Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zagraniczni studenci na Uniwersytecie Łódzkim spotkali się z rektorem [ZDJĘCIA]

Paweł Patora
Ponad pół tys. studentów z zagranicy rozpoczynających studia na Uniwersytecie Łódzkim przybyło na spotkanie z rektorem Włodzimierzem Nykielem.

Aulę Czerwoną tzw. paragrafu czyli gmachu Wydziału Prawa i Administracji UŁ wypełnili w piątek rano po brzegi studenci z kilku kontynentów, którzy w tym semestrze będą zdobywać wiedzę na największej łódzkiej uczelni.

Studentów obcokrajowców przybywa tu z roku na rok. W ubiegłym roku akademickim po raz pierwszy liczba studentów, którzy na UŁ kształcili się co najmniej jeden semestr, przekroczyła tysiąc. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie jeszcze większa.

Tylko w semestrze zimowym naukę podejmie tu ponad 800 zagranicznych studentów: ok. 380 - w ramach programu Erasmus plus, ok. 60 - dzięki programowi Erasmus Mundus, ok. 175 - w ramach programu Mobility Direct czyli na podstawie umów dwustronnych zawartych przez Uniwersytet Łódzki z uczelniami zagranicznymi i wreszcie ok. 200 - na pełnych studiach.

Jak nas poinformowała dr hab. prof. nadzw. Eleonora Bielawska-Batorowicz, koordynator uczelniany ds. programu ERASMUS, w 1998 roku uczelnia zaczynała od ośmiu studentów, którzy przyjechali tu na studia w ramach tego programu. Ta ogromna zmiana była, zdaniem pani profesor, możliwa dlatego, że umiędzynarodowienie uczelni uznano za priorytet działania Uniwersytetu Łódzkiego.

Dziś na studia w UŁ przybywa młodzież ze wszystkich państw Unii Europejskiej, ale też - w ramach uczelnianego programu Mobility Direct - z Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu, Rosji i Kazachstanu. Są też studenci z Chin, Wietnamu, Korei i Ameryki Południowej.

- Wkrótce nie będzie u nas studentów jedynie z Antarktydy - żartuje prof. Batorowicz.

Coraz więcej młodzieży zza granicy kształcą też inne łódzkie uczelnie. Na Politechnice Łódzkiej jest teraz 400 studentów zagranicznych na pełnym programie studiów i ok. 250 ERASMUSA. W ramach programu Erasmus Mundus przybyli studenci z Ameryki Łacińskiej a także z Afryki Północnej (Tunezja, Algieria, Maroko). Najwięcej studentów zagranicznych studiuje w IFE (Centrum Kształcenia Międzynarodowego), na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki oraz na Wydziale Organizacji i Zarządzania.

Na Uniwersytecie Medycznym studenci zagraniczni studiują w języku angielskim na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. W tym roku akademickim będzie to 195 osób - o 70 więcej niż w ubiegłym. Studenci pochodzą m.in. z Arabii Saudyjskiej, USA, Kanady, Niemiec i Norwegii, także z Azji i Afryki.

Współpraca Matylda Witkowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki