Znów otwierają szpital tymczasowy w hali Expo Łódź
W środę ( 1 grudnia) pierwsi pacjenci leczeni na COVID-19 trafią do szpitala tymczasowego w hali Expo Łódź. Szpital działał już wiosną, w połowie czerwca z powodu braku pacjentów przeszedł w stan pasywny.
Teraz to się zmienia.
-Szpital w ostatnim czasie przeszedł bardzo gruntowne przeglądy zarówno sprzętu jak i instalacji, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pacjentów – mówił kilka dni temu na konferencji prasowej Krzysztof Zarychta, dyrektor szpitala im. Biegańskiego. To pod jego placówkę podlega formalnie szpital tymczasowy.
Na początek uruchomione zostały dwa moduły liczące w sumie 66 łóżek w tym 10 z respiratorami. Do obsługi takiej liczby pacjentów potrzeba około 90 osób personelu. Większość z nich stanowią pracownicy szpitala im. Biegańskiego, którzy zostali skierowani do hali Expo Łódź. Jednak w planie jest otwieranie kolejnych modułów aż do zajęcia wszystkich 272 miejsc. Decyzja ma zostać podjęta, gdy liczba chorych osiągnie 49.
Dlatego szpital od kilku dni zawiera umowy z dodatkowymi pracownikami, także tymi, którzy sprawdzili się podczas wiosennego uruchomienia szpitala tymczasowego. Jednak nadal poszukiwani są kolejni medycy. Mogą oni liczyć na dodatek covidowy za cały okres pracy.
Do szpitala tymczasowego pacjenci będą kierowani przez dyspozytorów pogotowia lub transportowani z innych szpitali.
- Nie przewidujemy możliwości, żeby pacjenci sami się zgłaszali – podkreśla dyrektor Zarychta. Jak dodaje będą tu kierowani chorzy, którzy nie wymagają pomocy specjalistycznej. - Nie będzie możliwości hospitalizacji np. kobiet w ciąży czy osób wymagających leczenia chirurgicznego – wyjaśnia.
Dziś na stronie szpitala im.Biegańskiego mają pojawić się numery telefonów dla rodzin pacjentów, a także informacje praktyczne np. na temat oddawania paczek.
Szpital tymczasowy to ostatni bastion walki z COVID-19. W szpitalach regionu leżało wczoraj 1734 pacjentów z koronawirusem, było dla nich 2311 miejsc. Dalsze przekształcanie oddziałów bardzo utrudniłoby szpitalom prowadzenie zwykłej działalności.
Czwarta fala epidemii w Łódzkiem. Będzie stabilizacja czy zaatakuje omikron?
Tymczasem sytuacja epidemiczna w regionie łódzkim powoli się stabilizuje. Po raz pierwszy tej jesieni liczba zakażeń minimalnie spadła. We wtorek przybyło 1101 nowych zakażeń. To o 50 mniej niż w ubiegły wtorek. Także poniedziałkowych zakażeń (691) było 21 mniej niż tydzień wcześniej. Jednak nawet jeśli trend się utrzyma jeszcze co najmniej przez tydzień lub dwa liczba pacjentów w szpitalach będzie rosnąć.
Region łódzki przygotowuje się też na przybycie nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron, który prawdopodobnie jest dużo bardziej zaraźliwy niż obecna delta i może wywołać kolejną falę zakażeń. Służby sanitarne i zakaźnicy nie mają wątpliwości, że omikron wkrótce w regionie łódzkim się pojawi. Nad jego wykrywanie czuwać ma laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Laboratorium sekwencjonuje wirusa i jest w stanie wykryć także wariant omikron, porównuje bowiem sekwencjonowane w Łodzi próbki z aktualną bazą wariantów.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?