WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  Wyróżniono najlepsze komiksy o obrocie bezgotówkowym...

  Wyróżniono najlepsze komiksy o obrocie bezgotówkowym [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  I Nagroda - "Prawdziwa historia Syzyfa"
  1/5
  przejdź do galerii

  I Nagroda - "Prawdziwa historia Syzyfa" ©materiały prasowe festiwalu

  Niemałym wyzwaniem okazała się zmieniona formuła dorocznego konkursu na małą formę komiksową, towarzyszącego 24. Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier w Łodzi, a odbywającego się pod hasłem "Prawdy i mity o obrocie bezgotówkowym". Potwierdza to już werdykt jury, które zwróciło uwagę, że wiele ze zgłoszeń skupiało się na obalaniu mitów o obrocie bezgotówkowym i przedstawieniu jego zalet w formie komiksowego instruktażu. Nie brakowało jednak prac różnorodnie i z pomysłem realizujących wskazaną tematykę.
  I nagrodę i 15 tys. zł otrzymali Jan Mazur (scenariusz) i Unka Odya (grafika) za "Prawdziwą historię Syzyfa", w której bohater mitu niechcący skłania pana podziemi, Hadesa, do modernizacji systemu pobierania opłat podczas przeprawy przez Styks.

  - Kocham pieniądze - tak brzmiała przewrotna "przemowa" przygotowana z myślą o nagrodzie przez Jana Mazura.

  II nagrodę (o wartości 10 tys. zł) przyznano za "Bicie serca" Dennisa Wojdy i Sebastiana Skrobola, a III nagrodę (5 tys. zł) zdobył Krystian Żelazo, autor scenariusza i ilustrator "Spryciarza", który dobitnie pokazuje, że z mackami biurokracji nie ma żartów. W konkursie przyznano również pięć równorzędnych wyróżnień po 3 tys. zł każde.

  Zmiana formuły nie wszystkim miłośnikom komiksu przypadła do gustu (podnoszono, że znacznie ogranicza wolność twórczą), inni - jak laureaci drugiej nagrody - przyznawali, że wraz z hasłem przewodnim wzrosła trudność konkurs.

  W tym roku konkurs odbył się we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim - w ramach programu edukacji ekonomicznej. Wzrosła też pula nagród. W minionym roku wynosiła ona 17 tys. zł, (Grand Prix wynosiło 5 tys. zł, a I nagroda 4 tys. zł).

  Nadesłane prace oceniała kapituła w składzie: Wojciech Birek (przewodniczący), Krystyna Łukasiewicz, Piotr Kasiński, Paweł Kwiatkowski i Witold Tkaczyk.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo