Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast karcić, spróbuj zrozumieć

Dorota Domienik
123rf
Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność, ale także obowiązki, a często wyzwanie. Podobnie, jak ludzie, w sytuacjach stresowych zwierzęta mogą wykazywać zachowania agresywne lub lękowe.

Gryzienie różnych przedmiotów podczas nieobecności opiekuna, rzucanie się na inne psy oraz przechodniów, skłonność do ucieczek. U podłoża takich zachowań mogą leżeć różne czynniki. Zamiast karcić zwierzaka, spróbujmy zapewnić mu warunki, w których będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Zapewne niejeden raz, spacerując ulicą widzieliśmy scenę, gdy pies rzucał się z mrożącym krew w żyłach powarkiwaniem na swojego pobratymca. Podobnie, jak nie wszyscy ludzie się lubią, tak nie każdy pies musi darzyć sympatią kolegę z podwórka. Jednak, jeśli takie sytuacje się powtarzają, a pies wykazuje objawy agresji niezależnie od sytuacji lub miejsca, przyczyna musi leżeć głębiej. Pomoże nam ją znaleźć psycholog zwierzęcy .

Agresja u psów, bardzo często jest symptomem lęku. Skierowana na inne czworonogi może świadczyć o braku socjalizacji w wieku szczenięcym. Psy zbyt wcześnie oddzielone od matki i rodzeństwa, nie mają szansy nauczyć się odpowiednich zachowań, a odseparowane od innych psów i ludzi przez większość swego życia, zwyczajnie się ich boją. Właściwa socjalizacja ma też duże znaczenie z innych względów - zwierzęta przebywając ze sobą uczą się dostrzegać pewne granice, np. jak mocno można ugryźć w trakcie zabawy swojego brata, żeby go nie zranić.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet prowadzenie psa na krótkiej smyczy może się przyczynić do jego agresywnego zachowania. "Uwięziony" przez napiętą linkę często jest zmuszony wyjść na wprost psa idącego z naprzeciwka - to wbrew jego naturze (normalnie podszedłby do niego łukiem, co byłoby jednocześnie informacją o przyjacielskich zamiarach) i może zostać odebrane jako atak.Z pewnych, najczęściej racjonalnych, względów uniemożliwiamy w ten sposób psu naturalne reakcje i utrudniamy komunikowanie się z innymi czworonogami.

Lęk w stosunku do ludzi może być powodowany złymi doświadczeniami, np. u poprzednich właścicieli, a także zbyt nachalnym sposobem nawiązywania kontaktu przez obcych - wylewne powitanie może zostać potraktowane przez psa jako atak, znacznie bezpieczniej byłoby podejść do niego bokiem i pozwolić mu najpierw powąchać dłoń.

Wiele czworonogów boi się głośnych dźwięków i poruszających się czy hałasujących przedmiotów, maszyn, narzędzi, umykają także przed jadącymi samochodami. Takie zachowanie często powoduje, że spacer, który powinien być przyjemnością staje się udręką zarówno dla psa, jak i właściciela. A w przypadku, gdy pies jest spuszczony ze smyczy może zakończyć się ucieczką, a nawet nieszczęśliwym wypadkiem.

Podstawową zasadą, jaką należy stosować w opiece nad agresywnymi psami jest unikanie bodźców (sytuacji, obiektów) wyzwalających agresywne zachowania. Taki pies wymaga ponadto terapii u behawiorysty.

Z kolei w przypadku psów lękliwych ważny jest spokój i cierpliwość, umiejętność rozpoznania, jakie bodźce wywołują strach oraz unikanie konfrontacji z takimi sytuacjami czy przedmiotami. Lęk można spróbować odwrażliwić z pomocą specjalisty. Podczas spaceru z czworonogiem starajmy się zapewnić psu atrakcje, które odwrócą jego uwagę od bodźców lękowych - koncentrujmy uwagę psa na sobie, angażując go w różne aktywności i nagradzając za dobre zachowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki