Zmarł żołnierz z Tomaszowa ranny w ataku na bazę w Ghazni

  Zmarł żołnierz z Tomaszowa ranny w ataku na bazę w Ghazni

  Beata Dobrzyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zmarł żołnierz z Tomaszowa ranny w ataku na bazę w Ghazni
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Dariusz Lewtak (POL PRT)/archiwum Dziennika Łódzkiego

  W szpitalu w Ramstein zmarł żołnierz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie, który odniósł najcięższe rany w ataku na bazę Ghazni w Afganistanie 28 sierpnia. Tragiczną informację podano w poniedziałek po południu.
  W poniedziałek, w godzinach popołudniowych, zmarł żołnierz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, który został ciężko ranny podczas ataku na polską bazę w Afganistanie. Rodzina zmarłego żołnierza zwraca się z prośbą do mediów o uszanowanie prywatności, dlatego póki co nie poznamy jego imienia i nazwiska. Służby prasowe potwierdziły tylko, że był to żołnierz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa.

  Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu talibowie zaatakowali polską bazę w Ghazni. Doszło do starcia.

  Jak ustaliliśmy, wśród 10 poszkodowanych wówczas Polaków, połowa jest żołnierzami 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie. Stan najciężej rannego w dniu zamachu był określany jako ciężki, ale stabilny. Kawalerzysta został przetransportowany do szpitala w Ramstein, gdzie niestety zmarł.

  Atak talibów na polską bazę w swoim blogu opisała Anita Czupryn, dziennikarka Polska The Times, która pojechała do Afganistanu, by relacjonować misję Polaków. Dotarła tam trzy dni po ataku.

  Dziennikarka tak opisuje sam atak:

  "...do ogrodzenia bazy od strony wschodniej podjeżdża samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi o niewyobrażalnej mocy 1,5 tony trotylu. Następuje eksplozja, potężny wybuch niszczy hesco – czyli specjalną ogrodzeniową konstrukcję oplecioną stalową kratą, wypełnioną gliną i ubitym piachem. Hesco zostaje zniszczone na długości około 20 metrów, tworząc lej o głębokości 2 metrów i 12 średnicy. Ciężko ranny zostaje polski żołnierz, który prawdopodobnie jest 7-8 metrów od wybuchu. 25 ton piachu wzbija się w powietrze, fala uderzeniowa jest potężna – podmuch rzuca ludzi na ziemię, wyrywa drzwi i okna z kontenerów, gnie blachy, wygina obudowy agregatów na odległości 700 metrów do kilometra od wybuchu. Wybuch narusza konstrukcję stołówkę, płonie kontener z jedzeniem i łazienki. Każdy w bazie, niezależnie od tego, gdzie się akurat znajduje, jest przekonany, że musiała trafić rakieta i to tuż za ścianą, tak potworny jest huk. "

  Więcej: Blog Anity Czupryn "Raport Afganistan"

  Śmierć Polaka na Twitterze skomentował Tomasz Siemioniak, Minister Obrony Narodowej: "Smutna wiadomość ze szpitala USA w Ramstein. Zmarł nasz żołnierz najciężej ranny w ataku na bazę w Ghazni. Chwała bohaterowi!".

  CZYTAJ TEŻ NA TOMASZOWMAZOWIECKI.NASZEMIASTO.PL

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do wszystkich przeciwników udziału naszy wojsk w misjach

  wszystko w temacie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

  powiem tak, a raczej zadam pytanie: co jest warta armia, która składa się z żołnierzy nigdy nie walczących? Uciekających jak zobaczą że do nich strzelają? Tak się właśnie zachowała armia gruzińska...rozwiń całość

  powiem tak, a raczej zadam pytanie: co jest warta armia, która składa się z żołnierzy nigdy nie walczących? Uciekających jak zobaczą że do nich strzelają? Tak się właśnie zachowała armia gruzińska jak w Osetii zobaczyła ruskie czołgi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kolejna nie nasza wojna

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  można mówić o tym, że niesiemy pokój, że jesteśmy tam potrzebni bo terroryzm jest sprawą całego świata, ale tak na prawdę Polacy giną w Afganistanie bo nasze władze są całkowicie pochłonięte...rozwiń całość

  można mówić o tym, że niesiemy pokój, że jesteśmy tam potrzebni bo terroryzm jest sprawą całego świata, ale tak na prawdę Polacy giną w Afganistanie bo nasze władze są całkowicie pochłonięte pokazywaniem USA że niezależnie od tego co da nam USA my damy im wszystko całkowicie bezmyślnie nawet za przysłowiowy uścisk dłoni. Nie wiem co kierowało rządem który wysłał tam wojsko, czy próba pokazania że dalej czekamy na realizację offsetu, czy to że czekamy na ruch bezwizowy. Do tego jest to kolejny przykład wojny wszczętej w imię pseudowolności i obrony sojusznika z Nato i to wojny przegranej, jak zresztą każdej jaką USA rozpoczęło po II wojnie światowej. Nawet Iraku nie można nazwać wojną wygraną, bo w dalszym ciągu nie ma tam "amerykańskiego snu" i cały kraj jest niestabilny.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  łapki wyciągałeś do USA za komuny, a teraz opluwasz

  amerykański chłopiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

  gnojek i nic więcej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przykre ale to nie ostatnia ofiara wybujałych ambicji polityków.

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Obama już planuje kolejną wojnę z Syria.
  I znowu wyślą naszych żołnierzy na wojnę o pietruszkę dla Polski???
  Ciekawe czy prezydent Komorowski już wiedział o planach Obamy, że zapowiedział...rozwiń całość

  Obama już planuje kolejną wojnę z Syria.
  I znowu wyślą naszych żołnierzy na wojnę o pietruszkę dla Polski???
  Ciekawe czy prezydent Komorowski już wiedział o planach Obamy, że zapowiedział wycofanie polskich żołnierzy z dotychczasowych misji????
  więcej:
  sklave.manifo.com/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cześć pamięci zmarłego rzołnierza

  szeregowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  brzuchatym generałom których jest POnad setke śmierć nie grozi, chyba że z przeżarcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo