasycyzmu (pilastry) w modernizującej, czyli uproszczonej postaci. Willa Karola Reisfelda tworzy interesującą całość z sąsiednią rezydencją Zygmunta Krotoszyńskiego, którą już wpisaliśmy do rejestru zabytków. Przy obu obiektach stoją stylowe stróżówki.

  Willę zbudowano w latach 1923-25 według projektu Mieczysława Lewinsona. Do drugiej wojny światowej należała do rodziny Karola Reisfelda, który był właścicielem fabryki wyrobów jedwabnych. Po wojnie wprowadziło się tam na wiele lat przedszkole. Dzisiaj rezydencja jest siedzibą szkoły podstawowej i gimnazjum Stowarzyszenia Oświatowego "Twoja Szkoła" im. Marii Montessori, która wynajmuje pomieszczenia od prywatnego właściciela.

  W odnowionych wnętrzach uwagę zwracają marmurowy kominek z lustrem kryształowym oraz witraż przedstawiający dziecko otoczone girlandami tudzież motywami flory i fauny.

  - Z dawnego wystroju i wyposażenia przetrwały też ozdobne kolumny w salonie na piętrze i okazała szafa drewniana wbudowana w ścianę pokoju - uzupełnia dyrektor zespołu szkół Iwona Dana.

  Także sąsiednia willa Zygmunta Krotoszyńskiego, oznaczona numerem 65, jest w rękach prywatnych. O tym, że jest to obiekt zabytkowy, informuje stosowna tabliczka z zaskakującym tekstem. Wynika z niego, że jest to willa... Karola Reisfelda wzniesiona według projektu... Zygmunta Krotoszyńskiego, czyli pomieszanie z poplątaniem. Wygląda na to, że miejskie służby konserwatorskie w tym przypadku nie zdały egzaminu.

  Jest to piętrowy budynek z mansardą postawiony w 1925 roku, do którego po kilku latach od podwórka dobudowano dwupiętrową oficynę gospodarczą. Pośrodku frontowej elewacji mamy płytki ryzalit zwieńczony szczytem z wolutami, co- razem z dachem mansardowym - podkreśla akcenty barokowe.

  W rękach rodziny pierwszego właściciela willa przetrwała do 22 grudnia 1948 roku, kiedy Feliks i Leonia Krotoszyńscy sprzedali ją Feliksowi i Helenie Aszykom. Rok później mieściła się tam szkoła PZPR, a potem internat, gdyż szkołę partyjną przeniesiono do sąsiedniej willi Reisfelda. Następnie w rezydencji ulokowano Sąd Rejonowy, a po nim przychodnię zdrowia. Obecnie swoje siedziby mają tam dwie firmy.


  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyłka redakcji...

  taki sobie człowiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 35

  ul. Rewolucji 1907 roku nr 67 w Łodzi nie istnieje!!! nie ma takiego adresu heheeh...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zabytek

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 37

  piszecie państwo nie prawdę. Póki co willa nie jest zabytkiem rejestrowym, a to czy będzie zależy od decyzji ministra kultury i to w przyszłości. I na to trzeba jeszcze poczekać. A swoją drogą,...rozwiń całość

  piszecie państwo nie prawdę. Póki co willa nie jest zabytkiem rejestrowym, a to czy będzie zależy od decyzji ministra kultury i to w przyszłości. I na to trzeba jeszcze poczekać. A swoją drogą, kiedyś szkoła partyjna, teraz stowarzyszenie marii montessori. Ciekawe czy właściciel ten sam?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  sz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 15

  Do ministra to się ew. składa odwołanie jak się nie chce być właścicielem zabytku, do rejestru wpisuje konserwator wojewódzki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jw

  jw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

  jeszcze jedno, a ta radna to kto?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko jedna radna o takich głupotach myśli

  sz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 70 / 57

  ta od Janiaka, żona czy co?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo