Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaprojektują nowy plac Wolności. Ma być więcej zieleni niż planowano

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W ciągu 16 miesięcy ma powstać projekt przebudowy placu Wolności. Będą dwie fontanny, plac zabaw, szpalery drzew i pierwszeństwo ruchu pieszych. ZIM kończy wyłanianie wykonawcy projektu. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
W ciągu 16 miesięcy ma powstać projekt przebudowy placu Wolności. Będą dwie fontanny, plac zabaw, szpalery drzew i pierwszeństwo ruchu pieszych. ZIM kończy wyłanianie wykonawcy projektu. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE materiały prasowe UMŁ
W ciągu 16 miesięcy ma powstać projekt przebudowy placu Wolności. Będzie fontanna, plac zabaw, szpalery drzew i pierwszeństwo ruchu pieszych. ZIM kończy wyłanianie wykonawcy projektu.

Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi kończy przetarg na projekt rewitalizacji łódzkiego placu Wolności. - Mamy cztery dobre oferty, najkorzystniejsza jest w bardzo dobrej cenie - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wykonawca w ciągu 16 miesięcy od podpisania umowy przygotuje projekt placu. Ostateczna wersja powstanie w wyniku konsultacji z miastem. Ostatnie upały i susze sprawiły, że ma mieć on więcej zieleni.

- Mamy nadzieję, że będzie to miejsce klimatyczne, atrakcyjne wizualne, gdzie będzie miło spędzić czas i będzie można odpocząć - mówi Edyta Westrych-Maćkowiak, architekt z ZIM.

Będzie to największa strefa zamieszkania w mieście. To oznacza, że pierwszeństwo na placu będzie miał ruch pieszych. Torowisko tramwajowe oraz ruch drogowy ograniczone będzie do północnej części placu. Na południową część będą mogły wjeżdżać tylko upoważnione pojazdy.

Nawierzchnia z płyt granitowych i bazaltowych nie będzie mieć podziału na jezdnię i chodnik i znajdzie się na jednej wysokości. Wyjątkiem będą wyniesione perony tramwajowo-autobusowe zaplanowane w północnej części placu. Część drogowa wykonana będzie z kostki kamiennej.

Posadzonych będzie około 50 dużych drzew i sporo niższych roślin z systemem nawadniania. Ozdobą od strony ulicy Piotrkowskiej będzie fontanna tryskaczowa.

Na placu pojawi się też 58 ławek, 81 stojaków rowerowych, mały plac zabaw dla dzieci. Zdrój uliczny przeniesiony będzie bliżej ulicy Piotrkowskiej, będzie wyremontowany. Pojawi się też daszek przy wejściu do kanału Dętka.

Prace budowlane wstępnie zaplanowane zostały na lata 2020-2021.

To kolejna już koncepcja przebudowy placu Wolności. Wśród wcześniejszych pomysłów było m.in. przeniesienie pomnika Kościuszki i stworzenie na placu Wolności kolumnady.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki