Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP): jak uzyskać dostęp? [PORADNIK]

Agnieszka Grzelak
Agnieszka Grzelak
Łodzianie mogą uzyskać dostęp do ZIP w Sali Obsługi ŁOW NFZ przy ul. Kopcińskiego 56
Łodzianie mogą uzyskać dostęp do ZIP w Sali Obsługi ŁOW NFZ przy ul. Kopcińskiego 56 Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Ile kosztowało moje leczenie i refundacja leków? Gdzie mogę leczyć się bezpłatnie? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczy ZIP, czyli Zintegrowany Informator Pacjenta. Radzimy, jak uzyskać do niego dostęp.

Zintegrowany Informator Pacjenta to ogólnopolski serwis internetowy, który udostępnia zarejestrowanym w nim użytkownikom informacje o udzielanych im świadczeniach i ich kosztach sfinansowanych przez NFZ od 2008 roku.

Dostęp do ZIP jest bezpłatny. Wystarczy przyjść do najbliższej siedziby NFZ i pokazać dowód osobisty lub paszport. Po podpisaniu wniosku na korzystanie z systemu otrzymamy hasło i login, którego potem będziemy mogli użyć, aby zalogować się na portalu ZIP.

Cała ta procedura trwa kilka minut, jeśli jednak chcemy ją jeszcze bardziej uprościć, możemy zarejestrować się samodzielnie na stronie zip.nfz.gov.pl, a potem odebrać nasz login i hasło we wskazanej siedzibie NFZ. Konto ZIP może założyć każda pełnoletnia osoba. Jeżeli nie możemy przyjechać do NFZ, żeby odebrać dane dostępowe do ZIP albo nie mamy dostępu do internetu, można pisemnie poprosić o przesłanie historii leczenia. Informację otrzymamy listownie w ciągu 14 dni.

Jakie informacje znajdują się w ZIP?**

Po uzyskaniu dostępu do konta w ZIP w sposób bezpieczny i wygodny, bo za pośrednictwem naszego domowego komputera dowiemy się m.in.:

 • Gdzie się leczyliśmy i ile za to zapłacił NFZ (dane od 2008 roku)
 • Czy NFZ potwierdza nasze prawo do świadczeń (czyli czy jesteśmy zarejestrowani w systemie eWUŚ)
 • Gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę i ile NFZ dopłacił do naszych leków
 • Gdzie złożyliśmy deklarację do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
 • Kiedy otrzymaliśmy refundowane przedmioty ortopedyczne, np. wózek, aparat słuchowy, protezę itp.
 • Gdzie się leczyć bezpłatnie - tu znajdziemy nie tylko listę placówek medycznych, które zawarły umowę z NFZ, ale także informacje o ich godzinach pracy, dojeździe itp.
 • Kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego, na jakim etapie realizacji znajduje się złożony w NFZ wniosek do sanatorium

Gdzie w Łódzkiem można założyć konto w ZIP?

Niezbędne formalności można załatwić w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ:

 • Sala obsługi ŁOW NFZ, ul. Kopcińskiego 56, 90-032 Łódź od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00, we wtorek godz. 8.00 - 18.00
 • Delegatura NFZ w Piotrkowie Trybunalskim, al. Armii Krajowej 15, (wejście od ul. Szkolnej), 97-300 Piotrków Trybunalski, tel. 42 27 54 115
 • Delegatura w Sieradzu, plac Wojewódzki 3, 98-200 Sieradz, tel. 42 275 41 28
 • Delegatura w Skierniewicach, ul. Jagiellońska 29, 96-100 Skierniewice, tel. 46 834 16 19.
 • Delegatury są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00.

Istnieje jeszcze jedna możliwość. Każda placówka, w której co najmniej 50 osób zadeklaruje gotowość uzyskania dostępu do ZIP może zgłosić się do Łódzkiego Oddziału NFZ, by zaprosić pracowników do swojej siedziby. Mobilne zespoły ZIP odwiedzają urzędy i zakłady pracy w Łodzi i regionie.

Więcej informacji na temat funkcjonowania systemu Zintegrowanego Informatora Pacjenta można znaleźć w internecie na stronie zip.nfz.gov.pl ,a także na stronie Łódzkiego Oddziału NFZ: www.nfz-lodz.pl w zakładce ZIP.

Czy po uzyskaniu hasła i loginu do ZIP od razu uzyskam informację o leczeniu?

Informacje o leczeniu pojawią się w serwisie po upływie co najmniej 24 godzin od otrzymania loginu i hasła i będą aktualizowane raz na dobę.

Warto wiedzieć, że dane pojawiają się w ZIP dopiero wtedy, kiedy NFZ otrzyma je od świadczeniodawców (co może potrwać nawet do dwóch miesięcy). Nie oczekuj zatem, że zobaczysz w zestawieniu np. niedawno zrealizowaną receptę. Przedstawione dane mogą się zmieniać także w trakcie roku, gdy świadczeniodawca dokona np. korekty faktury.

Hasło do ZIP, które otrzymaliśmy w NFZ jest jednorazowe. Po zalogowaniu system poprosi o jego zmianę. Po zmianie hasła należy przejść do ustawień systemowych i podać swój adres e-mail. Jeśli zapomnimy naszego hasła lub loginu, system wyśle go na nasz adres.

Co zrobić, jeśli informacje w ZIP są nieprawidłowe?

Jeżeli w systemie pojawią się informacje, co do których masz wątpliwości np. leki, których nie przyjmujesz, niezwłocznie skontaktuj się z oddziałem wojewódzkim NFZ. Informację o nieprawidłowościach przekaż pisemnie do właściwego oddziału podając swój identyfikator użytkownika oraz dane dotyczące świadczenia.

W jakich przeglądarkach internetowych działa ZIP? Zintegrowany Informator Pacjenta został sprawdzony i działa prawidłowo w następujących przeglądarkach: - Mozilla Firefox: wersje 21, 20, Internet Explorer: wersje 10, 9, Google Chrome: wersje 27, 26, Opera: wersje 12, 11, Safari: wersje 5, 4.

Jaki komputer jest potrzebny do korzystania z ZIP?

Żeby korzystać ze Zintegrowanego Informatora Pacjenta wystarczy dowolny komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym, przeglądarką internetową i dostępem do internetu, wyposażony w ekran o rozdzielczości co najmniej 1024 x 768 pikseli.

Możliwe jest także korzystanie z ZIP przy pomocy tabletów i smartfonów z dostępem do sieci internetowej, jednak dostęp do niektórych informacji może być utrudniony.

Jak utworzyć nowe hasło dostępu do systemu ZIP?

Nasze hasło powinno składać się z 8-20 znaków i zawierać nie mniej niż 1 wielką literę i 1 małą literę - bez polskich znaków, 1 cyfrę i 1 znak specjalny ze zbioru znaków specjalnych.

Hasło powinno być obowiązkowo zmieniane co 30 dni. (Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 29 kwietnia 2004r w sprawie warunków technicznych i organizacyjnych jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do przetwarzania danych osobowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 100, poz. 1024).

Hasło nie powinno zawierać danych takich jak: imię i nazwisko użytkownika, imię dziecka, danych adresowych, itp.,
Nie należy zapisywać hasła i przechowywać w widocznym miejscu w pobliżu monitora lub w innych miejscach dostępnych dla osób trzecich. Nie należy używać w ZIP hasła stosowanego w innych systemach informatycznych.

Jak podzielony jest ZIP?

W zakładce "Twój portal" znajdziesz informacje dotyczące prawa do ochrony zdrowia oraz prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Tutaj publikowane są ogłoszenia i komunikaty oraz informacje o świadczeniach, m.in. POZ, specjalistycznym leczeniu ambulatoryjnym i szpitalnym, sanatoriach, programach profilaktycznych.
W wyszukiwarce "Gdzie się leczyć" dostępne są listy miejsc, w których każdy pacjent może otrzymać pomoc medyczną w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego: przychodni, szpitali, aptek punktów zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny itp.

Z kolei w sekcji "Rejestr Usług Medycznych" znajdziemy informacje dotyczące świadczeń, z których korzystaliśmy (data, miejsce, rodzaj i typ świadczenia), wraz z kosztem ich refundacji. Tu także publikowane są dane o deklaracji POZ, refundowanych receptach i leczeniu uzdrowiskowym.

W wyszukiwarce "Kolejki oczekujących" sprawdzimy nasze miejsce w kolejce pacjentów oczekujących na zabieg lub inne świadczenie medyczne (o ile jesteśmy zapisani w jakiejś kolejce).

Ostatnia zakładka "Prawo do świadczeń" umożliwia nam sprawdzenie, czy w momencie logowania jesteśmy zarejestrowani w systemie eWUŚ, innymi słowy: czy mamy prawo do korzystania ze świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych.

Gdzie w woj. łódzkim pojawią się w najbliższym czasie mobilne zespoły ZIP udostępniające hasło i login do systemu?

13 września godz. 9-15 - Urząd Marszałkowski w Łodzi, Piłsudskiego 8, pok. 107
14 września godz. 10-16 - XXXVI Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw, Jagiellońska 29
16 września godz. 9-15 - Samorządowa Przychodnia Zdrowia w Tuszynie
16 września godz. 9-15 - PUP, Łódź, Milionowa
17 września godz. 9-15 - SP ZOZ Pabian Med, Pabianice
17 września godz. 9-15 - Izba Skarbowa, Łódź, .Al. Kościuszki 83, Łódź.
18 września godz. 9-15 - ZUS, Łódź, ul. Brzezińska
18 września godz. 9-15 - Kutnowski Szpital Samorządowy ul. Kościuszki 52
19 września godz. 9-15 - ZUS, Łódź, ul. Kościuszki
19 września godz. 9-15 - Szpital Wojewodzki w Piotrkowie
20 września godz. 9-15 - Centrum Rehabiltacyjno - Opiekuńcze przy ul.Przybyszewskiego 255/267.
24 września godz. 7.30 -15 - ZUS, Łódź, ul. Zamenhofa
25 września godz. 7.30 -15 - ZUS, Łódź, ul. Zamenhofa
3 października godz. 9-15 - Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S. A.

Jeśli masz pytanie związane z ZIP...

Zadzwoń pod numer telefonu 42 275 48 18 lub wyślij zapytanie pocztą elektroniczną: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie