Wreszcie nie będzie podatku od darowanego jedzenia

  Wreszcie nie będzie podatku od darowanego jedzenia

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Od jesieni mniej żywności będzie się marnować

  Od jesieni mniej żywności będzie się marnować ©Krzysztof Szymczak

  Dobre wieści dla podopiecznych Banku Żywności w Łodzi. Już za kilka tygodni będą mogli oni przygotowywać bardziej urozmaicone posiłki z artykułów spożywczych, które dostają od Banku. Przedstawiciele tej instytucji mają nadzieję, że trafią do nich m.in. świeże owoce i warzywa, a także sałatki. Wszystko za sprawą nowelizacji przepisów, które pozwolą dystrybutorom przekazać żywność potrzebującym bez konieczności płacenia VAT.
  Od jesieni mniej żywności będzie się marnować

  Od jesieni mniej żywności będzie się marnować ©Krzysztof Szymczak

  Do tej pory sytuacja wyglądała tak, że skoro dystrybutor, czyli np. hurtownia, miał od żywności, którą chciał podarować zapłacić podatek, to bardziej opłacało mu się te produkty po prostu wyrzucić. Bank Żywności w Łodzi wraz z innymi oddziałami w całym kraju miesiącami walczył o zmianę przepisów. Wygląda na to, że zmiany się doczekał.

  Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług Ministerstwa Finansów, poinformował bowiem, że 26 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT, która zwalnia podmioty inne niż producenci od konieczności jego płacenia, gdy towar trafia na cele charytatywne. Propozycja zmian została już przekazana do Senatu.

  - Planowany termin wejścia w życie tej ustawy to 1 października 2013 - informuje Tomasz Tratkiewicz.

  Ze zmian cieszy się Wojciech Jaros, dyrektor Banku Żywności w Łodzi. Instytucja pomaga stu tysiącom najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu.

  - Po nowelizacji będziemy zapewne wspierać podobną liczbę osób, ale lepiej - ma nadzieję Wojciech Jaros. - Do tej pory najczęściej przekazywaliśmy kaszę, mąkę, makarony, konserwy i inne produkty o dłuższej dacie przydatności. Teraz mamy nadzieję, że trafią do nas także owoce, warzywa, sałatki i inne świeże artykuły. Właściciele sklepów i hurtowni bowiem woleli je wyrzucać niż nam przekazać, by nie musieć płacić podatku.

  Na nowelizację ustawy czekał też Feliks Ponitka, łódzki piekarz. Produkuje i sprzedaje świeży chleb na zakwasie, który można jeść przez 2-3 dni.

  - Wreszcie ktoś to wyprostował - mówi Feliks Ponitka. - Przecież było ewidentnie coś nie tak, skoro za dobroczynność ponosiło się karę w postaci konieczności płacenia podatku. A w Polsce nadal wiele osób chodzi głodnych.

  Przedstawiciele Banku Żywności w Łodzi mają nadzieję, że asortyment, który trafia do niedożywionych mieszkańców regionu, poszerzy się jesienią i zimą.

  Tradycyjnie już przed Bożym Narodzeniem będzie prowadzona świąteczna zbiórka żywności. Odbywa się ona w sklepach, dary trafiają do wózków oznaczonych logo Banku Żywności w Łodzi. Wózki te najczęściej zapełniali klienci sklepów. W tym roku z nowych możliwości mogą skorzystać właściciele sklepów i przekazywać potrzebującym towar, którego mogą nie zdążyć sprzedać ze względu na mijającą wkrótce datę jego ważności.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zmiany, zmiany

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 9

  A "małym druczkiem" wprowadzony zostanie podatek od dochodu dla potrzebujących (19% wartości rzeczy otrzymanej). U Vincenta nic nie zginie, tylko się przemieści.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie do końca lepiej

  z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  podmioty inne niż producenci - czyli np. piekarnie nadal nie będą mogły przekazywać niekupionego pieczywa na cele charytatywne. Czemu takie ograniczenie???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo