Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wróbel” do scenariusza Jarosława Strzały i inne najlepsze krótkie metraże wyświetlane w wieluńskim kinie Syrena

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Kadr z filmu "Wróbel"
W wieluńskim kinie trwają projekcje najlepszych filmów krótkometrażowych z 2022 roku. Jeden z nich to „Wróbel”, do którego scenariusz napisał związany z Wieluniem Jarosław Strzała

"Wróbel” opowiada historię dobiegającego pięćdziesiątki mieszkańca Podkarpacia, w którego życie pewnego dnia nieoczekiwanie wkracza ekipa warszawskich filmowców. Krótkometrażowy film miał swoją premierę na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz wyreżyserował Marcin Janos Krawczyk na podstawie scenariusza związanego z Wieluniem Jarosława Strzały. Aktualnie „Wróbla” można oglądać w wieluńskim Kino-Teatrze Syrena.

- Marcin Janos Krawczyk jest moim kolegą z PWST. To świetny dokumentalista, autor filmów nagradzanych na wielu festiwalach. Oglądając jego filmy dokumentalne, zrozumiałem, że mamy bardzo podobną wrażliwość twórczą. Zaproponowałem mu realizację swojego scenariusza. Zgodził się, złożyliśmy scenariusz do Studia Munka i spośród około 200 projektów wybrano osiem, w tym „Wróbla”. Otrzymaliśmy zielone światło na realizację i pieniądze. Udało nam się zebrać świetną ekipę – opowiada Jarosław Strzała.

Jarosław Strzała jest absolwentem wydziału aktorskiego PWST, wydziału scenariopisarstwa łódzkiej filmówki, a także Mistrzowskiej Szkoły Wajdy. Aktualnie prowadzi w Wieluniu m.in. zajęcia teatralne w PMDKiS, prowadzi także zajęcia z uczniami klasy artystycznej reaktywowanej w II LO im. J. Korczaka.

Trwający 25 minut film do scenariusza Strzały jest wyświetlany w sali kameralnej Kino-Teatru Syrena w ramach prezentacji najlepszych krótkich metraży z 2022 roku. Razem z „Wróblem” widzowie mogą obejrzeć obrazy „Victoria” oraz „Followers. Odpalaj lajwa”. Godziny seansów:

  • 4 kwietnia – 15:40
  • 5 kwietnia – 18:50
  • 6 kwietnia – 15:45

Film powstał w ramach programu Studia Munka SFP Trzydzieści Minut, wspartego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Tytułowy Wróbel to mężczyzna w średnim wieku, który zniszczył swoje relacje z żoną i dwunastoletnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości, i propozycja zagrania epizodu w filmie stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny.

Zdjęcia do filmu były realizowane w Jaśliskach w Beskidzie Niskim, gdzie powstały m.in. „Boże ciało” Jana Komasy, „W imię” Małgorzaty Szumowskiej i „Wino truskawkowe” Dariusza Jabłońskiego. Główne role w krótkometrażowym „Wróblu” zagrali Dariusz Toczek, Bartosz Obuchowicz, Zuzanna Wierzbińska i Piotr Głowacki. Za realizację zdjęć odpowiadał Andrzej Wojciechowski (znany z takich filmów jak"Moje córki krowy" czy "Zabawa, zabawa").

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki