Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020. Wiemy, jak wypadli absolwenci z Łódzkiego. W których powiatach młodzież najlepiej napisała testy?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie (CKE) podała w piątek (31 lipca) wstępne wyniki państwowego egzaminu ósmoklasisty. Jak wypadła młodzież z naszego województwa na tle rówieśników z innych regionów? >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>
Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie (CKE) podała w piątek (31 lipca) wstępne wyniki państwowego egzaminu ósmoklasisty. Jak wypadła młodzież z naszego województwa na tle rówieśników z innych regionów? >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>Paweł Relikowski / egzamin ósmoklasisty 2020
Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie (CKE) podała w piątek (31 lipca) wstępne wyniki państwowego egzaminu ósmoklasisty. Jak wypadła młodzież z naszego województwa na tle rówieśników z innych regionów?

Egzamin ósmoklasisty, zaplanowany przez CKE w terminie 21-23 kwietnia, za sprawą epidemii koronawirusa był zdawany w dniach 16-18 czerwca. Ponad 20 tys. nastolatków z województwa łódzkiego wróciło wtedy do swoich podstawówek w nakryciach twarzy (można było je zdjąć po zajęciu miejsca wyznaczonego do zdawania), obowiązywały też inne obostrzenia sanitarne. Egzamin składał się z arkuszy sprawdzających wiedzę z języka polskiego, matematyki oraz z wybranego języka obcego. Każdy wynik zaliczał (nawet zero punktów) – do ukończenia podstawówki wystarczyła bowiem obecność na testach – ale te wyniki mają decydujące znaczenie w rekrutacji do liceów ogólnokształcących, techników i branżówek.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. W Małopolsce liczą lepiej

  • Z języka polskiego przeciętny ósmoklasista w kraju uzyskał 59 procent z możliwych do zdobycia punktów. 58 proc. – w Łódzkiem, a najlepiej wypadło Mazowsze i Małopolska: 62 proc.
  • Przecięty wynik ogólnopolski z matematyki to 46 proc. W Łódzkiem – 47 proc. "Matmę", uważaną przez ósmoklasistów za najtrudniejszy przedmiot, najlepiej opanowała młodzież z Małopolski: 51 proc.
  • W grupie, która wybrała angielski, czyli zdecydowanie najpopularniejszy z języków obcych, średni wynik w Polsce – oraz także w naszym regionie – to 54 proc.
  • Korzystnie, na tle kraju (45 proc.) zaprezentowali się zwolennicy języka niemieckiego – ponieważ wynik w województwie łódzkim to 49 proc.

Na pozostałe języki obce do wyboru (rosyjski, francuski, hiszpański) decydowali się nieliczni ósmoklasiści, bądź, w naszym regionie, żaden (włoski).

Jak wyniki naszych absolwentów wyglądają, biorąc pod uwagę powiaty?

  • Z polskiego najlepsi okazali się zdający ten przedmiot w łódzkim-wschodnim (przeciętna 62,5 proc.), najsłabsza - młodzież z poddębickiego (54,5 proc).
  • W matematyce szczególnie pozytywnie wyróżnili się młodzi mieszkańcy Skierniewic (50,5 proc.), a negatywnie - powiatu kutnowskiego (40 proc.).
  • Skrajne przypadki dotyczące języka angielskiego to Łódź (61 proc.) oraz powiat poddębicki (44,5 proc.).

Egzamin ósmoklasisty 2020. Dziewczyny dużo lepsze z polskiego

Z raportu CKE wynika, że dziewczęta radzą sobie dużo lepiej z rozwiązywaniem zadań z języka polskiego niż chłopcy (wyniki to odpowiednio: 64 proc. i 54 proc.), takich różnic nie ma w matematyce. Organizatorzy egzaminu radzą szkołom, aby przy pracy z lekturą, "zachęcać do poszukiwania odniesień w codziennym życiu", zaś jeśli chodzi o matematykę: należy uczniom "przedstawiać różne sposoby rozwiązywania tego samego zadania".
Natomiast z informacji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi wiadomo, iż w naszym województwie najtrudniejsze okazało się zadanie z trójkątem. Uczeń musiał w nim udowodnić, że jest on prostokątny, wiedząc, iż miara jednego z jego kątów równa się różnicy miar dwóch pozostałych. Za rozwiązanie tego zadania ósmoklasiści z Łódzkiego uzyskali średnio osiem procent punktów możliwych do zdobycia.

Co należy zrobić z wynikami egzaminu ósmoklasisty?

W piątek swoje wyniki – zdalnie – mógł odebrać każdy z absolwentów. Teraz, do 4 sierpnia, powinni oni uzupełnić, przesłany wcześniej, wniosek w sprawie przyjęcia do wybranej szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie z wynikami egzaminów (można to zrobić elektronicznie). W tym terminie istnieje także opcja zmiany szkół wskazanych we wniosku – jeśli np. ktoś boi się, że jego osiągnięcia nie wystarczą, aby dostać się do popularnego ogólniaka (albo odwrotnie: wyniki zdopingowały absolwenta do ambitniejszego wskazania). W głównej fazie naboru najwięcej absolwentów zgłosiło się (z tzw. pierwszej preferencji) do XXV LO w Łodzi – 271 kandydatów. Miejsc w tym liceum jest 120, zaś najtrudniej dostać się do jego klasy europejskiej (aż 106 kandydatów na 30 miejsc).

Szkoły ponadpodstawowe do 12 sierpnia wywieszą listy zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych kandydatów.

CKE zapowiada ogłoszenie wyników matur na 11 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki