Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory rektorskie na Uniwersytecie Łódzkim. Pytania o mięso w stołówkach, inkluzywne toalety i zaimki wywołały szeroką dyskusję

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Na Uniwersytecie Łódzkim wkrótce odbędą się wybory rektora. Dyskusja przedwyborcza budzi emocje
Na Uniwersytecie Łódzkim wkrótce odbędą się wybory rektora. Dyskusja przedwyborcza budzi emocje Grzegorz Gałasiński
Wielkie emocje na Uniwersytecie Łódzkim wywołał światopogląd dwóch kandydatek na prorektorki. Zdaniem części pracowników może on mieć wpływ na ceny mięsa w stołówce, rodzaj toalet, a także na zaimki w dokumentach. Dyskusja trwa w internecie, także poza uczelnią.

Wybory rektorskie na Uniwersytecie Łódzkim. Dyskusja o światopoglądzie kandydatek na prorektorki

We wtorek (19 marca) na Uniwersytecie Łódzkim odbędą się wybory na stanowisko rektora w latach 2024-2028. Walczą o nie rządząca obecnie prof. Elżbieta Żądzińska zajmująca się antropologią biologiczną i jej kontrkandydat prof. Rafał Matera, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, specjalizujący się w badaniach z pogranicza historii i ekonomii. Oboje z bogatymi programami dla uczelni.

Ale dyskusję w internecie i w mieście - nawet wśród osób niezwiązanych z uczelnią - rozpalił wątek poboczny. Chodzi o poglądy dwóch współpracownic prof. Matery i kandydatek na stanowiska prorektorskie: prof. Katarzyny de Lazari-Radek, filozofki i etyczki zajmującej się m.in. dobrostanem zwierząt, znanej z działalności publicystycznej i politycznej (była kandydatką Wiosny do europarlamentu w roku 2019) oraz prof. Doroty Golańskiej z habilitacją z kulturoznawstwa.

Dziesięciu profesorów z różnych katedr zadało kandydatkom w liście otwartym szereg pytań. Prof. Katarzynę de Lazari-Radek poproszono o ustosunkowanie się do poglądów filozofa i etyka Petera Singera, współautora dwóch jej książek, który proponował możliwość dzieciobójstwa noworodka do 28 dnia życia w sytuacji, gdy jest on ciężko chory i jego życie byłoby pasmem cierpień Ale pytano też o jej zdanie o zaostrzeniu przepisów dotyczących badań naukowych nad zwierzętami, a nawet - podwyższeniu cen posiłków niewegańskich w uczelnianych stołówkach.

W przypadku prof. Golańskiej zauważono, że bierze ona udział w projektach naukowych, gdzie płeć rozumiana jest kulturowo, a nie tylko biologicznie. Pytano więc, czy dążyłaby do zwiększenia na uczelni liczby inkluzywnych, wielopłciowych toalet (zaznaczając, że w już istniejącej studentki nie czują się bezpiecznie) i stosowania w oficjalnych dokumentach języka neutralnego płciowo ze zwrotami takimi jak „zaprosiłxm jenu” lub „ono przeczytałoś”. Pytano też, czy proponowana trans-nakładka na system USOS (pozwalająca zmieniać imię metrykalne na preferowane przez studenta) nie spowoduje pomyłek przy wpisywaniu ocen.

Pytania wzbudziły ogromne emocje - od cichego wsparcia tradycjonalistów po oburzenie osób walczących o równe prawa dla wszystkich. Ci ostatni oskarżyli autorów listu o uprzedzenia.

"Transfobia to nie pogląd, tak jak używanie imion sprzed tranzycji to nie wyraz wolności akademickiej, lecz prześladowanie" - napisał w oświadczeniu zespół 22 innych naukowców.

Zaś autorzy pierwotnego listu oburzyli się, że ktoś nazwał ich pismo "paszkwilem" i dopisali wyjaśnienie.

Nie udało się ustalić, jakie jest stanowisko adresatek listu w wymienionych kwestiach. Obie kandydatki we wspólnym oświadczeniu odmówiły udzielenia odpowiedzi. Tłumaczą, że jako ewentualne prorektorki będą zajmować się zupełnie innymi obszarami kierowania uczelnią, a pytający potraktowali ich dorobek naukowy wyrywkowo i instrumentalizują w kampanii prawa osób transpłciowych i niebinarnych.

"Reprezentujemy pogląd, że równe traktowanie i szacunek należy się wszystkim osobom wchodzącym w skład naszej społeczności; na jakiekolwiek piętnowanie i ośmieszanie kogokolwiek nie powinno być nawet cienia przyzwolenia nie tylko na UŁ, ale też w żadnym innym miejscu czy kontekście"

Biuro prasowe uczelni nie komentuje spraw związanych z rektorską kampanią wyborczą.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki