Zintegrowany Informator Pacjenta: Pacjenci z Łódzkiego...

  Zintegrowany Informator Pacjenta: Pacjenci z Łódzkiego nadzorują lekarzy

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  We wtorek urzędnicy NFZ zakładają chętnym konta w Urzędzie Pracy w Łodzi.
  1/2
  przejdź do galerii

  We wtorek urzędnicy NFZ zakładają chętnym konta w Urzędzie Pracy w Łodzi. ©Krzysztof Szymczak

  W lipcu do delegatur Narodowego Funduszu Zdrowia w województwie łódzkim zgłosiło się już ponad pięć i pół tysiąca pacjentów, którzy chcą poznać historię swojego leczenia.
  Mieszkańcy regionu założyli sobie konto w ZIP, czyli zintegrowanym informatorze pacjenta. Sprawdzają, liczą i kontrolują, czy pieniądze ze składek faktycznie były wydane na ich leczenie i ile ono kosztowało. Więcej chętnych na poznanie historii swojego leczenia do tej pory było tylko w województwach śląskim i opolskim. Tam konta założyło już po ponad siedem tysięcy pacjentów.

  Okazuje się, że pacjenci są skuteczniejsi niż NIK i inne instytucje, nadzorujące system finansowania opieki zdrowotnej w Polsce. Poznając historię swojego leczenia, są w stanie od razu wykryć oszustwa i nieprawidłowości. Tego typu historie znane są już we wszystkich województwach.

  CZYTAJ TEŻ: ZIP, czyli nowość NFZ dla pacjentów [JAK SIĘ REJESTROWAĆ i KORZYSTAĆ]

  W Łodzi pacjentka wykryła oszustwa stomatologa, który leczył jej zęby prywatnie, a potem rozliczał tę samą usługę w ramach NFZ. W ten sposób zarabiał na leczeniu dwa razy.

  Pacjent z województwa kujawsko-pomorskiego na swoim koncie w ZIP zobaczył, że leczył się w jednym z tamtejszych szpitali. W tym okresie jednak nie chorował, nie leżał w szpitalu ani nawet nie miał wizyty w rejonowej przychodni. Szpital koszt jego leczenia oszacował na ponad 11 tys. zł. W tym sęk, że tego pacjenta nikt nie leczył. Kujawianin zgłosił sprawę do NFZ.

  Z kolei w województwie małopolskim pacjent znalazł na swoim koncie refundację leku, którego nigdy nie zażywał i nawet nie dostał na niego recepty.

  Największe zdziwienie można było zobaczyć jednak w oczach mężczyzny z Podkarpacia , który - według ZIP - był pacjentem oddziału... ginekologicznego. Mężczyzna niezwłocznie zgłosił ten fakt w swojej delegaturze w NFZ.

  W każdym tego typu przypadku NFZ wysłał kontrolę do zaskarżanej placówki.

  - ZIP jest rodzajem obywatelskiego nadzoru pacjentów nad systemem - uważa Agnieszka Pachciarz, prezes centrali NFZ.

  Jeżeli usługa jest opisana w ZIP, to znaczy, że Fundusz za nią zapłacił. Gdy po kontroli okaże się, że placówka oszukała i rozliczyła usługę, której nie było, będzie musiała oddać pieniądze. Oprócz zwrotu kosztów, NFZ nakłada też kary finansowe. Stomatolog z Łodzi, który podwójnie pobierał opłaty za leczenie, dostał karę w wysokości czterech tysięcy złotych.

  Przez trzy tygodnie lipca ZIP w Łódzkiem założyło sobie 5,6 tysiąca osób. Urzędnicy zachęcają do założenia konta podczas wyrabiania Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od kilku dni konta można założyć sobie także poza Funduszem. W łódzkim NFZ powstały tzw. mobilne jednostki ZIP. W ubiegłym tygodniu urzędnicy NFZ odwiedzali Urząd Wojewódzki w Łodzi, gdzie pracuje 700 osób i zakładali konta pracownikom urzędu.

  - Konta ZIP zakładamy pracownikom firm i instytucji w ich miejscu pracy. Każda placówka, w której co najmniej 50 osób zadeklaruje gotowość uzyskania dostępu do ZIP, może zgłosić się do łódzkiego oddziału NFZ, by zaprosić pracowników do swojej siedziby - mówi Beata Aszkielaniec, rzecznik prasowy NFZ.

  Pracownicy łódzkiego NFZ codziennie odwiedzają też łódzkie instytucje. W poniedziałek i wtorek są w Powiatowym Urzędzie Pracy przy ulicy Milionowej w Łodzi. W środę zawitają do Urzędu Pracy przy ulicy Kilińskiego.

  - W związku z dużym zainteresowaniem uzyskaniem dostępu do ZIP, planujemy kolejny dzień otwarty. Będziemy pracować 27 lipca od godziny 9 do 15 - zapowiada Aszkielaniec. - Mobilne jednostki ZIP wyruszą w trasę po regionie, by ułatwić uzyskanie dostępu do portalu mieszkańcom powiatów w województwie łódzkim.

  ***

  Jak założyć konto w ZIP?

  Aby założyć konto w ZIP, należy zgłosić się do najbliższej siedziby NFZ. Konta zakładane są w salach obsługi, często przy okazji wydawania Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego.

  Zakładając konto, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Należy też wypełnić krótki formularz. Pracownik NFZ wydaje pacjentowi unikalny login i hasło, dzięki którym zaloguje się w domu do serwisu. Potem należy wejść na stronę zip.nfz.gov.pl i zalogować się, wpisując otrzymany login i hasło.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZIP - świetna sprawa

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Właśnie od kilkunastu dni sprawdzam swoje konto na ZIP. Okazuje się, że w trakcie wielu wizyt u diabetologa mam robione badania, których w rzeczywistości nie widziałem na oczy. Sprawa się rozbija o...rozwiń całość

  Właśnie od kilkunastu dni sprawdzam swoje konto na ZIP. Okazuje się, że w trakcie wielu wizyt u diabetologa mam robione badania, których w rzeczywistości nie widziałem na oczy. Sprawa się rozbija o "zaledwie" 46 zł, ale w skali całego kraju to może być nawet kilkadziesiąt milionów zł rocznie. I jak tu wierzyć "biednym lekarzom"?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nieprawidłowości na koncie ZIP

  kari (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 17

  na moim koncie ZIP również znalazł się lek refundowany, którego w życiu nie używałam a odbiór był w Bydgoszczy, skarga już w NFZ czekam na odpowiedź

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRL wrócił

  złośliwe bydlę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

  Brawo NFZ. ORMO czuwa.
  Nie boimy się sięgać do słusznych i sprawdzonych rozwiązań.

  Obywatelu. Nie bądź obojętny. Donieś na swojego lekarza!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ORMO, nie ORMO, ale kanty są

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Niech kontrolują wszystkich lekarzy. W końcu ciągną kasę z naszych podatków. Czy wiesz ile zarabiają ordynatorzy? Nawet 35 000 zł miesięcznie do rączki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ależ to ściema, lipa!!!!Kolejny szwindel po eWUŚ.

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

  Znajomi Króliczka muszą mieć miedź.
  Stalin, Hitler nie byli w stanie lekarzy kontrolować.
  Komuna im ulegała ba prywatę, łapówkarstwo tolerowała.
  Teraz kiedy Matka Ewa ze Skaryszewa wykończyła...rozwiń całość

  Znajomi Króliczka muszą mieć miedź.
  Stalin, Hitler nie byli w stanie lekarzy kontrolować.
  Komuna im ulegała ba prywatę, łapówkarstwo tolerowała.
  Teraz kiedy Matka Ewa ze Skaryszewa wykończyła publiczną służbę zdrowia,
  pacjenci mają ją nadzorować?????
  Skoro lekarz decyduje się zostać radnym, przewodniczącym rady, posłem, ministrem, senatorem, marszałkiem... powinien zostać dożywotnio pozbawiany prawa wykonywania zawodu.
  Polityka tylko szkodzi leczeniu.
  To nie są ani politycy ani lekarze to tacy nieudacznicy życiowi.
  Efekty ich działań dziś są widoczne w przychodniach, szpitalach......
  Przed Trybunałem w Hadze powinni odpowiadać tak jak zbrodniarze wojenni.
  Tak wygląda dziś wizyta u lekarza....
  Foto:
  http://sklave.manifo.com/politykazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  konował

  tutaj też bełkoczesz? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 19

  Jak zwykle durny i jednostronny komentarz.
  Komuna nie "tolerowała" prywaty i łapówkarstwa.Ona to promowała. Sam tow.Wiesław powiedział,że "lekarze wyżywią się sami" , kiedy próbowano ustalić...rozwiń całość

  Jak zwykle durny i jednostronny komentarz.
  Komuna nie "tolerowała" prywaty i łapówkarstwa.Ona to promowała. Sam tow.Wiesław powiedział,że "lekarze wyżywią się sami" , kiedy próbowano ustalić zarobki lekarzy na nieco wyższym poziomie niż reszty szarej masy...W prosty sposób "zapewnili" dochody lekarzom. Zostało tak do dzisiaj.Tak więc trzeba się zdecydować : precz z komuną i praca lekarza na jednym "etacie" za wystarczające duże pieniądze, czy gnieciemy tą "żabę" dalej i żyjemy w kryptokomunie...?
  Tak jakoś dziwnie się składa,że w prywatnym gabinecie wizyta jest jakby przyjemniejsza i dokładniejsza ; wystarczy wyeliminować pazerne państwo jako pośrednika!zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »