Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Romaszewski nie żyje

ab, ak
Michał Rogala/polskapresse
Były wicemarszałek Senatu i członek Trybunału Stanu Zbigniew Romaszewski zmarł w czwartek w szpitalu w wieku 74 lat. Od weekendu Romaszewski przebywał w szpitalu w stanie śpiączki farmakologicznej.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Romaszewski to jedna z legend polskiej opozycji wobec władzy komunistycznej PRL-u. Z wykształcenia był doktorem fizyki, lecz w 1967 roku, wraz z małżonką Zofią, zaangażował się w działalność opozycyjną i pozostał w polityce. Po strajkach robotniczych w Radomiu i Ursusie współpracował z Komitetem Obrony Robotników.

Romaszewski to również jeden z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce. Od 22 maja 1992 do 5 czerwca 1992 był prezesem Komitetu ds. Radia i Telewizji. W 1998 założył Fundację Obrony Praw Człowieka, która w 50. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zorganizowała w Warszawie III Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka.

W wyborach czerwcowych 1989 r. został wybrany do Senatu. Zasiadał tam przez siedem kadencji. W 2011 roku z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał Order Orła Białego. W 1987 roku wraz żoną otrzymał Nagrodę Praw Człowieka Fundacji "Aurora" przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii.

W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu za Zasługi dla Litwy, a w tym samym roku otrzymał portugalski Krzyż Wielki Orderu Zasługi. Ponadto wyróżniany odznaczeniami prywatnymi (między innymi Krzyżem Solidarności Walczącej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki