Zabił 16-letnią Karolinę przed domem w Dzierzgowie. Morderstwo z chorej miłości. Tragedia pogrążyła w żałobie całą wieś

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Od informacji z Dzierzgowa, niewielkiej wsi położonej między Łowiczem a Skierniewicami, rozpoczynały się w weekend telewizyjne wiadomości.- Nigdy nie pomyślałam, że będą o naszej wsi mówić tyle w telewizji! - mówi pani Janina, jedna z mieszkanek Dzierzgowa. -  I to jeszcze z powodu tej Karolinki. A to takie dobre dziecko było. Nieraz odwiedzałam jej babcię. Jak przyszła, to nie tylko dzień dobry powiedziała, ale mnie uściskała, pocałowała!16-letnia Karolina razem z rodzicami i rok starszym bratem Patrykiem mieszkała we wsi Dzierzgów, w gminie Nieborów. W niedużym, ale zadbanym murowanym domu. Jej mama Maria pracowała jako kasjerka w supermarkecie Dino znajdującym się w pobliskim Bełchowie.Pogrzeb Karoliny z Dzierzgowa. Zabił ją 22-letni mężczyznaCZYTAJ WIĘCEJ >>>>
Od informacji z Dzierzgowa, niewielkiej wsi położonej między Łowiczem a Skierniewicami, rozpoczynały się w weekend telewizyjne wiadomości.- Nigdy nie pomyślałam, że będą o naszej wsi mówić tyle w telewizji! - mówi pani Janina, jedna z mieszkanek Dzierzgowa. - I to jeszcze z powodu tej Karolinki. A to takie dobre dziecko było. Nieraz odwiedzałam jej babcię. Jak przyszła, to nie tylko dzień dobry powiedziała, ale mnie uściskała, pocałowała!16-letnia Karolina razem z rodzicami i rok starszym bratem Patrykiem mieszkała we wsi Dzierzgów, w gminie Nieborów. W niedużym, ale zadbanym murowanym domu. Jej mama Maria pracowała jako kasjerka w supermarkecie Dino znajdującym się w pobliskim Bełchowie.Pogrzeb Karoliny z Dzierzgowa. Zabił ją 22-letni mężczyznaCZYTAJ WIĘCEJ >>>>
Nastolatka została zamordowana przed własnym domem. Do morderstwa w Dzierzgowie doszło 18 lipca. Dlaczego zginęła Karolina? Kim jest morderca? Czy można było uniknąć zbrodni? Tragicznego dnia Karolina pojechała do sklepu Dino. Wróciła z zakupów, zjadła obiad i zaczęła kosić trawę. Nagle na podwórku pojawił się Eryk. Kilkanaście minut po tym 16-letnia dziewczyna nie żyła.
  • Karolina została zamordowana 18 lipca w Dzierzgowie.
  • Dlaczego doszło do morderstwa dziewczyny?
  • Kim jest Eryk S. morderca nastolatki?
  • Czy można było uniknąć zbrodni?
  • Nastolatka zginęła przed własnym domem w sobotnie przedpołudnie.

MORDERSTWO 16-LETNIEJ DZIEWCZYNY W DZIERZGOWIE

Od informacji z Dzierzgowa, niewielkiej wsi położonej między Łowiczem a Skierniewicami, rozpoczynały się w weekend telewizyjne wiadomości.

- Nigdy nie pomyślałam, że będą o naszej wsi mówić tyle w telewizji! - mówi pani Janina, jedna z mieszkanek Dzierzgowa. - I to jeszcze z powodu tej Karolinki. A to takie dobre dziecko było. Nieraz odwiedzałam jej babcię. Jak przyszła, to nie tylko dzień dobry powiedziała, ale mnie uściskała, pocałowała!

16-letnia Karolina razem z rodzicami i rok starszym bratem Patrykiem mieszkała we wsi Dzierzgów, w gminie Nieborów. W niedużym, ale zadbanym murowanym domu. Jej mama Maria pracowała jako kasjerka w supermarkecie Dino znajdującym się w pobliskim Bełchowie.

Pogrzeb Karoliny z Dzierzgowa. Zabił ją 22-letni mężczyzna Z chorej miłości Eryk zabił 16-letnią Karolinę. Jak doszło do tragedii

Pogrzeb 16-letniej Karoliny z Dzierzgowa. Żegnają ją przyjac...

- Marysia to taki dobry człowiek, niebo by człowiekowi uchyliła - mówi o swojej sąsiadce pani Janina, która w Dzierzgowie spędziła całe swoje życie. - Tak kochała Karolinkę i Patryka. Piekła dla Karolinki placuszki. Bardzo o nią dbała.

Kim była zamordowana Karolina?

Inne sąsiadki pamiętają, że Karolinka była bardzo ruchliwą, wysportowaną dziewczyną. Razem z bratem jeździli po ulicy na rolkach.

- Karolinka biegała wesoła po ulicy i nagle fikołka robiła! - dodaje jedna z sąsiadek dziewczyny. - Taka sprawna była. Nie mogę uwierzyć, że już jej nie zobaczymy...

Karolina 3 marca skończyła 16 lat. Uczyła się w szkole w sąsiednich Bobrownikach. Potem rozpoczęła naukę w Łowiczu. Zdała do drugiej klasy technikum hotelarskiego. Była sympatyczną, wesołą dziewczyną.

- Do tego ładną - dodają mieszkańcy Dzierzgowa. - Mogła się podobać chłopakom.

Ale szczególnie spodobała się jednemu, Erykowi. Był od niej sześć lat starszy, miał 22 lata. Mieszkał w sąsiadujących z Dzierzgowem Bobrownikach.

- Przez pewien czas byli chyba parą, ale krótko - mówią we wsi. - Karolinka go nie chciała. Zresztą w tym wieku ma się wielu kolegów.

Pani Janina nie zna dobrze Eryka, ale parę razy widziała, jak stał przy bramie domu Karoliny. - Wiadomo, jak to młodzi, szukają miłości - mówi kobieta.

Kim jest morderca Karoliny?

O Eryku ludzie nie chcą specjalnie mówić. W Dzierzgowie i Bobrownikach twierdzą, że go specjalnie nie znali. Nie wyróżniał się niczym specjalnym.

- Chodził do szkoły z jednym z moich wnuków - przypomina sobie jedna z mieszkanek Dzierzgowa.- Podobno był normalnym chłopakiem. Pochodzi z porządnej rodziny. Rodzice starali się go jak najlepiej wychować. To, co się stało, jest tragedią dwóch rodzin. Karoliny i jej zabójcy.

Nieco więcej o Eryku świadczy jego profil na Facebooku. Wynika z tego, że uczył się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Łowiczu im. Władysława Reymonta. Jako miejsce swego zamieszkania Eryk podał Amsterdam. Miał tam pojechać w styczniu 2020 roku. Na jego osi czasu znajduje się też cytat. „Bóg napisał taki wstęp, szanuj ludzi, k... tęp” - napisał w kwietniu tego roku Eryk. Kolejny wpis pojawił się w maju: „Sztuka życia - to cieszyć się małym szczęściem”.

16-letnią Karolinę zabił przed domem

Sobota 18 lipca w Dzierzgowie miała się nie różnić od każdej innej. Mama Karoliny pojechała do pracy. Miała popołudniową zmianę. Jej mąż Wiesław razem z synem Patrykiem rozbierali szopę. Pani Irena, babcia Karoliny i Patryka, była u córki. Ma naprzeciwko swój dom, ale od dawna choruje, ma kłopoty z chodzeniem, więc wiele czasu spędza u Marysi.

- W piątek dałam Karolinie parę groszy - opowiada pani Irena. - Bardzo się ucieszyła. W sobotę rano pojechała kupić jakieś malowidła. Dziewczyna młoda, to chciała ładnie wyglądać. Potem wróciła do domu, zjadła obiad i zaczęła kosić trawę.

Pani Irena tych chwil nie zapomni do końca życia. Gdy teraz zamyka oczy, to widzi Karolinkę leżącą we krwi...

- Usiadłam na ganku, ale bardzo świeciło słońce, więc poprosiłam Karolinę, by pomogła mi przejść w cień - wspomina babcia zamordowanej 16-latki. - Karolinka wróciła kosić trawę. Potem pojawił się on... Wszystko trwało może z 10 minut.

Dramat rozegrał się na oczach starszej kobiety. Opowiada, że chłopak wbiegł na podwórko, był bardzo pobudzony. - Potem znaleziono list w rowie, w rogu podwórka, ale zabrała go policja - dodaje pani Irena.

Wszystko rozegrało się błyskawicznie. Eryk uderzył Karolinę. Ta upadła.

- Tatusiu, Patryk! Ratujcie! - zdążyła jeszcze krzyknąć. Pani Irena mówi, że Eryk nie przestraszył się. Zadawał jej ciosy nożem, który przyniósł ze sobą. Ojciec Karoliny i Patryk przybiegli, jak mogli najszybciej. Karolina była cała we krwi. Podbiegł do niej Patryk, zaczął ratować.

- Złapał bluzę, która się suszyła na poręczy i zatkał ranę, ale nic to nie dawało - opowiada pani Irena. - Wiesiek, mój zięć, ruszył za tym mordercą, dwa razy się przewrócił, tamtemu udało się uciec.

Patryk klęczał przerażony nad Karoliną. W pobliżu leżał nóż, który rzucił Eryk. Miał ponad 30-centymetrowe ostrze.

- Karolina, Kara, Karunia odezwij się! - prosił brat dziewczyny.

Przerażona rodzina Karoliny zadzwoniła na policje, pogotowie.

- Pierwsza przyjechała policja, dopiero potem pogotowie - mówi pani Irena. - Może gdyby pogotowie przyjechało wcześniej, to dałoby się uratować wnuczkę? Potem przyleciał nawet z pomocą helikopter, ale było już za późno. Karolinka nie żyła.

Eryk, pobrudzony krwią, zaczął uciekać. Przebiegł przez znajdujący się w pobliżu tartak.

Zabiłem Karolinę! - miał krzyknąć

- Zabiłem Karolinę! - miał krzyknąć. Ale pracownicy tartaku nie uwierzyli w te słowa. Przecież znali Eryka, był stąd... Potem próbował złapać go właściciel tartaku. Nie udało się.

Chłopak pobiegł w kierunku lasu. Był już koło Nieborowa, blisko autostrady, kiedy zobaczył go policjant będący po służbie. Zainteresował się zakrwawionym mężczyzną idącym drogą. Zatrzymał Eryka...

Na pewno można było uniknąć tej tragedii

Patryk, brat Karoliny, mówi, że Eryk już od roku nękał jego siostrę. Pisał SMS-y z pogróżkami. Dziewczyna się go bała.

- Na pewno można było uniknąć tej tragedii - twierdzi Patryk. - Jego rodzice powinni coś z tym zrobić. On brał narkotyki, ale na to nikt nie reagował. Sama Karolina mówiła, że brał narkotyki. Bała się go...

Dwa tygodnie przed morderstwem przed dom Karoliny podrzucono siekierę i list z pogróżkami.

25 lat więzienia dla stalkera za oblanie kwasem modelki z Ło...

- Zadzwoniliśmy na policję, ale nie przyjęli zgłoszenia - mówi Patryk. - Powiedzieli, że Karolina ma się zgłosić i o tym powiedzieć. Karolina nie chciała iść na policję...

Sąd Rejonowy w Łowiczu aresztował na trzy miesiące 22-letniego Eryka S. Po zatrzymaniu chłopak trafił do szpitala, gdzie przebywał pod nadzorem policjantów. Tam odbyło się jego pierwsze przesłuchanie. - Lekarze wydali opinię, z której wynika, że może on brać udział w czynnościach śledczych - informuje Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Przesłuchanie jednak niewiele wniosło do sprawy. Eryk S. odmówił złożenia wyjaśnień, odpowiadał jedynie na pytania obrońcy, które dotyczyły stanu zdrowia.

Podczas przesłuchania  22-latek nie odpowiedział jednak na pytanie, czy przyznaje się do winy. Odpowiadał tylko na pytania obrońcy dotyczące stanu zdrowia. Dodatkowo mężczyzna będzie poddany badaniom psychiatrycznym, które mają ocenić jego poczytalność w chwili ataku.Z ustaleń prokuratury wynika, że nastolatka i jej prześladowca dobrze się znali. Sąsiedzi zauważyli też, że młody człowiek starał się zdobyć dziewczynę, ale nie była ona zainteresowana związkiem. Jest prawdopodobne, że 22-latek brał dopalacze. Jak mówi Krzysztof Kopania 22-latek w feralną sobotę chciał się umówić z 16-latką, jednak dziewczyna nie chciała się zgodzić. Przyjechał więc do niej i doszło do zbrodni.

Morderstwo 16-latki pod Łowiczem. We wsi Dzierzgów chłopak z...

- Planowane jest przeprowadzenie badań sądowo-psychiatrycznych podejrzanego - mówi prokurator Krzysztof Kopania. - Prokuratura oczekuje na wyniki badania próbek krwi, które pozwolą na ustalenia, czy nie znajdował się pod wpływem środków odurzających. W chwili zatrzymania mężczyzna był trzeźwy.

We wsi przypuszczają, że Eryk mógł być pod wpływem narkotyków czy dopalaczy. - Tak mówią, ale jak było naprawdę, nie wiemy - twierdzi jedna z mieszkanek Dzierzgowa. - Te narkotyki by mnie nie zdziwiły. Tyle się o tym mówi w telewizji, to potem młodzi ludzie sami chcą spróbować.

Nie ma chwili, by pani Irena nie myślała o wnuczce. - Dobra dla mnie była - zapewnia babcia. - Gdy bolała mnie głowa, to zaraz proszek mi przyniosła. Nie mogę się pogodzić z tym, że nie żyje. Kiedy zachorował mój mąż, to było wiadomo, że z tego nie wyjdzie. A tu młoda, wesoła dziewczyna traci życie...

Erykowi S. grozi dożywotnie więzienie. To jednak nie przywróci życia Karolinie. Na podwórku, w miejscu gdzie została zamordowana, palą się znicze. W czwartek odbył się pogrzeb dziewczyny. Spoczęła na cmentarzu w Bełchowie.

W poniedziałek, 25 października, ruszył proces Eryka S. w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Grozi mu dożywocie. Sąd z uwagi na okoliczności wyłączył jawność rozprawy.

Pierwotnie artykuł ukazał się w lipcu 2020 roku.

Rzeczniczka SG o filmie "Zielona granica" Holland

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ciągle to samo - zero newsów, tylko jakieś morderstwa i popłuczyny.

Pisane zza biurka na podstawie danych z Internetu.

Ta gazeta zdycha.

F
FR

STRASZNE... NIE BEDE OCENIAL NIKOGO MILOSC ZAZDROSC OPETANIE... ODRZUCENIE WSZYSTKO NARAZ. TRAGEDIA DLA OBU RODZIN. DLA BRATA DZIEWCZYNY STRASZNY URAZ I STRES ... MUSI ISC DO JAKIEGOS TERAPEUTY ... RODZICE JEDNEJ DRUGIEJ STRONY TO SAMO... BOGA CHYBA NIE ,MA.

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie