Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witold Stępień: Przedsiębiorczość zgarnie najwięcej z unijnego tortu

Marcin Bereszczyński
Witold Stępień
Witold Stępień Krzysztof Szymczak
Z Witoldem Stępniem, marszałkiem woj. łódzkiego, rozmawia Marcin Bereszczyński

W poniedziałek zainaugurowano projekt "Kompleksowa organizacja spotkań, seminariów, konferencji wspierających proces wdrażania Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030". Czym jest Regionalna Strategia Innowacji?
Zacznijmy od tego, jak powstała koncepcja tej strategii. Najpierw odbył się przegląd branż i technologii w regionie, które mają największy udział w rynku. Następnie wyselekcjonowaliśmy firmy z doświadczeniem europejskm, które korzystają ze wsparcia UE i mogą rozwijać się w sposób konkurencyjny, tworzyć miejsca pracy, wdrażać innowacyjne technologie i zdobywać nowe rynki. Wybraliśmy 6 branż strategicznych dla regionu. Wśród nich przemysł tekstylny, od którego zaczynamy cykl spotkań z przedstawicielami każdej branży.

Jakie są pozostałe branże?
To budownictwo, farmacja, biotechnologia w przemyśle spożywczym i rolnictwie, energetyka i branża informatyczno--telekomunikacyjna. Regionalna Strategia Innowacji to szukanie sposobu wsparcia tych branż. Firmy, które działają w tych sektorach, będą miały preferencje w sięganiu po unijne pieniądze. Ponadto strategia ma służyć łączeniu przedsiębiorczości z dorobkiem uczelni, co pozwoli szukać nowych produktów, doskonaleniu istniejących, aby je lepiej sprzedawać, rozwijać firmy i tworzyć miejsca pracy. To generowanie zapotrzebowania na naukę i rozwój uczelni. Taki schemat stosują kraje Europy Zachodniej.

Z RPO aż 817 mln euro trafi na rozwój przedsiębiorczości. To 36 proc. całego RPO. Jak te proporcje wyglądały w minionej perspektywie UE?
Wtedy pieniędzy na przedsiębiorczość było mniej, bo około 500 mln euro. Obecnie pieniędzy jest więcej, bo w RPO jest większa pula. Największa część unijnego tortu trafi na wsparcie przedsiębiorczości.

Skoro przedsiębiorcy dostaną więcej, to kto dostanie mniej?
Przesunięcie punktu ciężkości z działań infrastrukturalnych na inwestycje w przyszłość, czyli w miejsca pracy, to nasz główny cel. Mniej środków trafi do turystyki, która mocno sięgała po unijne pieniądze. Mniej będzie na obszar usług, wsparcie obiektów sportowych i rekreacyjnych. Obecnie podkreśla się w UE, aby kierować strumień pieniędzy w kapitał ludzki, w edukację i osoby starsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki