Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawę, której bohaterami są Bruno Schulz i Drohobycz, otwarto w Galerii Willa w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Portret Brunona Schulza ze zdjęcia zbiorowego nauczycieli Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Drohobyczu, 26.06.1930, ze zbiorów Zbigniewa Milczarka
Portret Brunona Schulza ze zdjęcia zbiorowego nauczycieli Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Drohobyczu, 26.06.1930, ze zbiorów Zbigniewa Milczarka Miejska Galeria Sztuki
W łódzkiej Galerii Willa Miejskiej Galerii Sztuki (ul. Wólczańska 31) otwarto wystawę „Zainstalowani na wieczność. Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)”. Ekspozycję można zwiedzać do 6 października.

Na zaaranżowanej w Galerii Willa ekspozycji znalazły się obiekty pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Milczarka, kuratora wystawy, zakochanego w Drohobyczu miłośnika twórczości Brunona Schulza, a także osób prywatnych, artystów, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Na parterze instytucji pojawiła się ikonografia Drohobycza, miejsca, które kształtowało wyobraźnię Schulza (m.in. graficzne portrety miasta od połowy XIX wieku, mapy, plany miasta, pocztówki i zdjęcia, przewodniki), przywołano też twórczość dwóch artystów drohobyckich: Maurycego Gottlieba i Efraima M. Liliena. Piętro zostało poświęcone biografii i twórczości Schulza. Znalazły się tam m.in. ekslibrisy wykonane dla Stanisława Weingartena, nieznane zdjęcia artysty, czasopiśmiennicze i książkowe pierwodruki jego twórczości literackiej wraz z autorskimi ilustracjami, pierwodruki książek bliskich Schulzowi pisarzy, recenzje „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą”, druki bibliofilskie, plakaty z wystaw i festiwali schulzowskich, reprodukcje „Xięgi bałwochwalczej” i rysunków oraz atelier Schulza. W Galerii Chimera prezentowane są łódzkie konteksty biografii i twórczości Schulza (m.in. druki bibliofilskie opublikowane w Łodzi, odwołania do wystaw i spektakli schulzowskich). Wystawę wzbogacają prezentacje multimedialne.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki