MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie ceny węgla uderzają w odbiorców indywidualnych. Wicepremier Jacek Sasin zapowiada wsparcie rządu

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
pixabay.com/users/onzecreativitijd
– Chcemy opracować i pracujemy w rządzie nad systemem, który spowoduje, że ceny (węgla) nie będą tak mocno uderzały w indywidualnych odbiorców. Myślę, że wkrótce będziemy mogli już o tych rozwiązaniach informować – poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin pytany w Radiowej Jedynce o swoją wypowiedź podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos na temat tego, że rola gazu jako paliwa przejściowego w transformacji poselskiej energetyki miałaby się radykalnie zmienić, gdyż ta sytuacja wymaga również od nas modyfikacji tego programu. – Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe. Dzisiaj już wiemy, że to nie jest dobra droga, że dzisiaj musimy bezpośrednio od węgla przejść na odnawialne źródła energii, na energię jądrową. Na tym się skupiamy i chcemy możliwie szybko, jak tylko jest to możliwe, aby nie uderzyć w nasze bezpieczeństwo energetyczne, ten proces sfinalizować – mówił wówczas wicepremier.

Szef MAP wyjaśnił, że jego wypowiedź nie oznaczała, że Polska całkowicie zrezygnuje z inwestycji w elektrownie gazowe. – Mamy do czynienia z paliwem drogim, trudno dostępnym, więc musimy ograniczyć (zużycie). To nie oznacza, że my całkowicie rezygnujemy z inwestycji w elektrownie gazowe. My tylko mówimy tyle – gaz nie będzie dominującym paliwem w polskiej energetyce, natomiast elektrownie gazowe pewne powstaną, powstają. Te wszystkie inwestycje, które zostały zaplanowane i niektóre są realizowane - niektóre będą w najbliższym czasie - one muszą być wykonane – mówił.

Jacek Sasin przypomniał, że PKN Orlen zamierza zainwestować w trzy elektrownie gazowe, w tym budowę gazowego bloku w Ostrołęce. Zwrócił uwagę, że te elektrownie będą potrzebne do stabilizacji systemu, który zasilany będzie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

Ponadto wicepremier zauważył, że w najbliższych latach „z węglem na pewno się nie rozstaniemy”. Zapewnił, że wynegocjowana z górnikami oraz przekazana do Komisji Europejskiej propozycja daty końcowej (2049 rok) wydobycia węgla i energetyki węglowej w Polsce ma zostać dotrzymana. – Ten harmonogram musimy zmienić. Wygaszanie kopalń będzie opóźnione i nie zacznie się od razu, tylko w perspektywie kilku lat, kiedy będziemy mogli już realnie posiadać energię z innych źródeł – dodał.

Jacek Sasin zapewnił ponadto, że rząd działa, aby zapełnić lukę po rosyjskim węglu na polskim rynku (8 mln ton) m.in. poprzez sprowadzanie go z innych kierunków. Zdaniem wicepremiera „jesienią węgiel dla indywidualnych odbiorców będzie dostępny”.

Z wypowiedzi wypowiedzi wynikało ponadto, że rząd pracuje nad programem, którego skutkiem miałby być ograniczenie wysokich cen węgla dla konsumentów. – Chcemy też opracować i pracujemy w rządzie nad systemem, który spowoduje, że te ceny nie będą rzeczywiście tak mocno uderzały w indywidualnych szczególnie odbiorców. Myślę, że wkrótce będziemy mogli już o tych rozwiązaniach informować – powiedział.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wysokie ceny węgla uderzają w odbiorców indywidualnych. Wicepremier Jacek Sasin zapowiada wsparcie rządu - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki