MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybierasz imię dla dziecka? Te lepiej omijaj! Imiona niezalecane przez Radę Języka Polskiego. A jakie wzbudzały wątpliwości 120 lat temu?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wybór imienia dla dziecka to niełatwa decyzja.
Wybór imienia dla dziecka to niełatwa decyzja. pixabay.com
Wybór imienia dla dziecka potrafi spędzić sen z powiek przyszłym rodzicom. To decyzja trudna i odpowiedzialna, a jednocześnie mogąca dawać wiele radości i satysfakcji. Podejmując ją, warto wiedzieć, jakie imiona znajdują się na liście imion niezalecanych przez Radę Języka Polskiego. Co ciekawe, niegdyś w poradniku dla kobiet odradzano takie, które obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością.

Spis treści

Czy imię ma znaczenie? Jak najbardziej!

Wybierając imię dla dziecka, rodzice muszą rozważyć wiele czynników. Ta decyzja może wpływać na postrzeganie przez innych, a nawet przez samego siebie. W końcu imiona niosą ze sobą wiele znaczeń. Mogą odwoływać się do wrażliwości, piękna, czystości czy mądrości. Sprawa jednak nie jest tak oczywista. Czynników kierujących wyborem rodziców może być znacznie więcej, jak imiona przodków. Nadając dziecku imię jakiegoś członka rodziny, nawiązujemy do niego lub pamięci po nim.

Jakich imion nie można zarejestrować w USC?

Są także imiona, które wzbudzają wiele kontrowersji. Należy przy tym zauważyć, że trendy się zmieniają i obecnie Jessica lub Brajan nie robią takiego wrażenia, jak jeszcze kilka lat temu. Zdarza się, że rodzice próbują nadać dziecku nietypowe imię, jednak ich wyobraźnię mają prawo ograniczyć urzędnicy w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Jak mówi Prawo o aktach stanu cywilnego, imiona nie mogą mieć formy zdrobniałej oraz charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Kierownik USC może odmówić rodzicom przyjęcia ich oświadczenia również wtedy, gdy imiona nie wskazują na płeć dziecka.

Zobacz: Co oznacza imię Kazimierz? Łączy w sobie pokój oraz... wojnę. Noszą je wyjątkowi ludzie

Imiona niezalecane przez Radę Języka Polskiego

W 2006 roku Rada Języka Polskiego zaopiniowała imiona, o które pytały Urzędy Stanu Cywilnego oraz rodzice. Opublikowała również przy tym listę imion, których nadawania się nie zaleca. Są to:

 • Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,
 • Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,
 • Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,
 • Dajana,
 • Emaus, Ewan,
 • Herrada,
 • Jaila, Joshua, Julka,
 • Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,
 • Lester, Lilith, Lorina,
 • Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,
 • Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),
 • Ole, Opieniek,
 • Pacyfik, Pakita, Poziomka,
 • Radek, Rener, Ricardo,
 • Sofia,
 • Tea, Teonika, Tonia, Tupak,
 • Una, Unka,
 • Veronika, Victoria, Violeta i Violetta,
 • Wilga, Wilk, William,
 • Xymena.

RJP zaznacza, że nie jest to lista imion zakazanych, ponadto nie jest ona nowością, ponieważ pochodzi sprzed lat.

Czytaj też: Znaczenie imion – imiona dla dziewczynek i chłopców, które mają związek z kwiatami. Sprawdź, które imiona są popularne, a które oryginalne

Takie imiona odradzano około 120 lat temu

Wybór imienia dla dziecka wzbudza kontrowersje nie od dziś. W poradniku dla kobiet z 1904 roku Pani domu, autorstwa Mieczysława Rościszewskiego, pojawiają się imiona, które autor zdecydowanie odradza, a które dziś są na porządku dziennym.

Rościszewski zwraca uwagę na wiele kwestii przy wyborze imienia. Wśród nich pojawia się zdrobnienie, które nie powinno przysparzać problemów. Zwraca także uwagę na sławnych Polaków.

A czyście zauważyli, jak większość nazwisk sławnych doskonale kwadruje z imionami? Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Kornel Ujejski. Dwie sylaby imienia przy trzech nazwiska — tak mile w ucho wpada!

Autor zauważa, że we Francji odeszło się od dawnych imion, pochodzenia starożytnego, a więc w Polsce również nie wypada ich używać.

A więc i u nas używać ich nie należy — możnaby bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność — n. p. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna i t. p., wogóle wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie.

Autor pisał o imionach Ewa i Elżbieta, że „mają w sobie coś gminnego”, a o imionach, jak: Magdalena, Genowefa, Zuzanna, Antonina, Marta, Teresa, Małgorzata, Gertruda, że mogłyby pannę ośmieszyć.

Z kolei dla chłopców miały być wówczas nieodpowiednie imiona charakterystyczne dla gminu, jak Bartłomiej, Marcin, Franciszek, Maciej, Tomasz, Marcyan, Onufry, Agapit, Anzelm, Dydak, a nawet Piotr, Paweł i Wojciech. Ponadto według Rościszewskiego, chłopcom nie nadawało się już imion bohaterów, jak Napoleon czy Cezar.

Według autora książki istniał zwyczaj nadawania dziewczynce imienia matki chrzestnej, a chłopcu ojca chrzestnego. Jeżeli te imiona miałyby być śmieszne bądź przestarzałe, rodzice chrzestni powinni sami oznajmić, że nie będą się czuli urażeni, jeżeli dziecko otrzyma inne imię. Wówczas ich imię stanowi drugie dla dziecka.

Dzieci uwielbiają maskotki!

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Roland Garros - czy Świątek uźwignie presję?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybierasz imię dla dziecka? Te lepiej omijaj! Imiona niezalecane przez Radę Języka Polskiego. A jakie wzbudzały wątpliwości 120 lat temu? - Strona Kobiet

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki