Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właściciele domów sami wyprodukują prąd

Wit L. Leśniewicz
Archiwum
Mieszkańcy gminy Łask będą mogli założyć w swoich gospodarstwach domowych ogniwa fotowoltaiczne. Samorządowcy z Łasku przekonują mieszkańców do tzw. odnawialnych źródeł energii. Jest duża szansa na pozyskanie pieniędzy na ten cel. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął przyjmowanie wniosków samorządów do programu Prosument, w ramach którego dofinansuje inwestycje w tzw. energię odnawialną.

Mieszkańcy gminy Łask będą mogli założyć w swoich gospodarstwach domowych ogniwa fotowoltaiczne, które produkować będą energię na potrzeby prywatne. Beneficjentem projektu jest jednak samorząd. Może on liczyć na 60 proc. dotacji i 40 proc. pożyczki na bardzo dobrych warunkach.

- Odwiedzając mieszkańców w celu przeprowadzenia oględzin i stwierdzenia możliwości zainstalowania instalacji, spotykamy się z dużym zainteresowaniem programem Prosument - mówi zastępca burmistrza Łasku Janina Kosman. - Po odwiedzeniu około 60 posesji, przeważająca liczba mieszkańców zdecydowana jest na instalacje o mocy od 3 do 4,5 kW na dachach. Kilka osób wyraziło chęć zamontowania z systemem fotowoltaicznym nowego hybrydowego zbiornika ciepłej wody użytkowej w celu akumulowania energii.

Jak podkreślają w łaskim magistracie, szansa na pozyskanie pieniędzy Z NFOŚiGW jest duża.

- Pieniądze otrzymają wszyscy, którzy złożą prawidłowe wnioski do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonych na projekt - tłumaczy wiceburmistrz Kosman. - Liczymy, że w programie weźmie udział około stu mieszkańców.

Zdaniem wiceburmistrz Łasku, pieniądze zaoszczędzone na energii dzięki ogniwom fotowoltaicznym z nadwyżką powinny pokryć koszt raty, którą będą płaciły osoby biorące udział w projekcie.

Jedno z najczęściej zadawanych przez mieszkańców pytań brzmi: jakiej wielkości system fotowoltaiczny mogą zainstalować?

- Na wszystkie pytania staramy się odpowiadać. Wielkość instalacji nie powinna być zbyt duża. Dobieramy zazwyczaj na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej przez dane gospodarstwo domowe. W przypadku za dużego systemu większość energii będzie oddawana do sieci, za którą zakład energetyczny będzie płacił. Na dziś to około 0,16 zł/kWh. Ale uzasadnione ekonomicznie jest zużywanie jak największej ilości wyprodukowanej energii we własnym gospodarstwie domowym.

Janina Kosman dodaje, że po zakończeniu projektu, czyli po upływie trzech lat od oddania do użytku ostatniej instalacji, ogniwa przejdą na własność mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki