Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zapalą świeczki na grobach biednych i bezdomnych. Łódzka akcja "Światełko pamięci"

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Najsmutniejszy cmentarz Łodzi robi przygnębiające wrażenie..
Najsmutniejszy cmentarz Łodzi robi przygnębiające wrażenie.. Grzegorz Gałasiński
Nazywany jest najsmutniejszym cmentarzem w Łodzi. Na wielu tabliczkach nie ma nawet nazwiska zmarłego. Już od dziesięciu lat prowadzona jest akcja „Światełko Pamięci”. Dzięki łodzianinowi Przemysławowi Ledzianowi na tych grobach zapłoną znicze.

Zapalą świeczki na grobach biednych i bezdomnych

W Łodzi osoby, których pogrzeb przygotowuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej chowane są na specjalnie wydzielonym miejscu na cmentarzu przy ul. Zakadowej na Olechowie. Wcześniej pochówki odbywały się na cmentarzu w Gadce Starej. Miejsce gdzie spoczęli bezdomni robi duże wrażenie. Rząd krzyży, często bez tabliczek.

- Pamiętam jak chowali tu tych biednych ludzi – mówi pani Maria, która przyszła na cmentarz posprzątać grób męża. - Nawet jeden pogrzeb widziałam. Był ksiądz, kościelny i jakaś pani z opieki społecznej. Nawet potem podeszłam do grobu, by zobaczyć kogo w nim pochowali. Jakaś starsza pani. Miała 88 lat...Pewnie nie miała rodziny. Pomyślałam wtedy jakie to szczęście, że mam syna, córkę i na pewno mnie nie zostawią.

Blisko 200 takich pogrzebów

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi organizuje pochówek w sytuacji, kiedy osoba zmarła nie ma rodziny lub rodzina nie może pochować zmarłego. Pochówek organizowany przez łódzki MOPS odbywa się na tzw. cmentarzu dla samotnych i bezdomnych, który jest częścią cmentarza pw. Wszystkich Świętych przy ul. Zakładowej 4 na Olechowie. Od stycznia do końca września 2023 roku były 173 takie pogrzeby w tym 15 osób w kryzysie bezdomności. W 2022 roku odbyło się 222 pochówków, w tym 28 osób bezdomnych.

Akcja Przemka Ledziana

Od dziesięciu lat akcję „Światełko pamięci” organizuje łódzki społecznik Przemysław Ledzian. Dzięki temu na grobach bezdomnych zapłoną symboliczne znicze.

-

Dzięki mediom, które nagłośniły akcję z roku na rok jest coraz więcej osób, a w zeszłym roku przeszło to moje oczekiwania – mówi Przemysław Ledzian. - Mam nadzieję, że w tym roku będzie jeszcze lepiej i jaśniej na tych grobach. Apeluję do wszystkich, którzy będą odwiedzać w tych dniach cmentarze aby zapalili znicz na opuszczonym grobie.

Zapraszają w poniedziałek

Patronat nad akcją objęła prezydent Hanna Zdanowska oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Wezmą w niej udział uczniowie z ponad trzydziestu łódzkich szkół.
-

Co roku uczestniczymy w „Światełku Pamięci”, dla uczniów to „żywa” lekcja o tym jak przewrotne bywa życie, z dnia na dzień można zostać na świecie bez rodziny, przyjaciół czy znajomych i wtedy nie ma nawet kto zapalić świeczki na grobie- twierdzi Bogumiła Cichacz, dyrektor SP 70 w Łodzi. -Moi uczniowie robią też stroiki, które w poniedziałek położą na mogiłach
Udział w tegorocznej akcji zapowiedziało już ponad 30 szkół

W „Światełku Pamięci” może wziąć udział każdy. Akcja rozpocznie się w poniedziałek 30 października o godz. 10 na cmentarzu pw. Wszystkich Świętych przy ul. Zakładowej 4 przy kaplicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki