Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wino leczy i odmładza

Dorota Domienik
Tomasz Gola
Wino, zwane napojem bogów, oraz jego pozytywne właściwości dla organizmu - znane są już od tysięcy lat. Nie bez przyczyny w Mezopotamii dla oznaczenia wina oraz życia stosowano ten sam znak pisma klinowego, zaś w starożytnym Egipcie wino było składnikiem medykamentów na źle gojące się rany, zaparcia, choroby żołądka i jelit.

Zastosowanie wina od starożytności

Początki terapii winem mają jednak swoje źródło w starożytnej Grecji, gdzie wykorzystywano je do leczenia bólu, zwalczania gorączki, wzmocnienia organizmu i jako środek uspokajający. Prekursor współczesnej medycyny, Hipokrates, mawiał, że „wino jest rzeczą cudownie przeznaczoną dla człowieka, jeżeli zdrowy lub chory będzie je pił umiarkowanie i w stosownej porze".

Trunek znalazł zastosowanie także w średniowiecznej kosmetyce. W Egipcie kobiety nacierały skórę osadami po winie. W średniowieczu stosowano wino jako lekarstwo w chorobach układu trawiennego oraz gardła.

Obecnie szczególnie zalecane na wiele schorzeń jest wino czerwone - przeciwdziała miażdżycy, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Ciemne winogrona działają przeciw-bakteryjnie i przeciwwirusowo.

Według danych IWSR (The International Wine & Spirit Research) z 2012 roku, jeśli chodzi o spożycie wina na głowę mieszkańca znajdujemy się obecnie na 35. miejscu w Europie. Zgodnie zaleceniami Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) - mężczyźni mogą spożywać dwie jednostki wina dziennie (20g), pięć razy w tygodniu (maks. 100 g tygodniowo), a kobiety - jedną jednostkę dziennie (10g), pięć razy w tygodniu (nie więcej niz 50 g tygodniowo).

Z kolei WHO sugeruje, że w tygodniu powinniśmy mieć przynajmniej dwa dni bez alkoholu. W przypadku wina (1 lampka przekracza zalecaną dzienną ilość), optymalne wydaje się picie jednej lampki wina co drugi dzień, aby zminimalizować ryzyko uzależnienia.

Aromatyczna terapia dla skóry

Dziś renesans przeżywa pomysł zastosowania wina jako składnika kosmetyków i zabiegów kosmetycznych. W tej postaci, z jego zalet mogą korzystać nawet osoby z różnych przyczyn unikające alkoholu. W zabiegach winoterapii nie zawsze stosuje się bowiem wino będą produktem fermentacji winogron, a najczęściej grona w czystej postaci - skórki, pestki, miąższ, szypułki. Są one bogate w kwasy owocowe, polifenole, anthocjany, minerały i witaminy.

Aromatyczne kosmetyki doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry odwodnionej, zmęczonej i mało elastycznej. Działają odżywczo i odmładzająco, chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników oraz dając uczucie świeżości i odprężenia.

Tanina, zawarta w opartych na winoterapii kosmetykach, pobudza krążenie i oczyszcza naczynia krwionośne, zaś wchodzący w skład skórek owoców winogron resveratrol hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej.

Zabiegi winoterapii stymulują metabolizm tkankowy, pomagają spalić nadmiar tłuszczu oraz eliminują toksyny i nadmiar wody z organizmu. Kosmetyki zawierające olejek z nasion winogron, bogate źródło przeciwutleniaczy i zawierające witaminę E, zwaną witaminą młodości - regenerują i chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami.

Kosmetyki na bazie gron doskonale nawilżają, ujędrniają i wygładzają suchą i zmęczoną skórę. W efekcie staje się ona elastyczna, jedwabiście gładka oraz… pachnąca owocami i kwiatami winogron.

W serii kosmetyków stosowanych w winoterapii znajdziemy delikatne żele złuszczające pod prysznic, zwykłe żele pod prysznic i aromatyczne olejki do ciała.

Płukanki z soku z czerwonych winogron wzmacniają włosy.

Wino w czystej postaci stosuje się w serii tzw. zabiegów luksusowych, przeprowadzanych m.in. w salonach spa. Są one adresowane przede wszystkim dla skóry dojrzałej i wymagającej. Zabiegi stosowane na twarz mają działanie odmładzające, przeciwzmarszczkowe oraz antyrodnikowe. Stymulują powstawanie kolagenu i kolastyny.

Masaż ciała w połączeniu z kosmetykiem na bazie wina oraz oleju z pestek winogron, ma doskonałe właściwości nawilżające oraz łagodzące podrażnienia skóry.

Zabiegi na bazie wina zaleca się w szczególności w przypadku problemów z rozstępami i cellulitem, dla cer tłustych i zanieczyszczonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki