MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze Łowicza chcą pozyskać unijne pieniądze na przenosiny biblioteki oraz remont ratusza i baszty

Rafał Klepczarek
Gmach Gimnazjum nr 1 w Łowiczu
Gmach Gimnazjum nr 1 w Łowiczu Rafał Klepczarek
Władze Łowicza ubiegają się w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi o 2,8 mln zł unijnej dotacji na kompleksowy projekt wart prawie 4,3 mln zł. W jego ramach na potrzeby biblioteki przebudowany zostanie gmach dawnego Gimnazjum nr 1. Swoje oblicze zmieni także zabytkowy ratusz oraz baszta gen. Klickiego.

Burmistrz Krzysztof Kaliński chce pozyskać pieniądze na adaptacje parteru oraz podpiwniczenia gimnazjalnego gmachu na potrzeby Miejskiej Biblioteki w Łowiczu. Władze miasta planują przeniesienie jej siedziby ze spółdzielczego budynku na os. Bratkowice do wygaszanego gimnazjum.

Część pieniędzy, o które ubiega się miasto, ma zostać wydana na kontynuację remontu zabytkowej baszty z XIX wieku. Miejscy urzędnicy chcą na szczycie wieży stworzyć punkt widokowy na specjalnej platformie, a w sąsiadującej z basztą świetlicy umiejscowić centrum multimedialne, które pozowali się osobom niepełnosprawnym zapoznanie się z historią tego malowniczego zabytku.

Przed świetlicą stanie także zadaszenie, które będzie wykorzystywane podczas różnego rodzaju imprez plenerowych. Miasto chce także nabyć małą rozkładaną scenę na potrzeby tego typu spotkań.

Wyremontowane zostanie także wnętrze wieży. Na jednym z jej poziomów znajduje się obecnie sala pamięci pomysłodawcy jej powstania - gen. Stanisławowi Klickiemu. Na innym można obejrzeć miejsce poświęcone historii miejscowego harcerstwa, a na najwyższej kondygnacji prezentowane są różnego rodzaju wystawy czasowe.

Władze miasta chcą sprawić, aby te miejsca były jeszcze bardziej atrakcyjne dla odwiedzających ten jeden z najciekawszych architektonicznie zabytków w Łowiczu.

Planowaną inwestycję uzupełni remont elewacji zewnętrznej i dachu ratusza z lat 30. XIX wieku.

Pod koniec lutego ocenę formalną pozytywnie przeszło zaledwie 10 z 26 wniosków złożonych w Łodzi przez samorządy z naszego województwa. Wśród nich znalazła się także łowicka inwestycja planowana na lata 2018-19. Czas pokaże, czy zostanie ona zakwalifikowana do dofinansowania po ocenie merytorycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki