Zdjęto neon „hotel” z budynku byłego już hotelu Światowit. Trafi do prywatnego muzeum w Warszawie

Piotr Jach
Piotr Jach
Demontażu neonu dokonali pracownicy specjalizującej się w wykonywaniu takich instalacji łódzkiej firmy Kapilar.
Demontażu neonu dokonali pracownicy specjalizującej się w wykonywaniu takich instalacji łódzkiej firmy Kapilar. Kapilar
Hotel Światowit ostatecznie przeszedł do historii. Znad wejścia do obiektu zdemontowany został neon ze słowem „hotel” i trzy gwiazdki, które zdobiły go od 1977 r., kiedy budynek został oddany do użytku. Zdjęto też litery tworzące nazwę „Światowit”. To ostateczny kres hotelowej przeszłości obiektu.

Zdjęto neon „hotel” z budynku byłego już hotelu Światowit

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że przynajmniej neon nie trafi do jakiejś komórki - po odnowieniu będzie eksponowany W Neon Museum, prywatnym i chętnie odwiedzanym przez turystów muzeum neonów na warszawskiej Pradze.

Światowit funkcji hotelu nie pełnił już od kilku miesięcy. Trzynastopiętrowy budynek należący do łódzkiej spółki Eko-Vit wydzierżawiła jesienią ub.r. firma Sami Swoi z Bełchatowa, która działa w sektorze obrotu nieruchomościami, budownictwa mieszkaniowego oraz kwater pracowniczych dla osób – głównie obcokrajowców – zatrudnionych w przedsiębiorstwach z Łodzi, Bełchatowa i okolic. Budynek Światowita jest ich nowym nabytkiem, w którym docelowo zamierzają zaoferować 400 łóżek. Rzec by można, że to nadal hotel tyle, że już raczej pracowniczy.

Znikają hotele...

To już kolejny łódzki hotel, który przestał nim być. Od hotelowej przeszłości odcięli się wcześniej właściciele dawnego Hotelu Polonia (ostatnio pod nazwą Hotelu Pałac Polonia), których pandemia zaskoczyła w samym środku gruntownego remontu. W połowie ubiegłego roku zdecydowali, że remont będzie kontynuowany, ale plan prowadzenia w obiekcie działalności hotelowej już nie. Zapadła decyzja, że dawną Polonię przekształcić w apartamentowiec. Prace przy przebudowie pokoi hotelowych na mieszkania już trwają.
Zarówno Polonia jak i Światowid to obiekty należące kiedyś do spółki akcyjnej Centrum-Hotele, do której należały też hotele Centrum, Mazowiecki i Savoy. W 2011 r. wykupiła je inna łódzka spółka Eko-Vit, która w 2016 r. wyburzyła hotel Centrum (na jego miejscu ma stanąć nowy biurowiec, jednak datę rozpoczęcia jego budowy jak na razie bezterminowo przesunięto). Wobec Światowita Eko-Vit miał kiedyś plany jego modernizacji – miał zostać podwyższony o trzy piętra i zyskać galerię handlową. Z tych zamierzeń nic nie wyszło. Polonia została sprzedana, Światowita odstąpiono w dzierżawę. Hotel Savoy jest zamknięty od marca 2020 r. - pozostaje w dyspozycji Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego jako ewentualne miejsce grupowej kwarantanny. Funkcjonuje hotel Mazowiecki.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdjęto neon „hotel” z budynku byłego już hotelu Światowit. Trafi do prywatnego muzeum w Warszawie - Express Ilustrowany

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ważne: w międzyczasie powstały liczne hotele PRYWATNE.

I to ostatnie słowo tłumaczy o co tu chodzi. Przez ostatnie dekady Hotele Łódź to była przechowalnia dla partyjnych nieudaczników. Z każdej rządzącej w mieście partii. I zawsze to byli nieudacznicy.

Za to hotele Ambasador (3 szt.), Qubus, Novotel, Andels, Alicja, Focus, Campanile, Ibis, Tobaco, Jan Sander, Boss, Holiday Inn, Puro, mHotel, Borowiecki, Agat, Boss, Abton, Nu, Boutique, Hilton... te hotele powstają, działają i się rozwijają. BO SĄ PRYWATNE.

G
Gość
8 marca, 12:57, Gość:

zniszczyli wiekszosc hoteli w Lodzi.... za to zabek aptek marketow pod dostatek.

Piedrolisz przygłupie. Trzyma się to, co przynosi dochód, a nie to co byś chciał.

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie