Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
21 lutego 2024 roku jest 727. dniem wojny. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy z wtorku na środę 13 z 19 dronów typu Shahed i pocisk rakietowy Ch-59 - poinformowała armia ukraińska w komunikacie. Rosjanie odpalili na cele na terytorium Ukrainy również pociski rakietowe: jeden S-300 i cztery Ch-22.

Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
10:4421.02.2024

Rosyjskie wojska kontynuują i najprawdopodobniej zintensyfikowały ataki lądowe na osi wzdłuż wioski Robotyne w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, którą Ukraina odzyskała podczas kontrofensywy latem 2023 roku i od tego czasu znajduje się na linii frontu - podało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjska 58. Armia Ogólnowojskowa oraz rosyjskie siły powietrznodesantowe operujące na tym obszarze doznały ciężkich strat podczas ukraińskiej kontrofensywy, jednak niskie tempo operacji od tego czasu i stałe rosyjskie wysiłki rekrutacyjne prawdopodobnie umożliwiły rosyjskim siłom na tej osi powrót do pierwotnego stanu.

"Rosyjskie siły zintensyfikowały ataki w kilku punktach wzdłuż linii frontu w ostatnim tygodniu, prawdopodobnie z zamiarem rozciągnięcia sił ukraińskich" - napisano.

10:4121.02.2024

Ambasadorowie krajów członkowskich przy Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące 13. pakietu sankcji przeciwko Rosji - poinformowała w środę na platformie X (d.Twitterze) belgijska prezydencja w Radzie UE.

"Jest porozumienie. Ambasadorowie przy UE właśnie uzgodnili, co do zasady, 13. pakiet sankcji w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Pakiet ten jest jednym z najszerszych zatwierdzonych przez UE. Zostanie on poddany procedurze pisemnej i formalnie zatwierdzony 24 lutego" - czytamy w komunikacie prezydencji.

10:3321.02.2024

We wtorek ukraińskie siły zbrojne ostrzelały pociskiem z wyrzutni rakietowej HIMARS zgrupowanie rosyjskich żołnierzy w okupowanej części obwodu donieckiego na Ukrainie; zginęło co najmniej 60 najeźdźców, którzy czekali na przybycie swojego dowódcy - poinformowała rosyjska redakcja BBC.

"W środku dnia ukraińskie wojsko uderzyło dwoma pociskami rakietowymi HIMARS w poligon w pobliżu wsi Trudiwskie w rejonie (powiecie) wołnowaskim w obwodzie donieckim" - czytamy w komunikacie opublikowanym na profilu rosyjskiej redakcji BBC na Telegramie

Jak powiadomiono, w momencie ataku na poligonie przebywali żołnierze 36. Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, której stałym miejscem stacjonowania jest miasto Borzja w Kraju Zabajkalskim na Syberii. "W momencie uderzenia członkowie 4., 5. i 6. kompanii tej brygady byli ustawieni w szeregu i oczekiwali na przybycie dowódcy 29. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego, generała Olega Moisiejewa" - dodano.

W posiadaniu rosyjskiego serwisu BBC znalazło się ponad 10 zdjęć i nagrań wideo z miejsca zdarzenia, wykonanych bezpośrednio po ataku. Materiały te ukazują dziesiątki martwych rosyjskich żołnierzy.

Ukraińskie władze dotychczas nie skomentowały tych doniesień.

09:3221.02.2024

Pierwszych czterech ukraińskich pilotów ma zakończyć latem szkolenie na myśliwcach F-16 - podała w środę stacja CNN. Piloci rozpoczęli treningi w październiku 2023 roku w amerykańskim stanie Arizona. Pentagon poinformował, że proces szkolenia potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Jak powiadomiła rzeczniczka Gwardii Narodowej Arizony kapitan Erin Hannigan, druga grupa, również czterech pilotów, rozpoczęła szkolenie w styczniu, a trzecia czwórka uczy się specjalistycznych terminów języka angielskiego, niezbędnych do pilotowania myśliwca czwartej generacji.

Oczekuje się, że wszyscy piloci ukończą szkolenie między majem a sierpniem - powiedziała Hannigan, choć dokładny harmonogram zależy od postępów w realizacji programu.

W poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat poinformował, że infrastruktura na Ukrainie już jest dostosowywana do przyjęcia amerykańskich myśliwców F-16. Jak zaznaczył partnerzy Ukrainy są już gotowi przekazać te maszyny.

W niedzielę portal Ukrainska Prawda przytoczył wypowiedź ministra obrony Litwy Arvydasa Anuszauskasa na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa: "Myślę, że zobaczymy je (F-16) na Ukrainie w czerwcu".

08:5021.02.2024

Po dwóch latach od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę straty ludzkie można szacować na setki tysięcy, o czym świadczą dane ogłaszane przez obie strony, jednak dokładna skala tych strat jest nieznana - ocenia w środę AFP.

Zarówno Moskwa, jak i Kijów nie informują o stratach własnych sił zbrojnych podczas trwającej dwa lata wojny.

Rosja ukrywa dane o ofiarach cywilnych na terenach okupowanych, jak na przykład w zniszczonym przez wojska rosyjskie Mariupolu w obwodzie donieckim. Ze względu na brak dostępu do terytoriów będących pod okupacją nie ma żadnych niezależnych szacunków dotyczących zabitych cywilów - zauważa AFP.

W czerwcu 2023 roku władze ukraińskie poinformowały, że zdołano odnaleźć - i policzyć - ciała 10 368 ofiar cywilnych. "Uważamy za prawdopodobne, że liczby są pięciokrotnie wyższe, a więc około 50 tysięcy" ofiar cywilnych - powiedział Ołeh Hawrysz, doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Również Organizacja Narodów Zjednoczonych przyznaje, że liczba ofiar jest "znacząco wyższa" niż 10 tysięcy, które była w stanie oficjalnie potwierdzić.

Podczas samego tylko oblężenia Mariupola, w okresie od lutego do maja 2022 roku, zginęło - według władz ukraińskich - około 25 tys. ludzi. Nie ma żadnego bilansu dotyczącego innych miast, na przykład Bachmutu w obwodzie donieckim.

Obie strony informują o domniemanych stratach wojsk przeciwnika. Armia ukraińska podała we wtorek, że w ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę liczba rannych i zabitych wojskowych rosyjskich sięgnęła 405 tysięcy. Rosyjski resort obrony w grudniu 2023 roku podawał liczbę 383 tysięcy zabitych bądź rannych żołnierzy ukraińskich.

Własne dane podają strony trzecie. Dziennik "New York Times" szacował latem 2023 roku, powołując się na oficjeli amerykańskich, że straty armii ukraińskiej to 70 tys. zabitych i 100-120 tys. rannych. Po stronie rosyjskiej bilans ten wynosił 120 tys. zabitych i 170-180 tys. rannych. Z kolei szacunki ministerstwa obrony W. Brytanii ze stycznia br. mówiły o ponad 350 tys. zabitych bądź rannych wojskowych Rosji.

07:1721.02.2024

Przewieźliśmy na Ukrainę już ponad 2 tys. samochodów podarowanych przez Łotyszy i skonfiskowanych, zwłaszcza pijanym kierowcom - mówi PAP Reinis Poznaks, organizator inicjatywy Twitter Konwój. Pomagamy, bo obawiamy się, że jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji, to będziemy następni - dodaje.

Inicjatywa Twitter Konwój (łot. Twitera konvojs) ruszyła cztery dni po rosyjskiej napaści na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. "Dlaczego to robimy? Bo obawiamy się, że jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji, to będziemy następni" - zaznacza Poznaks.

W ramach akcji na Ukrainę trafiają samochody podarowane przez Łotyszy, kupione z datków oraz skonfiskowane - przede wszystkim pijanym kierowcom. Na Łotwie możliwe jest konfiskowanie samochodów kierowcom, w których krwi stwierdzono ponad 1,5 promila alkoholu. Zgodnie z decyzją władz pojazdy mogą być za darmo przekazywane walczącej z Rosją Ukrainie.

Twitter Konwój zrzesza ok. 800 wolontariuszy, którzy zawożą auta z Rygi na Ukrainę. Konwój wyrusza na Ukrainę co piątek, początkowo grupy wyjeżdżały nawet dwa razy w tygodniu. Dotychczas w ramach inicjatywy przekazano ok. 2,2 tys. aut.

Dziś, niemal dwa lata po rozpoczęciu przez Rosję wojny na pełną skalę, wciąż wielu Łotyszy przekazuje Ukrainie swoje samochody. To już chyba jest jak tradycja: kiedy ktoś wymienia samochód i nie chce zajmować się sprzedażą, oddaje auto nam - podkreśla rozmówca PAP. "Oczywiście przed wyjazdem sprawdzamy samochód, bo wiemy, że Ukraińcy potrzebują transportu, a nie problemu" - zapewnia.

07:1021.02.2024

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy z wtorku na środę 13 z 19 dronów typu Shahed i pocisk rakietowy Ch-59 - poinformowała armia ukraińska w komunikacie. Rosjanie odpalili na cele na terytorium Ukrainy również pociski rakietowe: jeden S-300 i cztery Ch-22.

W komunikacie na Telegramie armia ukraińska informuje, że Rosjanie odpalili drony z terytorium Kraju Krasnodarskiego na południu Rosji. Kilka z sześciu dronów, które nie zostały strącone, "nie osiągnęło celu" - głosi komunikat.

Zestrzelony pocisk Ch-59 został odpalony z terytorium obwodu biełgorodzkiego, sąsiadującego z Ukrainą.

Z obwodu rostowskiego, sąsiadującego z okupowanym obwodem donieckim, Rosjanie wystrzelili cztery pociski manewrujące Ch-22 i pocisk S-300. Armia ukraińska nie informuje o ich strąceniu.

22:3020.02.2024

Samoloty wroga wystrzeliły pociski w obwodzie charkowskim

Siły Powietrzne meldują o wystrzeleniu kierowanych pocisków przez samoloty taktyczne w obwodzie charkowskim.

22:2720.02.2024

Nie żyje cała rodzina. W ich dom uderzył "Lancet" wroga

W regionie Sumy w wyniku uderzenia „Lancetu” w dom mieszkalny zginęła pięcioosobowa rodzina. Do tragedii doszło we wsi Nowa Słoboda w powiecie Konotop. W wyniku uderzenia zginęła matka i dwóch synów, a także ich bliscy: babcia i kobieta, która przyjechała z wizytą.

22:1920.02.2024

Władimir Kara-Murza: Putin jest na 100 proc. odpowiedzialny za wojnę i śmierć Nawalnego

Władimir Kara-Murza odsiadujący 25 lat więzienia w rosyjskim więzieniu w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego: „Jedno wiem dokładnie i stanowczo – Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za śmierć Aleksieja Nawalnego. Bo Aleksiej był jego osobistym więźniem I tylko na jego osobiste rozkazy mogli truciciele z 2. Służby FSB, śledczy, prokuratorzy i sędziowie wydający sprawy i wyroki, wyżsi urzędnicy więzienni, którzy stworzyli warunki tortur. Ten człowiek niósł ze sobą śmierć przez całe 25 lat swojej władzy - od tamtej jesieni, kiedy w nocy wysadzono w powietrze spokojnych ludzi śpiących w swoich mieszkaniach. Potem była Czeczenia, Nord-Ost, Biesłan, Gruzja, Syria, Ukraina. Najlepsi giną - najodważniejsi, najbardziej szczerzy, najbardziej zaniepokojeni „Wszyscy wracają – z wyjątkiem tych, którzy są bardziej potrzebni.” I tylko mściwy, tchórzliwy, chciwy starzec nadal trzyma się w śmiertelnym uścisku, niszcząc każdego, w kim widzi zagrożenie dla swojej władzy”.

21:4520.02.2024

Przejęto willę Gazpromu we Francji. Jest warta 120 mln euro

We Francji przejęto willę Gazpromu za 120 milionów euro. Francuski sądzamroził własność willi Irina Maria położonej w Roquebrune-Cap-Martin na Lazurowym Wybrzeżu, podaje Le Monde. Decyzja została podjęta w ramach śledztwa dotyczącego prania pieniędzy. Formalnie willa należy do rosyjskiego miliardera Samvela Karapetyana, ale za prawdziwego właściciela willi uważa się spółkę zależną Gazpromu.

21:1320.02.2024

Nie żyje 18-letni koszykarz z Ukrainy. Został dźgnięty nożem przez migrantów

Ukraiński koszykarz, 18-letni Artem Kozaczenko, zginął 10 lutego w wyniku ataku nożem dokonanego przez migrantów. Od ataku lekarze walczą o jego życie, ale dziś zmarł w wyniku ciężkich obrażeń na oddziale intensywnej terapii oddział niemieckiego szpitala.

20:5520.02.2024

Sankcje za dwa lata wojny i za śmierć Nawalnego. USA się nie patyczkuje

20:3720.02.2024

Rosjanie ostrzelali Krematorsk. Kilka osób poważnie rannych

Około godziny 20:00 armia rosyjska ostrzelała Kramatorsk w obwodzie donieckim, powiedział szef JFO Fiłaszkin. Rosjanie uderzyli na tereny przemysłowe i zabudowę mieszkaniową. W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby.

20:1020.02.2024

Bananowy szantaż Kremla wobec kraju, który chciał pomóc Ukrainie

19:4020.02.2024

W ciągu dnia odbyło się 50 starć bojowych. Wróg przeprowadził blisko sto nalotów

Raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych z godziny 18:00 w dniu 20 lutego: W ciągu ostatniego dnia odbyło się 50 starć bojowych. W sumie wróg wystrzelił 1 rakietę i 99 nalotów oraz wystrzelił 82 razy z wielu wyrzutni rakiet w kierunku pozycji wojsk ukraińskich i obszarów zaludnionych. W ciągu dnia lotnictwo Sił Obronnych uderzyło w 10 obszarów koncentracji personelu i 5 przeciwlotniczych systemów rakietowych wroga. Oddziały rakietowe uderzyły w 9 obszarów koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego oraz 10 dział artylerii wroga.

19:0220.02.2024

Co dalej z ukraińskim zbożem w Polsce?

18:2720.02.2024

Z terytoriów okupowanych i Rosji na Ukrainę wróciło 11 dzieci

Z terytoriów okupowanych i Rosji na Ukrainę wróciło 11 dzieci – poinformowało Biuro Prezydenta. „Powracający mają od 2 do 16 lat. Powrót odbył się przy pomocy państwa Katar” – napisano w oświadczeniu.

17:4020.02.2024

Wznowiono ruch samochodów osobowych i autobusów przez przejście „Krebenne – Rawa-Ruska”

Wznowiono ruch samochodów osobowych i autobusów przez przejście „Krebenne – Rawa-Ruska” – SBGS. Protestujący wyrazili także gotowość do przepuszczenia co godzinę 1 ciężarówki w obu kierunkach. Protestujący są także gotowi przepuścić niewielką liczbę pojazdów przez punkt kontrolny Zosin-Ustyług. W szczególności planują wpuścić 5 samochodów w obu kierunkach co 30 minut, 1 ciężarówkę co godzinę i 3 ciężarówki co godzinę wjazd na Ukrainę. Autobusy w obu kierunkach będą mogły przejeżdżać bez zmian.

17:1220.02.2024

Żhorin: Wróg w rejonie Awdijiwki ma wystarczające siły i środki, aby posuwać się dalej

Wróg w rejonie Awdijiwki ma wystarczające siły i środki, aby posuwać się dalej. I będą to robić nadal. Poinformował o tym zastępca dowódcy 3. Brygady Maksym Żhorin. „Trzecia Brygada Szturmowa wraz z innymi oddziałami zajęła wyznaczone linie obrony wokół Awdijówki. Intensywność walk jest duża, ale na pewno nie tak zacięta jak w mieście. Głównym kierunkiem dla Rosjan jest dziś Łastoczkine” – dodał. oświadczył.

16:4520.02.2024

Dochodzenie w sprawie rozstrzelania ukraińskich jeńców wojennych w pobliżu Robotyna

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratorzy będą prowadzić dochodzenie w sprawie rozstrzelania ukraińskich jeńców wojennych w pobliżu Robotyna w obwodzie zaporoskim. Poinformowała o tym Prokuratura Generalna.

16:0520.02.2024

Rosyjska prokuratura dobiera się do brata Aleksieja Nawalnego. Wytoczyli mu sprawę sądową

15:4120.02.2024

„Ukroboronprom” rozpoczyna współpracę z wiodącym europejskim producentem systemów rakietowych MBDA Deutschland

„Ukroboronprom” rozpoczyna współpracę z przodującym europejskim producentem systemów rakietowych MBDA Deutschland. Podpisane Memorandum przewiduje wspólne opracowanie programów lub możliwości współpracy w zakresie systemów i koncepcji obrony powietrznej, w szczególności zwalczania bezzałogowych statków powietrznych. Potencjalne obszary partnerstwa obejmują badania, rozwój, produkcję i inwestycje.

15:2320.02.2024

Fiodorow rozmawiał z Muskiem na temat odłączenia terminali Starlink obsługiwanych przez rosyjską armię

Mychajło Fiodorow rozmawiał z Elonem Muskiem na temat odłączenia terminali Starlink obsługiwanych przez rosyjską armię. Minister Ministerstwa Transformacji Cyfrowej powiedział to w rozmowie z korespondentem Suspilne. „Potrzebujemy Starlink, aby tam (red. – na okupowanym terytorium) działał, ponieważ stosowane są pewne technologie, które również są dla nas ważne. Są one związane z dronami. Jest inny sposób, aby nasz Starlink działał, a Starlink, które w zasadzie pojawiają się tam inaczej, to nie działa. I tak współpracujemy ze SpaceX” – podkreślił minister.

14:5020.02.2024

Zełenski: Nie ma takiej zbrodni przeciw ludzkości i życiu, której nie popełniłaby jeszcze putinowska Rosja

Wołodymyr Zełenski przemawiał do uczestników przesłuchania przed amerykańską Komisją Helsińską pt. „Postawienie Rosji przed sądem za zbrodnie wojenne przeciwko Ukrainie: wnioski z Norymbergi”. „Nie ma takiej zbrodni przeciw ludzkości i życiu, której nie popełniłaby jeszcze putinowska Rosja i ci, którzy pracują dla jej szalonego dyktatora. Niech nie będzie przeszkód na drodze do sprawiedliwości! Podobnie jak nazizm, państwo putinowskie należy potępić” – dodał. – oznajmił Prezydent Ukrainy.

14:2920.02.2024

Trzy ofiary zostały ranne w obwodzie Nikopolskim po ataku wroga

Trzy ofiary zostały ranne w obwodzie Nikopolskim w wyniku ataku wroga na centrum powiatu i na gminę Czerwohoriwka. Poinformował o tym szef Dniepropietrowska RMA Serhii Łysak. Uszkodzone zostały także samochody, domy prywatne, środki komunikacji.

13:4520.02.2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która m.in. przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024r. - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

"Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych" - podała Kancelaria Prezydenta.

Ustawa ta wynika z decyzji Rady UE, która przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 r. Ustawa zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca tego roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ustawy pobyt obywateli Ukrainy jest legalny, jeśli przybyli do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r.

12:4320.02.2024

Rosyjskie lotnictwo stało się znacznie mniej aktywne na Ukrainie po zestrzeleniu przez siły ukraińskie rosyjskich samolotów – oznajmił we wtorek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat w telewizji.

„Jak pokazuje praktyka, po zniszczeniu samolotów rosyjskich na północnym, południowym czy wschodnim froncie okupanci przez jakiś czas nie decydują się bliżej podlatywać” – powiedział Ihnat.

Według niego wróg ma świadomość, że jego samoloty mogą zostać strącone, i „już nie poczyna sobie tak bezczelnie”.

W poniedziałek siły rosyjskie zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty: bombowiec Su-34 i myśliwiec Su-35, zaś w sobotę trzy: dwa Su-34 i jeden Su-35.

11:4220.02.2024

Do pięciu wzrosła liczba cywilów, którzy zginęli we wtorek rano w wyniku rosyjskiego ostrzału wioski Nowosłobidka w obwodzie sumskim na północy Ukrainy – poinformowały władze lokalne na Facebooku.

Rosyjski atak rozpoczął się o godz. 4 czasu lokalnego (godz. 3 w Polsce), początkowo przy użyciu dronów, a następnie artylerii.

„Dron z ładunkiem wybuchowym trafił w budynek mieszkalny, w którym znajdowało się pięciu cywilnych mieszkańców wioski” – podała rada wiejska. Dodano, że budynek mieszkalny został zniszczony i doszło do wybuchu pożaru.

10:4120.02.2024

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie w ramach największego dotychczas 15. pakietu pomocy wojskowej m.in. 10 łodzi desantowo-szturmowych stridsbat 90. Darowizna ma być sygnałem, że wsparcie Sztokholmu dla Kijowa będzie kontynuowane.

W ramach darowizny o wartości 7,1 mld koron (682 mln dolarów) ukraińskie wojsko otrzyma również 20 mniejszych łodzi, a także miny morskie i torpedy. Ponadto Ukrainie wysłana zostanie broń artyleryjska, przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe z amunicją, granatniki przeciwpancerne oraz granaty.

"Jest to wyraźny sygnał przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę, że szwedzkie wsparcie Ukrainy będzie kontynuowane" - podkreślił minister obrony Szwecji Pal Jonson. Dodał, że darowizna jest nie tylko kwestią przyzwoitości, ale też inwestycją we własne bezpieczeństwo. "Gdyby Rosja wygrała tę straszną wojnę, nasza sytuacja pogorszyłaby się" - przypomniał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2024 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki