MKTG SR - pasek na kartach artykułów

WSA w Łodzi za kilka dni zdecyduje o nazwie ulicy na os. Górki w Łowiczu

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi 19 września wyda wyrok w sprawie nazwy ulicy na osiedlu Górki w Łowiczu.

Rada Miejska w Łowiczu większością głosów zobligowała burmistrza Krzysztofa Kalińskiego do wejścia w spór sądowy z wojewodą łódzkim w sprawie uchylenia przez Zbigniewa Rau uchwały dotyczącej zmiany nazwy ul. Żołnierzy Niezłomnych (dawna ul. 17 Stycznia) na ul. 17 Stycznia 1649 roku.

O zmianę nazwy narzuconej przez wojewodę mieszkańcom ulicy Górek w ramach ustawy dekomunizacyjnej (data 17 stycznia upamiętniała zajęcia Łowicza przez Rosjan w 1945 roku) wystąpili do władz miasta oni sami. Ani wojewoda łódzki, ani też Instytut Pamięci Narodowej nie zgodzili się, aby nazwę ulicy Żołnierzy Niezłomnych zastąpić datą objęcia przez Jana II Kazimierza Wazę tronu polskiego. Mimo to górczanie pozostali niezłomni w swej decyzji i zobligowali radę do zmiany nazwy.

Wojewoda Zbigniew Rau w połowie czerwca stwierdził nieważność uchwały w tej sprawie podjętej pod koniec maja. Na wniosek Krzysztofa Janickiego, radnego z Górek, a zarazem szefa zarządu osiedlowego zachodniej dzielnicy miasta podjęto uchwałę, w którego postanowiono wnieść skargę na decyzję wojewody Rau do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Ten w ubiegłym tygodniu wysłuchał obu stron i obecnie przygotowuje się do wydania wyroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki