MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyroki więzienia dla kibiców Lecha Poznań! Zostali skazani po zadymie na pamiętnym meczu z Legią Warszawa. Sąd był wobec nich surowy

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
W trakcie meczu Lech - Legia w maju 2018 r. część kibiców wyłamała ogrodzenie i wbiegał na murawę. Poznański sąd za udział w zadymie skazał sześciu z nich. Trzech z nich zostało skazanych na kary bezwzględnego więzienia. Zobacz więcej zdjęć z zajść na meczu ---->
W trakcie meczu Lech - Legia w maju 2018 r. część kibiców wyłamała ogrodzenie i wbiegał na murawę. Poznański sąd za udział w zadymie skazał sześciu z nich. Trzech z nich zostało skazanych na kary bezwzględnego więzienia. Zobacz więcej zdjęć z zajść na meczu ---->Zenon Kubiak
Jak dowiedział się portal GLOSWIELKOPOLSKI.PL zapadły wyroki na kibiców Lecha Poznań zatrzymanych za wyłamanie ogrodzenia i wbiegnięcie na murawę w czasie meczu z Legią Warszawa na koniec sezonu 2017/2018. Wobec trzech fanów sąd orzekł kary więzienia. Łącznie skazanych zostało sześciu kibiców Kolejorza. Wszyscy otrzymali też zakazy stadionowe obowiązujące w Polsce i za granicą. Do tego dochodzą także kary grzywny. Obrońcy skazanych już złożyli wnioski o uzasadnienie wyroku, co oznacza, że prawdopodobnie będą się też od niego odwoływać.

Poznański sąd skazał wszystkich oskarżonych kibiców

- potwierdza Katarzyna Błaszczak w rozmowie z Głosem Wielkopolskimz biura prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Awantura na meczu Lech Poznań - Legia Warszawa

W maju 2018 roku Lech Poznań grał na własnym stadionie z Legią Warszawa ostatni meczu sezonu Ekstraklasy. Atmosfera wokół tego spotkania była napięta już kilka dni wcześniej. Lech z powodu fatalnej końcówki sezonu stracił szansę na tytuł mistrza Polski. Frustracja wśród kibiców rosła, a potęgował ją fakt, że zwycięstwo Legii w Poznaniu oznaczałaby, że to właśnie w stolicy Wielkopolski warszawianie świętowaliby mistrzostwo. Już przed meczem pojawiały się głosy o tym, że poznańscy kibice przerwą mecz, jeśli Lech będzie przegrywał.

Do tego doszło w drugiej połowie spotkania, kiedy Lech przegrywał 0:2. Kibice wywiesili transparent "Mamy ku*wa dość!". Po chwili na murawę zostały rzucone czarne świece dymne i race. Niedługo później kibice wyłamali ogrodzenie, a kilkudziesięciu z nich wbiegło na murawę. Mecz ostatecznie został zakończony przed czasem, a sędzia orzekł walkower na rzecz Legii.

Zobacz zdjęcia zadymy:

W trakcie meczu Lech - Legia w maju 2018 r. część kibiców wyłamała ogrodzenie i wbiegał na murawę. Poznański sąd za udział w zadymie skazał sześciu z nich. Trzech z nich zostało skazanych na kary bezwzględnego więzienia. Zobacz więcej zdjęć z zajść na meczu ---->

Wyroki więzienia dla kibiców Lecha Poznań! Zostali skazani p...

W kolejnych dniach policjanci zatrzymywali osoby, które brały udział w zamieszkach. Łącznie było to około 30 fanów. Wielu z nich przyznało się do winy i dobrowolnie poddało się karze, ale wobec siedmiu prokuratura skierował do sądu akty oskarżenia.

Lech - Legia: Zadyma na stadionie - zobacz wideo:

Kibice Lecha Poznań skazani po awanturze na meczu z Legią Warszawa
Proces kibiców Lecha Poznań ruszył w sierpniu 2019 roku. Już na pierwszej rozprawie do winy przyznał się Jakub M., który był oskarżony o wbiegnięcie na murawę. Jednocześnie złożył on wniosek o dobrowolne poddanie się karze, a jego sprawa została wyłączona do osobnego rozpatrzenia. Wobec pozostałych sześciu kibiców postępowanie toczyło się normalnym trybem. Większość z oskarżonych nie przyznała się do większości stawianych im zarzutów.

Jeszcze w grudniu 2020 roku proces kibiców Lecha dobiegł końca, a poznański sąd ogłosił wyrok, uznając ich winnymi zarzucanych im czynów. Piotr K., który uchodzi za jednego z liderów kibiców Lecha, został uznany winnym nakłaniania kibiców do przerwania meczu, wbiegnięcia na murawę, czy używania i rzucania pirotechniki.

Sąd orzekł wobec niego karę roku i sześciu miesięcy ograniczenia wolności w postaci wykonywania prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie

- informuje Katarzyna Błaszczak. I dodaje: - Ponadto sąd orzekł także wobec Piotra K. zakaz uczestniczenia w imprezach masowych na terenie Polski oraz na meczach reprezentacji Polski i drużyn klubowych poza granicami kraju na trzy lata.

W poznańskim sądzie ruszył proces siedmiu kibiców, którzy zostali oskarżeni po awanturze na meczu Lecha Poznań z Legią Warszawa. Prokuratura zarzuca fanom m.in. nawoływanie do wbiegnięcia na murawę, rzucania racami, wtargnięcie na boisko czy atakowanie policjantów.

Lech Poznań: Ruszył proces kibiców oskarżonych po meczu z Le...

Surowsze wyroki usłyszeli Mikołaj K. oraz Hubert N. Obaj byli oskarżeni o atak na policjanta oraz wbiegnięcie na murawę. Pierwszy z nich usłyszał wyrok roku i ośmiu miesięcy więzienia. Do tego dochodzi nawiązka w wysokości 1 tys. zł dla pokrzywdzonego policjanta, grzywna w wysokości 9,5 tys. zł oraz zakaz stadionowy na pięć lat. Z kolei Hubert N. usłyszał wyrok roku i sześciu miesięcy więzienia, grzywny w wysokości 9,5 tys. zł oraz zakazu stadionowego na pięć lat.

Trwa głosowanie...

Czy kary orzeczone wobec kibiców Lecha są słuszne?

Do więzienia ma także trafić Jarosław J., który był oskarżony o wbiegnięcie na murawę i zniszczenie ogrodzenia stadionu.

Sąd orzekł wobec niego karę 10 miesięcy więzienia, zakaz stadionowy na cztery lata oraz obowiązek naprawienia szkody w wysokości 2,5 tys. zł na rzecz KKS Lech Poznań

- mówi Katarzyna Błaszczak.

Pozostali oskarżeni, czyli Marcin K., Bartosz S., odpowiadali jedynie za wbiegnięcie na murawę.

- Wobec Marcina K. sąd orzekł karę w postaci grzywny w wysokości 6 750 zł oraz zakazu stadionowego na trzy lata - informuje Katarzyna Błaszczak.

Trzyletni zakaz stadionowy został nałożony także na Bartosza S. Oprócz tego będzie musiał też zapłacić grzywnę 9,5 tys. zł.

Wyrok poznańskiego sądu jest surowy, biorąc pod uwagę orzeczone kary więzienia. Wcześniej w sprawach dotyczących zamieszek podczas meczów sądy niejednokrotnie orzekały kary w postaci zakazów stadionowych, grzywien czy ograniczenia wolności. Z kolei w przypadku kar więzienia przeważnie były one zawieszane.

Na razie wyrok sądu wciąż nie jest prawomocny.

Obrońcy wszystkich oskarżonych złożyli wnioski o uzasadnienie wyroku

- mówi Katarzyna Błaszczak.

To oznacza, że najprawdopodobniej złożą też od niego odwołanie.

Zobacz też:

Lech Poznań: Tak wygląda zniszczony stadion po meczu z Legią

Lech Poznań: Tak wygląda zniszczony stadion po meczu z Legią [ZDJĘCIA]

Z jednej strony transparenty atakujące Jacka Jaśkowiaka, Donalda Tuska, środowisko LGBT, sprzeciwiające się przyjmowaniu uchodźców czy mówiące o "litewskim chamie". Z kolei z drugiej oprawy patriotyczne, udział w wyborach samorządowych i sprzeciwianie się komunistycznej władzy - kibice Lecha Poznań, tak jak środowisko kibicowskie w całej Polsce, od lat są zaangażowani w życie społeczno-polityczne w Polsce i Poznaniu. Zobacz, w jaki sposób polityka przedarła się do środowiska kibiców Lecha Poznań i w jakim stopniu zostało ono "upolitycznione".- W świadomości samych kibiców, ich działalność nie ma charakteru stricte politycznego. Oni nie łączą swoich wystąpień w danej sprawie z konkretnym politykiem czy partią. Prawie nie zdarza się, aby kibice popierali daną osobę lub ugrupowanie przy okazji prezentowania oprawy czy uczestnictwa w manifestacji. Dlatego w przypadku kibiców nie można mówić o „polityczności” w wąskim rozumieniu tego słowa. To jest raczej zespół działań, które mają za zadanie prezentować na zewnątrz ich światopogląd w określonych sprawach. Patrząc z zewnątrz, można oczywiście umiejscowić go w konkretnym miejscu sceny politycznej, ale sami kibice nie traktują tego w ten sposób - komentuje dr Przemysław Nosal, socjolog UAM, jeden z autorów książki o politycznym zaangażowaniu kibiców.Czytaj dalej --->

Od transparentów przeciwko Jaśkowiakowi, Tuskowi i uchodźcom...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki