Zakaz odwożenia dzieci do szkół. Takie rozwiązania mogą pojawić się także w Łodzi

  • Dziennik Łódzki

Matylda Witkowska

Zakaz wjazdu samochodami w bezpośrednie okolice wybranych szkół może być wprowadzony także w Łodzi. Zdaniem radnego Bartosza Domaszewicza to ciekawa inicjatywa warta rozważenia.
Samochody parkujące przed szkołami przeszkadzają dzieciom w dotarciu pieszo do szkół. (Zdjęcie ilustracyjne)
 Jakub Pokora/archiwum Polska Press

Tłok, korki, nerwy i dzieci przebiegające do szkoły przed maskami samochodów. Tak wyglądają poranki przed wieloma szkołami. Dlatego w Wiedniu wprowadzono pilotażowo zakaz dojazdu samochodami do jednej ze szkół. Efekty były tak dobre, że do podobnego rozwiązania przymierzają się Kraków i inne miasta.

Także w Łodzi zakaz dowożenia dzieci może się pojawić. Radny Bartosz Domaszewicz (KO) uważa ten pomysł za wart analizy. Wystąpił już w tej sprawie do Miejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego o analizę bezpieczeństwa wokół szkół.
„Uważam sam pomysł za wart rozważenia i namysłu” - napisał Domaszewicz.

Domaszewicz codziennie ogląda chaos jaki panuje rano pod Szkołą Podstawową nr 122 na łódzkim Radogoszczu.
- Zatrzymują się tam samochody rodziców, do tego dochodzi ruch między osiedlami. Dzieciom trudno tam czasem dotrzeć po chodniku - mówi.

Czytaj też: Będzie strajk nauczycieli. W Łodzi tysiąc nauczycieli na zwolnieniu chorobowym

Podkreślił jednak, że zakaz dojazdu samochodem można by wprowadzić tylko w starannie wyselekcjonowanych placówkach.
- Musiałby on być poprzedzony konsultacjami z sąsiadami - podkreśla radny.

Urszula Niziołek-Janiak z koalicji ruchów miejskich TAK! dla Łodzi od dawna interesuje się problematyką bezpieczeństwa wokół szkół. Jej koalicji projekt się podoba. Jednak jej zdaniem najpierw należy zbadać sytuację wokół szkoł i wtedy zdecydować jak i w którym miejscu poprawiać bezpieczeństwo uczniów.

- Nie każdą ulicę można też zamknąć. Trudno wyobrazić sobie czasowe zamknięcie ul. Kopcińskiego, tylko dlatego, że mieści się tam szkoła podstawowa - mówi Niziołek- Janiak.

Ograniczanie ruchu samochodów koło szkół nie jest w Łodzi nowością. Przed Gminazjum nr 3 przy ul. Zacisze zbudowano woonerf z ograniczonym ruchem i strefą krótkiego postoju„kiss and ride”. Przed SP 34 na Widzewie kilka lat temu ograniczono ruch na ulicy. Wąską drogę zamieniono na jednokierunkową.

- Gdy ulica była dwukierunkowa sytuacja była tragiczna. Wystarczyło że dwa samochody wjechały z różnych stron i ulica się blokowała - wspomina Anna Śliwińska, wicedyrektor szkoły. Teraz jest lepiej, ale przed godz. 8 ulica i tak się się korkuje.

Dyrekcja ma jednak wątpliwości, czy całkowity zakaz wjazdu jest najlepszym pomysłem. - Utrudniłby życie sąsiadom i dostawy do sklepu - mówi wicedyrektor.

Wątpliwości mają też zmotoryzowani mieszkańcy Łodzi z inicjatywy EL 00000.

- Kierowcy mający dzieci w wieku szkolnym są temu przeciwni - podkreśla Paweł Pijanowski z grupy EL 000. - Zakaz utrudniłby i tak skomplikowaną, rodzinną logistykę związaną z dowozami dzieci do szkoły - tłumaczy.

Zdaniem kierowców zakaz pogorszy sytuację. - Rodzice będą zatrzymywali samochody dalej od szkoły, tworząc korek w innym miejscu. Na dodatek samochody parkować będą nie 5 ale 20 minut, bo rodzice będą musieli dojść do szkoły z dzieckiem i wrócić - ocenia Pijanowski.

Na razie władze Łodzi nie chcą zakazywać ruchu aut koło szkół. - Pomysł dotąd nie był brany pod uwagę, bo przed szkołami w Łodzi jest bezpiecznie - podkreśla Monika Pawlak z biura prasowego łódzkiego magistratu.

Jak wylicza zawsze na początku roku szkolnego sprawdzany jest stan oznakowania i przejść dla pieszych, a tam gdzie jest potrzeba stawiani są przeprowadzacze dzieci zwani „stopkami”.

Tak robią w innych miastach:

Wiedeń
Z początkiem roku szkolnego w rejonie jednej z Wiedeńskich szkół wprowadzono pilotażowy projekt „Schulstrasse” („Ulica Szkolna”). W dni robocze od godz. 7.45 do 8.15 obowiązywał tam zakaz wjazdu samochodami. Miało to uspokoić ruch w okolicy szkół i uchronić dzieci przed wypadkami. W efekcie zmniejszył się chaos przed szkołami i więcej dzieci zaczęło docierać na rowerach lub pieszo. Podobnych rozwiązań zarządały inne szkoły w Wiedniu.

Kraków
Wiedeński pomysł spodobał się w Krakowie. Tamtejszy radny Łukasz Wantuch złożył już w tej sprawie Interpelację. Jego zdaniem takie rozwiązanie przyczyniłoby się do walki z otyłością wśród młodych, ale również do zmniejszenia smogu w mieście. Kraków poprosił władze Wiednia o przedstawienie szczegółów projektu. Na razie jednak za wcześnie jest, by ocenić, czy takie rozwiązanie będzie w Krakowie możliwe do wprowadzenia.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

12.01.2019, 19:57

To jest chory kraj!! A dlaczego rodzice podwożą dzieci? Bo 10, 11 - letnie i starsze dzieciaki targają plecaki 7, 8 kilogramowe plecaki!!!!! Ale o tym nikt nie mówi. Błagam nie porównujmy się do Austrii, bo my, niestety jesteśmy jeszcze w czarnej D.

12.01.2019, 08:03

Pomysł rangi radnego POKO. Przykre, ale mając Prezydenta przestępcę trudno spodziewać się więcej po radnym.Do żłobka pewnie wprowadzi zakaz wjazdu wózkiem.

11.01.2019, 22:22

że rodzice mają obowiązek sprawowania opieki nad dzieckiem. Jak tramwaj zabił na przejściu dla pieszych na Kopcińskiego 9. letnią dziewczynkę, to jedno z pierwszych pytań było: a gdzie byli rodzice?

11.01.2019, 12:16

Szkola na zdjęciu to sp164 miesci sie na tz osiedlu starych,dojazd do niej prowadzi pod oknami bloku i najwyraźniej to to przeszkadza mieszkancom.Szkoda tylko ze szkola ma rejon oddalony o jazde samochodem ok 12min a komunikacja miejska da sie dojechać z 2 przesiadkami-świetny pomysł!!!puśćmy dzieci same!

11.01.2019, 09:06

To czemu te dzisiejsze mają mieć dobrze?
Niech też mają źle.
Masz rację, popieram takich jak ty, domaszewicz i hanka.

11.01.2019, 08:14

i żadnej pomocy ze strony rodziców. Wyrazy współczucia.

11.01.2019, 07:55

Ja w wieku 7 lat chodziłem sam do szkoły. Jak się hoduje dziecko z pękniętego to w wieku 40 lat też trzeba będzie je do pośredniaka odprowadzać, albo do MOPS żeby odebrało zasiłek.
To nie wynika z troski, a debilizmu ludzi.

11.01.2019, 00:49

Nawet jak kiedyś będziecie mogli adoptować .."dziecko w wieku 7 lat..". To i tak nie zrozumiecie troski rodzica. Dla was to zawsze będzie tylko : .." dziecko w wieku 7 lat.."

10.01.2019, 23:24

To jest żałosne! Biedni rodzice i ich dzieciątka! Nie będzie można podjechać pod sam budynek, tylko będzie trzeba użyć tak zwanych "nóg". Jaka szkoda! Naprawdę, drodzy Polacy? To jest taki problem wsadzić dziecko w komunikację miejską i je usamodzielnić. Nie no, przepraszam bardzo, ale dziecko w wieku 7 lat to już zdecydowanie powinno umieć się samodzielnie poruszać po całym mieście.

10.01.2019, 18:55

ZaŻądały*

10.01.2019, 17:03

Bardzo mnie cieszy Pani zainteresowanie bezpieczeństwem pieszych. Jednakże proszę zacząć "od siebie". Otóż Pani " JEDYNKA" do rady miejskiej prawie każdego dnia blokuje swoim samochodem chodnik, uniemożliwiając innym mieszkańcom bezpieczne przejście. Często są to osoby starsze i niepełnosprawne.

10.01.2019, 16:54

Zakaz zakazów

10.01.2019, 16:52

Kononowicz miał rację, niczego nie będzie !

10.01.2019, 16:28

Niech zaczną egzekwować te przepisy które już istnieją a potem myśleć nad nowymi ...kto teraz pilnuje kierowców robią co chca...więc proszę zacząć od podstaw

10.01.2019, 16:25

taki wygadany blondasek jarajacy tra..... XX wke i krzyczacy votes bitcheeeees

10.01.2019, 16:13

MUREM ZA MENELICĄ! 70% NIE MOGŁO SIĘ MYLIĆ WY DURNE POLACZKI. W CALE MI WAS NIE ŻAL, OBY HANIA WAM DOP.... TAKIE OPŁATY ŻEBYŚCIE PLAKALI.

10.01.2019, 16:11

Niech Pan radny zapatrzy się raczej na 99% szkół w USA, a nie 1 szkołę we Wiedniu.

10.01.2019, 15:46

Zakazać podwożenia się urzędasów UMŁ na parkingi przy UMŁ. Zakazać im wjeżdżania na do śródmieścia. Na piechotę do roboty!

10.01.2019, 15:43

Zlikwidować parkingi przy UMŁ. Niech urzędasy zapieprzają na rowerach.

10.01.2019, 15:41

Zlikwidować samochody. A najlepiej wszystko zlikwidować. Oprócz Zdanowskiej na jednorożcu.

10.01.2019, 15:33

PRAWEM nie MOŻE samo poruszać się po ulicy.
Co na to posłowie PO co tak chętnie uchwalali obowiązek szkolny od 6-tego roku życia?

10.01.2019, 15:29

dlaczego mają bez ponoszenia kosztów parkować nawet przez budynkiem UMŁodzi

10.01.2019, 15:19

Jeśli przy przejściu jest przystanek to ma się tak zatrzymywać. A pieszy nie może wyjść zza przeszkody na jezdnię nawet na przejściu. A autobus na przystanku jest wyłączony z ruchu, więc traktuje się go jak przeszkodę.

10.01.2019, 15:15

Są takie miejsca gdzie robi to nie legalnie, jeśli drzwi autobusu otwierają się przy chodniku to ok. Ale jeśli między autobusem a chodnikiem jest jezdnia, to tak być nie powinno, i istotnie kierowca nie musi ludzi wpuszczać bo przepis mówi o tramwaju a nie autobusie. Takich przystanków w Łodzi mamy mało ale są. Na piotrkowskiej

10.01.2019, 15:11

Też się nad tym zastanawiam, kiedy następne pomysły z serii mniejszość ma głos decydujący. Już rowerowi t. praktycznie przejęli miasto, tam gdzie były szerokie chodniki dla pieszych teraz są wąskie ścieżki gdzie nie można się zmieścić z drugą osobą, przemieszczanie po mieście stało się bardzo uciążliwe. Park Poniatowskiego rozjechany doszczętnie, szczególnie łąka między Inżynierską a stawem gdzie do tej pory była tylko szeroka piaszczysta ścieżka przez środek, teraz jest tam rozjechany teren bo komuś się nie chciało respektować wytyczonych tras. Kiedy ta bezmyślnośc władz się skończy ?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3