Zastrajkować powinni pacjenci

  Zastrajkować powinni pacjenci

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ciągle słyszę od lekarzy, że powinni zastrajkować. Chirurdzy - bo za mało zarabiają, SOR-owcy - bo pracują w trudnych warunkach, neonatolodzy - bo nie mogą dorabiać, a lekarze poz - bo boją się, że NFZ kontroluje wypisywane przez nich recepty. A może w końcu powinniśmy zastrajkować my - pacjenci? Bo nie podoba nam się leczenie w trudnych warunkach, bo nie zadowala nas jakość usług.
  Joanna Barczykowska

  Joanna Barczykowska ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Lekarze, i mówię to z bólem serca, bo wielu z nich to sympatyczni i kulturalni ludzie, coraz częściej traktują pacjentów jak zło konieczne. Zwłaszcza kiedy muszą leczyć nas na koszt NFZ, czyli tak naprawdę nasz, bo to my, naszymi składkami, zapełniamy kasę Funduszu. Nie rozumiem dlaczego w Polsce utarł się pogląd, że pacjenci leczeni na koszt NFZ to pacjenci darmowi i w ich przypadku nie trzeba się starać, bo i tak muszą wrócić?

  A muszą, bo większości z nas nie stać na luksus leczenia w godnych warunkach, za który jednak trzeba słono zapłacić. W Łodzi ten luksus kosztuje przynajmniej 80 złotych za wizytę. O leczeniu w prywatnym szpitalu większość łodzian nawet nie marzy.
  To, że nie stać nas na prywatne wizyty nie oznacza, że należy tą biedę wykorzystywać. Pacjenci leczeni na koszt NFZ nie są darmowi, bo to z naszych pieniędzy sporej części 12 tysięcy pracujących w łódzkich przychodniach i szpitalach lekarzy wypłacana jest pensja. Pacjent nie oczekuje cudów, chciałby tylko być traktowany jak klient, a nie petent, albo - co jeszcze gorsze - ubodzy krewni przychodzący do gabinetu po prośbie.

  Jak najdłużej chcę zostać pacjentem-teoretykiem, a nie praktykiem. W tym roku mi się jednak zdarzył mocny ból brzucha. Musiałam się wtedy wcielić w rolę praktyka. Z bólu miałam oczy większe, niż błagalny wzrok kota ze Shreka. W osiedlowej przychodni pani doktor nakrzyczała na mnie, że ma dziś komplet pacjentów, a ja nie zaplanowałam bólu brzucha z tygodniowym wyprzedzeniem. W izbie przyjęć w szpitalu im. Pirogowa, gdzie skierowało mnie pogotowie, lekarz dyżurny był tak obrażony, że zabieram jego czas, iż nie zaszczycił mnie nawet spojrzeniem. Wiarę w lekarzy przywrócił mi doktor ze szpitala im. Jonschera, który nie dość, że wyleczył, to nie wbił mnie w ziemię wzrokiem.

  Długo tego bólu i tych lekarzy nie zapomnę.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Z serialu "Daleko od noszy"

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Chirurg dr Roman Kidler coraz bardziej rozcina ciało pacjenta i mruczy: gdzie on do cholery ukrył tę kopertę???

  Zdjęcie autora komentarza
  " A może w końcu powinniśmy zastrajkować my - pacjenci?"

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Nie bardzo wyobrażam sobie strajk pacjentów. Z zamieszczonej fotografii autorka jawi się jako okaz zdrowia. Ale niestety, na każdego przychodzi czas, że musi skorzystać ze służby zdrowia w ramach...rozwiń całość

  Nie bardzo wyobrażam sobie strajk pacjentów. Z zamieszczonej fotografii autorka jawi się jako okaz zdrowia. Ale niestety, na każdego przychodzi czas, że musi skorzystać ze służby zdrowia w ramach NFZ. Naraża się na opinię posłanki na Sejm Pani Joanny Muchy: operacja jest zbędna, bo pacjent nie zdąży się zrehabilitować z racji podeszłego wieku!!!
  I nie pytaj komu bije dzwon - bije on Tobie!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak ma być w tuskolandii

  lodzin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  przecież tusk to wam i nam obiecał. A on dotrzymuje obietnic: praca niewolnicza za darmo bez opieki i mieszkań az do smierci

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo