Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2016. W rankingu powiatów najlepsi gimnazjaliści są ze Skierniewic

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi opublikowała w poniedziałek 20 czerwca raport o wynikach egzaminu gimnazjalnego w każdym z powiatów i w każdej gminie.

Trzydniowe testy gimnazjalne organizowano w dniach 18-20 kwietnia 2016 r. Pierwszego dnia uczniowie zdawali część humanistyczną, składającą się z testu z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z testu z języka polskiego. Drugi dzień to egzaminy ścisłe: trzecioklasiści najpierw dostali arkusz z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia), potem - z matematyki. Trzeci dzień to języki obce.

Na ilustracji obok przedstawiliśmy 13 powiatów, w których uczniowie najlepiej wypadli (łącznie) podczas pierwszych dwóch dni egzaminu (w 11 niewidocznych na ilustracji powiatach testy wypadły najgorzej).

PRZECZYTAJ TAKŻE: WYNIKI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO 2016. Łódzkie trochę lepsze z przyrody. Ale słabsze z angielskiego

Najwyższy procent z punktów możliwych do zdobycia uzyskali z części humanistycznej uczniowie z miasta Skierniewice (65,8 proc. - w tym 59,4 z historii i wos oraz 72,1 z polskiego). Skierniewice okazały się najlepsze także w części ścisłej (55,2 proc - w tym 55,6 z przedmiotów przyrodniczych oraz 54,7 z matematyki.

Najsłabiej część humanistyczna wypadła w powiecie poddębickim (57,3 proc - w tym 52,4 z historii i wos oraz 62,3 z polskiego). Ten powiat zanotował też najsłabszy wynik z części ścisłej (44,1 proc. - w tym 46,7 z przedmiotów przyrodniczych i 41,6 z matematyki).

Trzeciego dnia egzaminu gimnazjaliści zdawali testy z języka obcego. Najczęściej wybieranym sprawdzianem był angielski na poziomie podstawowym. Tu Łódź (69,6 proc.) wyprzedziła Skierniewice (69,4) i powiat pabianicki (66,4). Najsłabszym - znów poddębicki (53,4).

Na podstawie danych OKE można ustalić także gminy, w których uczniowie uzyskali najlepsze i najsłabsze średnie w regionie.

W części humanistycznej wyjątkowo popisali się trzecioklasiści z gminy Witonia w powiecie łęczyckim (70,3 proc. z historii i wos) oraz z wiejskiej gminy Łęczyca (80,6 proc. z polskiego).

W części ścisłej podwójnie mogą sobie gratulować uczniowie z gminy Będków w powiecie tomaszowskim (63,2 proc. z przedmiotów przyrodniczych i 67,2 z matematyki).

Z języka angielskiego na poziomie podstawowym najwyższą średnią uzyskali uczniowie z gminy Kobiele Wielkie w powiecie radomszczańskim (89 proc.)

W części humanistycznej - z historii i wos - najsłabszą średnią mają gimnazjaliści z gminy Gorzkowice w powiecie piotkowskim (45,7 proc.), zaś z polskiego - gmina wiejska Skierniewice (51,3 proc.): przeciwieństwo miasta, do którego przylega.

PRZECZYTAJ TEŻ: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 w Łodzi. Trzecioklasiści przystąpili do "małej matury" [ZDJĘCIA]

W części ścisłej najsłabsza gmina to Wodzierady w powiecie łaskim - w przedmiotach przyrodniczych (38,6 proc.) i matematyce (32,1 proc.)

Angielski najsłabiej wypadł w gminie Oporów w powiecie kutnowskim (40,2 proc.)

Przeciętne z gimnazjów to ważny sygnał dla wójtów, którzy odpowiadają za prowadzenie tego typu szkół (ale i dla starostów, którzy mogą np. wspierać funduszami gminne podstawówki - z przeznaczeniem na dodatkowe zajęcia, jeśli widzą, że w powiecie dzieje się źle).

Z drugiej strony, małe gminy najczęściej pojawiają się jako najlepsze lub najsłabsze w regionie, ponieważ prowadzą tylko jedno gimnazjum (z wymienionych gmin dwie szkoły tego typu ma tylko Oporów) - a więc świetny albo wyjątkowo kiepski wynik bardzo małej grupy uczniów nadaje opinię całej gminie, o co trudno w przypadku większych miast.

Wkrótce OKE w Łodzi opublikuje wyniki egzaminu gimnazjalnego dla każdej szkoły w województwie.

Przegląd najważniejszych wydarzeń tygodnia w Łódzkiem. 13-19 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki