Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbierz szyszki podczas spaceru, a my podpowiemy jak je wykorzystać. Zrób z nich karmnik i udekoruj dom

Justyna Madan
Justyna Madan
Szyszki mogą mieć wiele zastosowań, podpowiadamy kilka z nich.
Szyszki mogą mieć wiele zastosowań, podpowiadamy kilka z nich. pixabay.com
Szyszki są świetne nie tylko dla dzieci do wykorzystana w szkolnych projektach. Mogą przydać się w domu i w ogrodzie na wiele różnych sposobów. Rozejrzyj się w lesie, parku, czy okolicy. Szyszki nie tylko pięknie wyglądają i mogą nas wprowadzić w jesienny nastrój, ale przydadzą się też w bardziej praktycznych celach. O jednym triku przed używaniem szyszek warto pamiętać.

Spis treści

Sierpień to kolejny miesiąc lata, ale przypomina nam jednocześnie o zbliżającej się jesieni. Nie tylko lato daje nam wiele skarbów natury, które można wykorzystać w kuchni czy ogólnie w domu. Jesień jest również pełna skarbów, dlatego przypominamy, w jaki sposób można je wykorzystać. Na pierwszy ogień idą szyszki. Ogień nie jest tutaj przypadkowym słowem.

Zanim użyjesz upiecz zebrane szyszki

Warto pamiętać, że szyszki przed zastosowaniem dobrze jest wcześniej upiec. Dlaczego? Aby zabić niechciane szkodniki i choroby roślin.

Szyszki umieszczamy na blaszce wyłożonej pergaminem i pieczemy w 90 st. C przez 20-30 minut. Kolejną zaletą jest to, że nasz dom będzie przy okazji pięknie pachniał.

Szyszki zostawiamy do całkowitego ostygnięcia i dopiero używamy. Uwaga! Zarówno szyszki, jak i żywica są wysoce łatwopalne, dlatego pieczemy je w niskiej temperaturze i często sprawdzamy piekarnik!

6 sposobów na wykorzystanie szyszek

Ochrona roślin doniczkowych

Szyszkami wykładamy doniczki z roślinami, dzięki czemu nie tylko będą bardziej efektownie wyglądać, ale uchronią też kwiaty przed zwierzętami domowymi, powinny przestać kopać. Taka warstwa ochronna może również pomóc uchronić rośliny przed inwazją grzybów, a komary nie będą miały gdzie składać jaj. Rośliny podlewamy odgarniając szyszki, nie polewamy ich.

Piękny zapach w domu

Szyszki absorbują zapachy, więc możemy stworzyć własną niepowtarzalną mieszankę zapachową. Wystarczy duża torebka strunowa, trochę szyszek, ulubiony olejek eteryczny, odrobina neutralnego oleju, np. z pestek winogron i butelka z rozpylaczem.

Kilka kropel olejku eterycznego mieszamy z kilkoma łyżkami oleju w butelce z rozpylaczem. Przekładamy szyszki do torebki, pryskamy olejkiem. Zamykamy i dobrze wstrząsamy. Odkładamy na tydzień. Po tym czasie przekładamy szyszki do miski i cieszymy się pięknym zapachem.

Karmnik dla ptaków

Do zimy zostało jeszcze sporo czasu, ale już teraz warto pomyśleć o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Szyszki będą świetnym materiałem na karmnik dla ptaków.

Opcje są dwie. Można użyć po prostu masła orzechowego i karmy dla ptaków lub zrobić mieszankę tłuszczową z ziarnami. Do szyszek przyczepiamy grube sznurki, które posłużą nam za zawieszki. Wystarczy nożem do masła rozsmarować masło na całej szyszce, również pomiędzy szczelinami, a następnie obtaczamy je w karmie dla ptaków. Dobrze przyciskamy, aby ziarna mocno przylegały do szyszki. Tak przygotowane karmniki zawieszamy na drzewach.

Idealna ściółka w ogrodzie

Zdrewniałe szyszki to między innymi świetny materiał ściółkujący, którego przed użyciem nie trzeba kompostować - można użyć szyszek opadłych z drzewa w danym sezonie. Szyszki, tak jak inne części drzew iglastych zakwaszają glebę, a więc doskonale nadają się do ściółkowania roślin kwasolubnych (takich jak hortensje, różaneczniki, magnolie) oraz iglaków – czytamy na portalu e-ogródek.

Kolejną zaletą jest to, że jeśli użyjemy sosnowych szyszek jako ściółki, może to powstrzymać okoliczne koty przed kopaniem w ziemi i zanieczyszczaniem naszych krzewów.

Dodaj je do kompostu

Szyszki sosnowe są świetnym „brązowym” dodatkiem do stosu kompostu. Ponieważ rozkładają się powoli, warto jest je wcześniej rozdrobnić. Można też zrobić osobno, kwaśny kompost.

Wrzucamy wszystkie części roślin iglastych w tym rozdrobnione gałązki, igliwie, wióry, korę, zrębki i oczywiście szyszki. Taki kompost ma niewiele składników odżywczych i zawiera mało azotu, dlatego aby ułatwić w nim rozkład materiałów organicznych, należy wzbogacić pryzmę w azot, stosując np. nawozy azotowe (siarczan amonu lub mocznik). Kwaśny kompost jest gotowy do użycia po ok. 2-3 latach – czytamy na e-ogródek.

Hotel dla biedronek

To, że biedronki warto mieć w ogrodzie, wiadomo nie od dziś. Są różne sposoby, żeby zachęcić je do odwiedzin i zostania wśród naszych roślin na stałe. Jednym z nich mogą być szyszki.

Wystarczy rozrzucić kilka sosnowych szyszek wokół roślin, dzięki temu zapewnimy tym pożytecznym owadom miejsce do życia, jednocześnie będą blisko roślin, które mogą być atakowane przez mszyce. Taki hotel to wyjątkowy luksus, biedronki uwielbiają mszyce, będą więc miały pożywienie na wyciągnięcie odnóży, a my problem z głowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zbierz szyszki podczas spaceru, a my podpowiemy jak je wykorzystać. Zrób z nich karmnik i udekoruj dom - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki