Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac osób cierpiących na choroby otępienne

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wirtualną wystawę z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera przygotowało Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie. Ekspozycję prac podopiecznych środowiskowego domu samopomocy można oglądać na alzheimer-lodz.pl.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera przypadł 21 września. Na internetowej wystawie przygotowanej przez podopiecznych środowiskowego domu samopomocy, który działa przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi zaprezentowano blisko 40 prac. Mniejsze formy malowane na płótnie to prace indywidualne - portrety i obrazy o tematyce zwierzęcej. Natomiast duże abstrakcje malowane na kartonie to efekt pracy czteroosobowych zespołów. Za organizację wydarzenia odpowiada Wojciech Górski, który w ŁTA zajmuje się arteterapią.

– Powrót do pracy w nowych warunkach i ponowne otwarcie ośrodka nie były łatwe – mówi Maja Maciaszczyk z Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Pandemia nie zatrzymała rozwoju innych chorób. Potrzeby pacjentów z otępieniem i ich opiekunów rodzinnych się nie zmieniły, a zapotrzebowanie na pomoc nie zmalało. Przez lockdown dom dziennego pobytu dla osób z chorobą otępienną prowadzony przez ŁTA był zamknięty, a pomoc była świadczona jedynie w formie telefonicznych dyżurów pełnionych codziennie przez pracowników ośrodka. – W związku z takimi ograniczeniami uruchomiliśmy facebook’owy cykl Q&A o chorobach otępiennych, który ma na celu pomoc opiekunom osób chorych w rozwiązywaniu codziennych problemów napotykanych w opiece, ale też podniesienie poziomu wiedzy na temat zespołów otępiennych w społeczeństwie – dodaje Maciaszczyk.

Nowością są badania przesiewowe w kierunku choroby otępiennej. Do tej pory takie testy były przeprowadzane zwykle dwa razy do roku w postaci jednodniowych akcji. – Cieszyły się one tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy zacząć świadczyć taką formę pomocy regularnie – mówi Maja Maciaszczyk. Raz w tygodniu badania będzie wykonywał w ośrodku psycholog. ŁTA zachęca każdego, kto podejrzewa u siebie lub bliskiej osoby zespół otępienny, by zgłosił się do łódzkiego ośrodka.

Skala problemu jest ogromna. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad pół miliona osób z chorobą Alzheimera, a do 2050 roku cierpieć z jej powodu będzie ponad milion Polaków. Za niemal każdym chorym stoi zwykle przynajmniej jeden jego opiekun, a często i cała rodzina, której funkcjonowanie zostaje zmienione przez otępienie.

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki