Władze Łowicza oddadzą ZM "Bzura" ponad 300 tys. zł...

  Władze Łowicza oddadzą ZM "Bzura" ponad 300 tys. zł zaległych składek

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Władze Łowicza oddadzą ZM "Bzura" ponad 300 tys. zł zaległych składek

  ©Rafał Klepczarek

  Władze Łowicza podjęły decyzję o zwrocie prawie 302 tys. zł dla Związku Międzygminnego „Bzura”. Miasto nie czeka na sądowe rozstrzygnięcie pozwu, który w grudniu złożyli do sądu przedstawiciele międzygminnego związku.
  Władze Łowicza oddadzą ZM "Bzura" ponad 300 tys. zł zaległych składek

  ©Rafał Klepczarek

  Łowicz z końcem 2013 roku wycofał się ze związku 20 gmin z województwa łódzkiego, którego celem jest budowa nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych. Stało się tak głównie dlatego, że ZM „Bzura” już parokrotnie pozyskiwał dotacje na budowę składowiska śmieci w gminie Bielawy, ale za każdym razem tracił je z racji przedłużających się procedur.

  Podobnie stało się 27 grudnia, gdy spory sądowe z wojewodą łódzkim sprawiły, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi nie zgodził się na wydłużenie czasu na realizację i rozliczenie inwestycji, która miała zostać zakończona w listopadzie tego roku.

  Kilka lat temu Krzysztof Kaliński wystąpił do ZM „Bzura” o zwrot niewykorzystanych składek inwestycyjnych z lat 2010-2013 w kwocie ponad 750 tys.
  zł. Sprawa oparła się o Sąd Okręgowy w Łodzi, który w ubiegłym roku odrzucił roszczenia miasta, powołując się na zapisy statutowe ZM „Bzura”. Wyrok z października 2017 roku obejmował także zwrot związkowi prawie 11 tys. zł kosztów postępowania sądowego.

  Władze Łowicza nie zgodziły się z niekorzystnym orzeczeniem sądowym i złożyły apelację. Została ona rozpatrzona w październiku tego roku przez SA w Łodzi. Sąd oddalił apelację i zasądził na rzecz ZM "Bzura" w Łowiczu kolejne koszty postępowania procesowego w wysokości 8 tys. złotych.

  Efektem październikowego wyroku był pozew, który w tym miesiącu ZM „Bzura” złożyła do sądu. Związkowcy pozwali Łowicz o zapłatę zaległych za rok 2013 składek członkowskich w wysokości 301.925,65 złotych wraz z odsetkami. Burmistrz Krzysztof Kaliński, zdając sobie sprawę z tego, iż miasto przegra w sądzie, zaproponował radnym zmiany budżetowe, dzięki którym jeszcze w 2018 roku ratusz ureguluje zaległości wobec związku.

  - Jeżeli miasto wpłaci zaległe składki to wycofamy pozew – deklaruje Ryszard Nowakowski, prezes ZM „Bzura” w Łowiczu.

  Dzięki temu ratusz uniknie płacenia pokaźnych odsetek, które sąd naliczyłby miastu na wniosek zrzeszenia gmin.

  Co dalej z budową zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych? Po utracie dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi w postaci ponad 20 mln złotych dotacji i 23 mln zł preferencyjnej pożyczki członków związku nie stać na kontynuowanie tej kosztownej inwestycji.

  O dalszym jej losie zdecydują członkowie Związku Międzygminnego „Bzura” na spotkaniu, które 4 stycznia obędzie się w Łowiczu. Obecnie mówi się o budowie samego składowiska odpadów bez części, która zajmowałaby się ich zagospodarowaniem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo