MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2014. Przegrani prezydenci, burmistrzowie i wójtowie dostaną sowite odprawy

Piotr Brzózka
Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Po 20 - 40 tys. zł na pożegnanie dostanie większość włodarzy gmin, którzy przegrali wybory już w I turze. Rekordzistka otrzyma 81 tys. zł.

Nie ma wielkiego znaczenia, jak rządzili. Wszyscy prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, którzy przegrali wybory, otrzymają odprawy, a często także ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy.

Odprawy stanowią trzykrotność zarobków miesięcznych. Rafał Zagozdon, który przegrał wybory na prezydenta Tomaszowa, zarabiał 12.365 zł brutto, a więc na pożegnanie otrzyma 37 tys. zł odprawy. Na podobne pieniądze może liczyć Włodzimierz Owczarek, wójt niewielkiej gminy Zadzim w powiecie poddębicklim. Zarabiał nieco gorzej, więc czysta odprawa wyniesie 29.998 zł. Ale za 13 dni niewykorzystanego urlopu przysługuje mu aż 6.240 zł ekwiwalentu. Razem daje to 36.239, zł.

Przykład Janusza Ciesielskiego, wójta gminy Miszków w powiecie opoczyńskim, pokazuje, że warto... nie chodzić na urlop. Ciesielski za 19 dni niewykorzystanego wypoczynku dostanie aż 11.036 zł. A że zarabiał aż 12,1 tys. zł brutto, to opuści urząd, otrzymując łącznie 47.337 zł.

Wszystkich jednak przebija 65-letnia Bożena Płonek, która przez osiem lat była wójtem gminy Wodzierady. Jako że weszła właśnie w wiek emerytalny, przysługuje jej odprawa emerytalna, a ta w jej przypadku wynosi aż 51.975 zł. Do tego należy doliczyć 25.987 zł zwykłej odprawy oraz 3.540 zł za niewykorzystany urlop. W sumie daje to kwotę 81.500 zł.

Większość byłych włodarzy odejdzie z urzędu, pobierając odprawy i ekwiwalenty w granicach 20 - 40 tys. zł. Wymienić można m.in. Andrzeja Olszewskiego, burmistrza Łęczycy (31.140 zł brutto), Jana Pawlikowskiego, wójta gminy Dobryszyce w pow. radomszczańskim (33.282 zł) i Zenona Kaźmierczaka, wójta Kiernozi w pow. łowickim (38.675 zł brutto).

Najwyższe odprawy dla przegranych wraz z odprawami emerytalnymi i ekwiwalentem za zaległy urlop | Create Infographics

Kaźmierczak rządził aż 16 lat, ale jak pokazuje ten i inne przypadki, na wysokość odpraw nie ma szczególnego wpływu to, jak długo przegrany kandydat rządził wcześniej w swojej gminie.

Sławomir Świgoń był wójtem gminy Biała przez 24 lata i razem z ekwiwalentem za niewykorzystany urlop dostanie 36,1 tys. zł . Tymczasem Mariola Hernas, która wójtem gminy Konopnica została ledwie 2,5 roku temu, orzyma 34,1 tys. zł.

Współpraca: KUB, WLL, KK, MK, JS, RK, JJ, PG, BIS, AW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki