MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Kto z kim w łódzkich okręgach powalczy o mandat senatora? ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
PKW w siedmiu okręgach senackich województwa łódzkiego zarejestrowała 22 kandydatów.
PKW w siedmiu okręgach senackich województwa łódzkiego zarejestrowała 22 kandydatów. Senat/TT
Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła rejestrację kandydatów na senatorów we wszystkich siedmiu okręgach województwa łódzkiego. Łącznie o siedem mandatów powalczy 26 kandydatów. Kto z kim i gdzie? Oto przegląd wszystkich pojedynków w łódzkich okręgach.

Kto o mandat senatora zmierzy się w Łodzi?

W okręgu nr 23, obejmującym Łódź za wyjątkiem dzielnic Widzew i Górna, obecnie senatorem jest Artur Dunin (KO) i to właśnie on powalczy o kolejną kadencję jako kandydat Paktu Senackiego (PO, Lewica, PSL i PL 2050). PiS, którego kandydaci w tym okręgu od czasu wprowadzenia w 2015 roku ordynacji jednomandatowe, nigdy nie zdobyli mandatu, tym razem stawia na znane nazwisko. Kandydatem został Jan Tomaszewski, legendarny, były bramkarz reprezentacji Polski i ŁKS, obecnie komentator sportowy. Tomaszewski był w latach 2011-15 posłem PiS, ale do partii nie wstąpił. Nominacja oznacza pojednanie się Tomaszewskiego z partią rządzącą, bo w 2014 roku na tle lokalnych konfliktów, łodzianin został z klubu PiS usunięty.

Kwiatkowski, Adamczyk czy Ciupka?

Z kolei w okręgu nr 24 - łódzkie dzielnice Widzew i Górna oraz powiaty łódzki wschodni i brzeziński - jako pierwszy swój komitet zarejestrował niezależny senator Krzysztof Kwiatkowski, m.in. były prezes Najwyższej Izby Kontroli, który ma poparcie Paktu Senackiego. PiS przeciw Kwiatkowskiemu wystawił Piotra Adamczyka, jednego z najbardziej doświadczonych samorządowców tej partii w Łodzi, obecnie wicemarszałka województwa odpowiedzialnego za służbę zdrowia. Trzecim kandydatem jest zgłoszony przez Konfederację Bogusław Ciupka, logistyk z Łodzi.

Senator z PiS ma czterech konkurentów

W pozostałych okręgach faworytami są obecni senatorowie z PiS. W okręgu nr 25 - powiaty kutnowski, łęczycki, łowicki i poddębicki - senator Przemysław Błaszczyk (PiS) ma aż czterech konkurentów. Pakt Senacki wystawia przeciw niemu Tadeusza Gajdę (PSL), byłego, wieloletniego posła ludowców. Paradoksalnie Gajda został zapamiętany nie ze swego wieloletniego doświadczenia sejmowego, ale za wyrok za głosowanie "na dwie ręce" w 1993 roku. Wyrok zapadł dopiero w 2007 roku, bo przez cztery kadencje posła Gajdę chronił immunitet, jednak dawno uległ zatarciu, bo Tadeusz Gajda startował do Senatu w tym samym okręgu w 2015 roku i uzyskał czwarty wynik. Kolejny kandydat to również Gajda, tyle, że Radosław. Radosław Gajda to m.in. były radny sejmiku ze Zgierza, niegdyś związany z PiS, obecnie zaś z Bezpartyjnymi Samorządowcami, na co dzień prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Zgierzu. Stawkę kandydatów w tym okręgu uzupełniają Dariusz Pigłowski, inżynier konstruktor z Poddębic wystawiony przez Ruch Naprawy Polski oraz Kamil Sobol, nauczyciel z Łowicza, kandydat Konfederacji.

Kogo wybiorą Pabianice, Łask i Zgierz?

Okręg nr 26 - powiaty łaski, pabianicki i zgierski - w Senacie reprezentuje obecnie Maciej Łuczak (PiS). Pakt Senacki zarejestrował przeciw niemu Marcina Karpińskiego (Nowa Lewica), radnego powiatu zgierskiego. Karpiński w 2021 roku, w pierwszych przedterminowych wyborach w czasie w pandemii, starał się o stanowisko wójta gminy Zgierz. Przegrał, mimo, że do drugiej tury wszedł jako faworyt. Kandydatką Konfederacji jest w tym okręgu Klaudia Domagała, specjalistka do spraw księgowości z Łodzi.

Trójka kandydatów w okręgu "sieradzkim"

Okręg nr 27 - powiaty pajęczański, sieradzki, wieluński, wieruszowski i zduńskowolski - będzie areną starcia Michała Seweryńskiego (PiS) z Dorotą Ryl (PO), byłą wicemarszałek województwa, kandydującej z poparciem Paktu Senackiego. Kandydatem Konfederacji w tym okręgu jest Robert Szymczak, przedsiębiorca ze Zduńskiej Woli.

Pojedynek senatora z byłym przewodniczącym sejmiku

W okręgu nr 27 - powiaty bełchatowski, piotrkowski, radomszczański oraz miasto na prawach powiatu Piotrków Trybunalski - senator Wiesław Dobkowski (PiS) ma czwórkę kontrkandydatów, zmierzy się z Markiem Mazurem (PSL), kandydatem Paktu Senackiego, byłym przewodniczącym łódzkiego sejmiku przez trzy kadencje. Trzecim kandydatem jest Marek Kwapisiewicz, handlowiec, jeden z liderów Konfederacji w Bełchatowie, wystawiony przez Konfederację. Jako ostatnich PKW zarejestrowała jeszcze dwójkę bełchatowian: byłego prezydenta miasta Marka Chrzanowskiego (Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Małgorzatę Janowską, która startuje z KW Polska Jest Jedna. Janowska zdecydowała się na start do Senatu, gdy okazało się, że nie ma jej na liście PiS do Sejmu. Prezes PiS jej nie ufa, bo odejście posłanki z klubu parlamentarnego kosztowało utratę większości w Sejmie, a z kolei za jej powrót do klubu zapłacono m.in. posadę dyrektora ekonomiczno-finansowego w elektrowni Bełchatów, którą Janowska otrzymała niedługo po ponownym zameldowaniu się w klubie PiS.

Najmłodszy senator RP powalczy ze starostą i byłym wojskowym

W ostatnim z łódzkich okręgów, nr 29 - powiaty opoczyński, rawski, skierniewicki, tomaszowski oraz miasto na prawach powiatu Skierniewice - PiS ponownie wystawia Rafała Ambrozika, najmłodszego obecnie senatora w izbie wyższej parlamentu. Przeciw niemu stanie Józef Matysiak (PSL), starosta rawski i kandydat Paktu Senackiego, Andrzej Fąk, emerytowany zawodowy oficer sił zbrojnych RP z Tomaszowa Mazowieckiego, kandydat Konfederacji, a także Sylwester Kucharski, doktor nauk leśnych, również tomaszowianin, wystawiony przez Bezpartyjnych Samorządowców oraz Rafał Skiba, koordynator floty samochodowej z Miedniewic, kandydat Porozumienia Obywatelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki