Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z okazji walentynek łódzki oddział NFZ przypomina o profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego Zaprasza też na spotkanie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
O swoje serce trzeba dbać - przekonuje z okazji walentynek łódzki oddział NFZ i zachęca do korzystania z programu profilaktyki chorób układu krążenia i spotkania ze specjalistami
O swoje serce trzeba dbać - przekonuje z okazji walentynek łódzki oddział NFZ i zachęca do korzystania z programu profilaktyki chorób układu krążenia i spotkania ze specjalistami 123RF
Łódzki oddział NFZ z okazji walentynek zachęca do dbania o zdrowie serca i układu krążenia. Zaprasza też na spotkanie do swojej siedziby na temat opieki nad pacjentami po zawale i profilaktyki zdrowotnej.

Walentynki to dobra okazja, by pomyśleć o sercu - przypomina NFZ

Z okazji obchodzonego dziś święta zakochanych łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zachęca do przyjrzenia się swojemu sercu i układowi krążenia, nawet jeśli czujemy się zdrowi. Najłatwiej zrobić to w ramach prowadzonego przez NFZ programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK).

Ten prowadzony w każdej przychodni POZ program ten pozwala ocenić, czy w najbliższych latach grożą nam takie choroby jak np. niewydolność serca, zawał serca, choroba wieńcowa i udar mózgu. To ważne, bo choroby układu krążenia mogą mieć tragiczne skutki.

– Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie (ponad 30 proc. zgonów), znacznie wyprzedzając nowotwory. W Polsce są pierwszą przyczyną zgonów (ponad 40 proc. zgonów) – zaznacza prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii, kierownik Kliniki Wad Zastawkowych Serca w Narodowym Instytucie Kardiologii.

Program profilaktyki chorób układu krążenia. Dla kogo jest przeznaczony?

Z programu profilaktyki CHUK mogą skorzystać wszyscy w wieku 35-65 lat, u których nie wykryto jeszcze żadnej choroby układu krążenia i którzy w ciągu ostatnich pięciu lat nie byli badani w ramach programu. Skorzystanie z niego jest bardzo proste – wystarczy zgłosić się do swojej poradni, gdzie lekarz lub pielęgniarka zważy nas, określi nasze BMI, zmierzy ciśnienie krwi oraz zleci badania: cholesterolu, trójglicerydów i stężenia glukozy na czczo. Potem wypełni krótką ankietę na temat nasz styl życia (np. palenia papierosów, aktywności fizycznej) i za pomocą specjalnego kalkulatora oceni ryzyko chorób.

W razie wykrycia nieprawidłowości pacjent otrzyma poradę na miejscu w przychodni lub zostanie skierowany do specjalisty.

Tu znajdziesz więcej informacji o programie profilaktyki chorób układu krążenia

Do skorzystania z programu NFZ szczególnie zachęca osoby z grup ryzyka: otyłe, palące, mało aktywne fizycznie, z nadciśnieniem, upośledzoną tolerancją glukozy, nieprawidłowym poziomem cholesterolu, obciążeniami genetycznymi oraz... mężczyzn.

Jednocześnie na wiele z tych czynników ryzyka możemy mieć wpływ przez nasz styl życia Dlatego warto:

  • rzucić palenie
  • ograniczyć w diecie sól, cukier i tłuszcze nasycone (występują m.in. w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz oleju kokosowym i palmowym)
  • zadbać o codzienną aktywność fizyczną, choćby spacer
  • regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi
  • badać stężenie cholesterolu
  • wyeliminować spożywanie alkoholu
  • kontrolować wagę.

- Walentynki - bardzo dobry dzień, aby zacząć dbać o swoje i naszych najbliższych SERCA. Pozytywne emocje, uśmiech - to dobra energia dla naszych serc. Moja propozycja, aby najbliższą osobę/osoby zaprosić na 40 minutowy walentynkowy spacer. To najzdrowsze "lekarstwo" dla serca – apeluje dr Michał Chudzik, łódzki kardiolog.

Walentynki w łódzkim oddziale NFZ. Spotkanie ze specjalistami w sali obsługi

Dodatkowo z okazji walentynek łódzki oddział NFZ zaprasza dziś w godz. 10-14 do swojej sali obsługi klienta przy ul. Targowej 35 w Lodzi na spotkanie dotyczące zdrowia. W czasie spotkania kardiolog i pielęgniarka z American Heart of Poland opowiedzą o programie KOS Zawał, studenci medycyny ze stowarzyszenia IFMSA zbadają poziom glukozy we krwi, koordynatorki onkologiczne ze Szpitala NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim opowiedzą o organizacji leczenia, łódzkie Amazonki pokażą jak wykonać samobadanie piersi, a przedstawiciele Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi zarejestrują kandydatów do bazy dawców szpiku. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki