Władze Łowicza wypłacą ZM "Bzura" ponad 137 tys. zł odsetek...

  Władze Łowicza wypłacą ZM "Bzura" ponad 137 tys. zł odsetek za zaległe składki

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przemysław Milczarek

  Przemysław Milczarek ©Rafał Klepczarek

  Rada Miejska w Łowiczu większością głosów w czwartek (24 stycznia) dała burmistrzowi Krzysztofowi Kalińskiemu zgodę na zapłatę Związkowi Międzygminnemu "Bzura" ponad 137,8 tys. zł. Są to odsetki naliczone miastu w związku z opóźnieniem wpłaty ostatniej składki inwestycyjnej za rok 2013 na rzecz związku gmin.
  Przemysław Milczarek

  Przemysław Milczarek ©Rafał Klepczarek

  Łowicz z końcem 2013 roku wycofał się ze związku 19 gmin z województwa łódzkiego, którego celem jest budowa nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych. Stało się tak głównie dlatego, że ZM „Bzura” już parokrotnie pozyskiwał dotacje na budowę składowiska śmieci w gminie Bielawy, ale za każdym razem tracił je z racji przedłużających się procedur.

  Władze Łowicza próbowały sądowo odzyskać ponad 750 tys.
  zł niewykorzystanych składek inwestycyjnych z lat 2010-2013. Sąd jednak odrzucił roszczenia miasta. Wyrok ten otworzył drogę ZM "Bzura" do złożenia własnego pozwu sądowego o zapłatę zaległych za rok 2013 składek członkowskich w wysokości 301.925,65 złotych wraz z odsetkami.

  Pod koniec ubiegłego roku miasto oddało związkowi gmin zaległe składki i jednocześnie wyraziło prośbę o umorzenie odsetek w kwocie ponad 137,8 tys. zł. Zarząd ZM "Bzura" w Łowiczu nie zgodził się na wniosek burmistrza Krzysztofa Kalińskiego. Jego członkowie zapewnili jednak, iż wycofają złożony w grudniu pozew sądowy, jeśli ratusz wypłaci związkowi wyliczone odsetki. Takie rozwiązanie pozwoli miastu uniknąć kosztów, związanych z praktycznie pewną przegraną w sądzie.

  Co dalej z budową zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych? Po utracie dofinansowania z WFOŚiGW w Łodzi w postaci ponad 20 mln złotych dotacji i 23 mln zł preferencyjnej pożyczki członków związku nie stać na kontynuowanie tej kosztownej inwestycji.

  - Będziemy rozmawiać w Ministerstwie Rolnictwa na temat utrzymania dofinansowania naszej inwestycji, gdyż utrata dotacji i pożyczki była spowodowana błędną decyzją organu rządowego w osobie wojewody łódzkiego, który zanegował prawidłowo wydane przez starostę łowickiego pozwolenie na budowę - informuje Przemysław Milczarek, członek ZM "Bzura" w Łowiczu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo