Zapomniany łódzki lotnik z Dywizjonu 303

  Zapomniany łódzki lotnik z Dywizjonu 303

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Przeglądając domowe szpargały, natknąłem się na cienką książeczkę, liczącą 48 stron, zatytułowaną "Jeden z Dywizjonu 303". Autor: Wacław Giermer. W środku dedykacja: "Przy miłej okazji spotkania redaktora Sławomira Sowy na zlocie lotniczym w Piotrkowie. Wacław Giermer, Dywizjon 303". I data - 22 sierpnia 1998.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Faktycznie, 15 lat temu długo rozmawiałem z dawnym lotnikiem Dywizjonu 303. Wspomnianą książeczkę wydał własnym sumptem w Nottingham w 1994 roku. Wojenna epopeja Wacława Giermera była podobna do wielu takich historii żołnierzy-tułaczy. Wyróżnia ją przedwojenny epizod z historii Łodzi lotniczej, który sprawił, że Wacław Giermer trafił do elitarnego dywizjonu.

  Urodził się we wsi Weronika pod Łodzią, ale ojciec sprzedał majątek i przeprowadził się do Łodzi. Tu autor skończył trzyletnią szkołę handlową. Od początku jednak fascynowali go chodzący po ulicach Łodzi chłopcy w beretach z szachownicą, członkowie Przysposobienia Wojskowego Lotniczego. Giermer przeszedł ostrą selekcję i dostał powołanie na Lublinek, gdzie odbywały się zajęcia PWL. Jakimś cudem autorowi udało się ocalić zdjęcia z tych czasów: adepci lotnictwa podczas zajęć z PWL na Lublinku, mycie samolotu po zajęciach, samoloty Fokker i Henriot 28 na łódzkim lotnisku.

  W 1935 roku Wacław Giermer wstąpił na ochotnika do wojska. Wojenna opowieść toczy się przez kampanię wrześniową, francuską, wreszcie walki powietrzne w Dywizjonie 303. Do Polski już nie wrócił, kiedy dowiedział się, jak PRL potraktowała lotników z Zachodu.

  W internecie znalazłem informację, że kapitan pilot Wacław Giermer zmarł w roku 2005. Ilu jeszcze takich łodzian czeka na wydobycie z mroku niepamięci?

  Sławomir Sowa

  CZYTAJ TEŻ: Witold Łokuciewski. Kim był as lotnictwa z domu przy Ogrodowej

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mozna by rozmawaiać

  13ksk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

  to nie PRL lotników tak źle potraktował , to pieprzony Czerczil ogólnie pieprzeni Brytole zapomnieli co dla nich zrobiliśmy proszę obejrzeć film ,,Ci cholerni cudzoziemcy. Polacy w bitwie o Anglie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo