Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualne muzeum Karolewa przybliży historię tego osiedla

Matylda Witkowska
Zdjęcia starego Karolewa i historię tego spokojnego osiedla miejsca można poznać odwiedzając Wirtualne Muzeum Karolewa
Zdjęcia starego Karolewa i historię tego spokojnego osiedla miejsca można poznać odwiedzając Wirtualne Muzeum Karolewa mat. prasowe
Wirtualne Muzeum Karolewa to wspólny projekt mieszczącego się na osiedlu Poleskiego Ośrodka Sztuki oraz Stowarzyszenia Obszary Kultury. Ma na celu zabezpieczenie wspomnień najstarszych mieszkańców osiedla i propagowanie jego historii.

"Chcemy zachować przed zapomnieniem wspomnienia ludzi, którzy za moment odejdą zabierając ze sobą cenne informacje i pamiątki." - napisali organizatorzy. Zdjęcia, wywiady i ludzkie historie zebrali mieszkańcy.

Muzeum to gratka dla lokalnych patriotów i miłośników Karolewa.

Przypomina jego historię Karolewa - od niewielkiej kolonii poprzez przyłączenie do Łodzi w 1906 roku po dzieje współczesne. Przeczytamy historię fabryki pochodzącego z Czech Leona Plihala i jego syna Karola, dwóch rodzinnych willi, a także późniejszej fabryki Femina. Można też przeczytać o tzw. osiedlu biskupim dla robotników założonym z inicjatywy bp. Wincentego Tymienieckiego.

- To była wieś, nie było dróg dojazdowych, twardej nawierzchni i nie było elektryczności - opowiada potrzeby muzeum Maria Sawicka, wnuczka jednego z właścicieli oranżerii na Karolewie.

Wirtualne muzeum można zwiedzać pod adresem www.muzeumkarolewa.wix.com/wirtualne.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki