W wieku 92 lat zmarł w Łodzi Wiesław Murowaniecki, kolarz ŁKS, mistrz Polski w wyścigu handicapowym na 75 kilometrów na szosie w roku 1949 oraz dwukrotny mistrz w drużynowym wyścigu na 4 kilometry na torze (1949 i 1951). Jego nazwisko widniało na pamiątkowej tablicy mistrzów Polski z ŁKS, która znajdowała na ścianie kawiarni pod trybuną na starym stadionie.
Był najstarszym z żyjących do tej pory mistrzów Polski z ŁKS, a wzmianka o jego śmierci jest okazją do przypomnienia działałności sekcji kolarskiej w tym klubie. W Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku członkiem drużyny na 4 km był Alfred Reul, syn właściciela fabryki na ulicy Kopernika, w której murach obecnie mieści się przychodnia lekarska "Medical Magnus" doktora Marka Krochmalskiego.
Na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w barwach ŁKS (w latach 1949-57 pod nazwą Włókniarz) startowało wielu znakomitych polskich kolarzy, takich jak wielokrotni mistrzowie kraju w różnych konkurencjach na torze Jerzy Bek, Stefan Borucz, Józef Kupczak i Jerzy Liszkiewicz oraz szosowcy - uczestnicy Wyścigów Pokoju: Henryk Czyż, Tadeusz Gabrych, Lucjan Pietraszewski i Mieczysław Ulik.
Sekcja kolarska w ŁKS działała do 1960 roku, gdy została przeniesiona do Orkana. Do 1976 roku istniała w klubie sekcja kolarstwa turystycznego, którą dziś nazwalibyśmy grupą "masters" - kończy informację red. Wojciech Filipiak.

Nowe inwestycje w Rypińskim Centrum Sportu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?